איפה הכסף
עם ענת דוידוב

מחכה לאבא

מריאנה, שלאביה אין דרכון בתוקף להיכנס לישראל, סיפרה על הקשיים: "הוא תקוע בבוקרשט" • והוסיפה: "אני כרגע לא מחפשת אשמים"


המוני אנשים בורחים מאוקראינה בעקבות המלחמה עם רוסיה. ברקע ההמלטות המסיבית מאזורי הלחימה, שוחחה ענת דוידוב ב־103fm עם מריאנה, אשר לאביה אין דרכון בתוקף ולכן אינו יכול להגיע לישראל, שסיפרה על הניסיונות שלה להביא את אביה ארצה לאחר מסע חילוץ עמוס טלטלות.

"עליתי בגיל 5 וכיום אני בת שלושים, אז 25 שנה בארץ. עליתי מהעיר צ'רנייב, שנמצאת צפונית לקייב. עליתי עם המשפחה שלי מצד אמא שלי ואבא שלי נשאר שם ואנחנו שמרנו על קשר", סיפרה בפתח דבריה, "כרגע הוא נמצא בבוקרשט אחרי שחילצנו אותו מצ'רנייב, הוא עבר מסע ארוך. זה היה חילוץ מאוד מורכב, זאת עיר שהייתה תחת הפגזות כבדות. כרגע הוא נמצא בבוקרשט, הצלחנו לחלץ אותו".

לדבריה, "יש מוקד ישראלי עם מתנדבים מדהימים שעושים עבודה מדהימה ואני חייבת להגיד תודה, והם בעצם הצליחו לארגן חילוץ מצ'רנייב לקייב ומשם למולדובה. שם הם חולקו לשתי קבוצות, אנשים שעושים עלייה, זכאי העליה נשארו ומשם עלו. אבא שלי לא זכאי חוק השבות ולכן העבירו אותו לבוקרשט. אין לו דרכון אוקראיני בתוקף, הוא אזרח אוקראיני ואין לו אזרחות ישראלית. בשביל להעלות על טיסה לישראל יש צורך בדרכון אוקראיני בתוקף וכרגע השגרירויות האוקראיניות לא עוסקות בהנפקת דרכונים חדשים".

לאור אמירותיה, תהתה דוידוב מדוע השגרירויות האוקראיניות לא עוסקות בהנפקה, ומראינה השיבה כי "הטענה שהן עובדות במתכונת חירום והשגרירויות שם לא עושות את זה. עם זאת, השגרירות בארץ אומרת 'בבקשה, ברוכים הבאים תבואו וננפיק דרכון חדש'. אבל לא משחררים אותו, זה העניין".

"אבא יהיה תחת חסותי - ברגע שכל הסיפור יסתיים נחזיר אותו"

עבור מראינה, השאלה 'מה ניתן לעשות' היא שאלת השאלות בעקבות מצבו של אביה במסע החילוץ. "דיברתי עם המון גופים ואנשים. אני לא מחפשת אשמים אבל מרגיש שכל אחד מעביר את האחריות מאחד לשני. אבא שלי בן 61, הוא סה"כ איש בריא. הוא לא עזב את צ'רנייב מאז שהוא נולד, בפעם הראשונה הוא בטיול בחו"ל ולא מבחירה. שגרירות אוקראינה שם מסרבים בתוקף להנפיק דרכון חדש, הם מאריכים דרכונים לא פגי תוקף בחמש שנים. ממשרד החוץ הישראלי קיבלתי אישור, הוא יהיה תחת חסותי וברגע שכל הסיפור הזה יסתיים נחזיר אותו".

עריכה: שני רומנו

20/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: Christopher Furlong/Getty Images
Paris