103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

מה עשה איתמר בן גביר בזירת הפיגוע?

חבר הכנסת חש במהירות לחדרה • הגיב לטענות על פופוליזם: "כשהדם נשפך התפקיד שלי להיות במקום" • תקף את השר בר־לב: "לא רק שמאלן - גם הכי לא חכם"


זמן קצר אחרי פרסום הידיעה על הפיגוע הרצחני בחדרה, יצאה הודעה לתקשורת מטעמו של ח"כ איתמר בן גביר (עוצמה יהודית): "בן גביר בדרך למקום. יגיע ב־22:10", נכתב. משהגיע לאזור, תועד בעימות קולני עם השר לבטחון הפנים עמר בר־לב, שנכח במקום. בשיחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm הגן בן גביר על ההחלטה להגיע במהירות למקום, בטרם יבש הדם, ואמר: "באתי לייצג את העם שלי ולמחות".

"באתי להפגין, באתי לצעוק. אתה יודע, יש חברי כנסת שבזמן הזה נמצאים בחו"ל בפגרה", אמר בן גביר על החלטתו להגיע לזירת הפיגוע, זמן קצר לאחר שאירע.

"מתי, אם לא בשעה הזאת? כשהדם על הקרקע ואני זועק על שפך של דם יהודי ואני צועק על זה שמפקירים את הדם של האחים שלי", טען, והוסיף: "חייבים לעשות את זה. המשפחות של הפצועים באו אליי, ניגשו אחת-אחת, אמרו לי 'כל הכבוד, תמשיך. איפה חברי הכנסת האחרים?' אגב, אני לא ידעתי לענות להם באמת. איפה כולם? למה דם יהודי נשפך כמים?"

מה יוצא לך מזה?
"מה זה, מה יוצא לי מזה? אני חבר כנסת. התפקיד שלי, שכשאני רואה שפוגעים ביהודים, שיש הפקרות, שהממשלה הזאת שהפכה להיות שבויה של התנועה האסלאמית לא מסוגלת לעשות את המינימום - שיהיה השר לביטחון הפנים הכי כושל, מילא הכי שמאלן, אבל גם הבן אדם הכי לא חכם - התפקיד שלי זה לבוא ולמחות ולבוא ולהפגין ולבוא ולומר שהממשלה הזאת חייבת ללכת הביתה".

השאלה, האם זה הזמן וזה המקום?
"אני הייתי בהלוויות גם בבאר שבע. אני קיבלתי טלפון מאוד מרגש ממשפחה (מהפיגוע בבאר שבע) שאיבדה את האימא. האבא אמר לי, 'אתה מייצג אותי'".

"התפקיד שלי, זה להגיע גם לזירת רצח מדממת"

בן גביר המשיך לגבות את החלטתו להגיע לזירת הפיגוע, ואמר: "אני חושב שהתפקיד שלי, כשדם יהודי נשפך כמים, זה להגיע גם לזירת רצח מדממת. אני הייתי מעדיף להיות במקום אחר, תאמין לי שאני לא נהנה מזה. הייתי בדרכי בכלל לחתונה".

אתה מבין שיש מי שתופס את האקט הזה כאיזשהו ניסיון פופוליסטי שלך לגרוף עוד קולות, אולי אפילו להסית.
"כן, אבל אני חייב להגיד לכם - הציבור בישראל לא קונה את זה. מציגים אותי מגיל 14, יודעים בדיוק מה המניעים שלי, מה הכיוון שלי. אתם יכולים לחלוק עליי ולחשוב שאני טועה, אתם יכולים להסכים איתי - אגב, כלל שעוברות השנים, אני חושב שכולם מבינים כמה אני צודק, אבל זה לא העניין".

נניח שאתה עכשיו חלק מהקואליציה, איך היית מטפל בבעיה?
"1. מכניס כוחות לאום אל־פחם, לרהט. עוצר את האימאמים שהסיתו ושמשום מה יש להם חסינות. 2. אין יותר דגלים של התנועה האסלאמית. 3. חוזר לסיכולים הממוקדים. 4. חוק עונש מוות למחבלים".

לדבריו, צריך לסכל גם מחבלים ערבים בעלי אזרחות ישראלית. "מי שמחבל, צריך לסכל אותו, מה זאת אומרת? אתה רוצה להגיד שאם יש מידע על שני המחבלים האלה שהם מחבלים, לא צריך להוריד אותם? בוודאי שצריך להוריד אותם", אמר. 

עוד אמר: "אני לא רוצה להכליל את כל הערבים, אני לא רוצה. אני לא בא ואומר שכולם, יש מתוכם כאלה שהם באמת אנשים טובים וטוב שיחיו כאן. אבל יש מתוכם לא מעט אנשים - ואנחנו ראינו אתמול, אי אפשר לטמון את הראש בחול. אתמול באום אל־פחם ראיתם אלפי אנשים יוצאים שם לרחובות ומביעים תמיכה. זה נורמלי?"

ראש עיריית אום אל־פחם טוען שמדובר בפייק. הוא אומר, 'יש גורמים בעיר שלנו שתומכים בטרור, אבל רוב העיר מגנה בצורה תקיפה את מה שקרה אתמול'.
"אני מדבר על אותם גורמים שתומכים בטרור. אגב, ראשי העיר האלה בדרך כלל זה 'אחד בפה, אחד בלב'. זה כמו ראש עיריית רהט שקורא בעיר שלו כיכרות על שם רוצחים ואחרי זה הוא מגנה את הפיגוע. אני לא מאמין להם".

יצאת בעבר במילים מאוד תקיפות נגד צווי מעצר מנהליים כלפי יהודים. צריך לעשות את זה כלפי אזרחים ערבים שחשודים בטרור?
"מי שחשוד בטרור ויש עליו מספיק מידע, צריך להוריד אותו".

גם יהודים וגם ערבים, צריך לפעול נגדם בצווי מעצר מנהליים?
"מה קשור יהודים עכשיו? יהודים רוצחים כל בוקר? אין סימטריה בין יהודים לערבים. מתי בפעם האחרונה יהודי לקח נשק והלך לרצוח ערבים? תפסיקו לעשות את הסימטריה. היא לא קיימת. היא רק בראש שלכם".

יש יהודים ששרפו חיים פלסטינים.
"לפני כמה שנים?"

יש אירועים שבהם יהודים פגעו בערבים.
"חמור מאוד".

אתה אומר שצריך להפעיל צווי מעצר מנהליים נגד ערבים אזרחים ישראלים?
"אמרתי יותר מזה. אמרתי שערבי שיודעים שהוא מחבל ויש עליו מידע שהוא פועל בטרור ויוצא לרצוח יהודים, צריך לסכל אותו, להוריד אותו מהאוויר".

עריכה: אמיתי דואק

28/03/2022
הישארו מעודכנים

"באתי לייצג". ח"כ בן גביר
"באתי לייצג". ח"כ בן גביר  |  צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90