אודי סגל וענת דוידוב

באום אל־פחם מגנים: "רצח בני אדם - קו אדום"

סמיר סובחי מחאמיד, ראש עיריית אום אל־פחם, סיפר כי הוא מכיר את משפחתו של אחד מהמחבלים: "זו משפחה נורמטיבית"


עיריית אום אל־פחם הוציאה הודעת גינוי נגד הפיגוע אמש (א') בחדרה, והביעה "זעזוע עמוק". ד"ר סמיר סובחי מחאמיד, ראש עיריית אום אל־פחם, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm.

"אני מאוד מופתע. אנחנו מגנים כל רצח בהיותו רצח", אמר מחאמיד בקשר לפיגוע, והוסיף: "מבחינתי, המעשה לא צריך להיעשות. רצח הוא נשאר רצח מבחינתנו. אני כראש עיר ובשם תושבי אום אל־פחם, אנחנו מגנים את הפיגוע. מבחינתנו, רצח בני אדם הוא קו אדום שאסור לחצות".

היו למחבלים כמויות נשק עצומות, מאיפה מגיע כל זה?
"כל בר דעת יודע לצערי הרב שנשק מסתובב בחברה הערבית. אנחנו ממש אמרנו שצריך לאסוף את הנשק וטובה שעת אחת קודם. לצערי הרב, הנשק הזה לא מבחין בין דם לדם. בסיכומו של יום, נרצחים אנשים ואסור שטיפת דם אחת תרד מאדם בהיותו אדם".

לגבי דיווחים על קריאות שמחה של תושבים בעיר, אמר מחאמיד כי זה לא נכון. "אין שום חגיגות, זה דיס אינפורמציה שהימין הקיצוני מנסה לזרוע. יתרה מכך, אם תבדוק את קבוצות הוואטסאפ יש גינוי מקיר לקיר. אנשים, יש להם חברים, יש להם אנשים שחשובים להם, יש להם גם חיים שהם רוצים להמשיך ולחיות, ולמען הילדים שלהם והצעירים שלהם, הם רוצים לעשות טוב. לכן, מה שראיתם זה דיס אינפורמציה שאין לה שום זיקה לאום אל־פחם", אמר. 

בהמשך סיפר מחאמיד כי הוא הכיר את משפחתו של אחד מהמחבלים, אך הדגיש: "אותו אישית אני לא הכרתי". לדבריו, "מדובר במשפחה מאוד נורמטיבית. זה מה שאני יכול להגיד".

דיברת עם המשפחה?
"עדיין לא".

מה אתה מתכוון לעשות הבוקר?
"דיברתי כבר עם מנהלי בתי הספר ושלחתי הודעה שהם צריכים להתייחס בכל חומרה לרצח בהיותו רצח. יו"ר ועד ההורים המרכזי גם שוחח איתי. דיברתי גם עם מנהל אגף החינוך. המסרים שלנו הם של סובלנות, חינוך ושל הקשבה לאחר ולא של רציחות".

"אנחנו יכולים ובידינו לשנות"

בימים האחרונים אירעו שני פיגועים שביצעו ערבים ישראלים, אחד בבאר שבע, ואמש אירע הפיגוע השני באום אל־פחם. מחאמיד אמר כי "אני מסתכל על זה בחומרה רבה ואנחנו אומרים את זה גם בערבית, גם בעברית, וגם אם אפשר להגיד את זה בכל השפות - אנחנו מגנים בכל תוקף".

עם זאת, הסביר מחאמיד: "אני לא רוצה להיות איש שחורות. אני חושב שאנחנו יכולים ובידינו לשנות - אמנם זה הזוי להגיד את זה עכשיו - לשנות את דפוס החיים שלנו, ואפשר לחיות כאן בהרבה שלווה ושלום ובהרבה הכלה אחד לשני".

לו היית עורך משאל אנונימי היום באום אל־פחם, כמה תומכים היו לפיגוע?
"אני חושב שהרוב המכריע היה נגד המפגעים האלה".

עריכה: אמיתי דואק

28/03/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפיגוע בחדרה
הפיגוע בחדרה  |  צילום: גילי יערי/פלאש90
Paris