103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"מטלטל ומזעזע לראות את דאעש בתוך מדינת ישראל"

השרה תמר זנדברג גינתה את הפיגוע בחדרה • ויצאה נגד האפשרות להקל בקבלת רישיון נשק: "ככל שיש יותר נשק במרחב הציבורי, יותר חפים מפשע נפגעים"


השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג (מרצ) שוחחה עם בן כספית וינון מגל ב־103fm על הפיגוע אמש (א') בחדרה, בו נרצחו שני לוחמי מג"ב יזן פלאח ושיראל אבוקרט, וגם התייחסה להחלטה להקים חמישה יישובים חדשים בנגב.

"בוקר קשה, מזעזע, מטלטל. זה באמת היה בלתי נתפס לשבת אתמול ולראות את דאעש בתוך מדינת ישראל. פיגוע טרור רצחני, שני בשבוע. מזעזע, מטלטל וזה באמת המקום להשתתף בצער של המשפחות של שני השוטרים ולאחל החלמה לפצועים. אני בטוחה שכל אזרחי המדינה שותפים איתי לתפילה הזאת", אמר זנדברג.

בתגובה, ינון שאל אותה על האפשרות להקל את המדיניות בקבלת רישיון נשק לאזרחים. זנדברג השיבה: "ניסיון די ארוך שנים מראה שככל שיש יותר נשק במרחב הציבורי, אז דווקא יותר חפים מפשע נפגעים".

עוד אמרה: "בסופו של דבר, אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ומתוקנת כדי שמי שיגן עלינו יהיו כוחות הביטחון - משטרה, צה"ל, שב"כ. ברוך השם יש לנו כוחות ביטחון חזקים שצריכים אגב בהחלט להגביר עבודה לאור השבוע האחרון, ועושים את זה כבר. אבל על מנת שלא ניטול עוד חיים של חפים מפשע, בין אם זה בטעות או כתוצאה מאלימות בתוך המשפחה או משהו מן הסוג הזה, עוד נשק, זה לא הדבר הנכון לעשות".

בן תהה: "את חושבת שהגיע הזמן ללכת למבצע 'חומת מגן' במגזר הערבי? לא מבחינת לכבוש, אלא לאסוף את הנשקים, והאם לא הגיע הזמן לאפשר למשטרה לחזור להשתמש ברוגלות שאולי היו מזהות את הקנוניה הזאת שאנחנו מזהים של דאעש?"

על כך אמרה זנדברג: "הביטוי 'חומת מגן', לא יודעת מה משמעותו. אני כן רוצה לומר שהציבור הערבי כולו, כמעט מתחנן לאסוף את הנשק בלתי חוקי, להילחם בפשיעה".

לדבריה, "אני יודעת שכל מנהיגי הציבור הערבי, הם עצמם מאוחדים בדרישה הזאת. לגבי הרוגלות, אני חושבת שככל שהן משמשות במקרים נדירים נגד פשיעה מאורגנת ותאי טרור, אז זה יכול להיות מוצדק. לצערי הרב, יש אינדיקציה שזה לא מה שקרה. זה קצת דומה לנשק, מה ששאלתם אותי קודם. נשק ובטח הרוגלה הזו, זה כלי מאוד רב עוצמה, ולכן הוא מצריך בדיוק את ההסמכה ובדיוק את הסיטואציה המתאימה להשתמש בה כי אחרת הוא פוגע בחפים מפשע".

"ההיאחזות בכל מחיר בקרקע, צריכה להתחלף בחיים ראויים"

בהמשך התייחסה זנדברג לעימות שהתקיים אתמול בישיבת הממשלה בינה לבין שר המשפטים גדעון סער, זאת על רקע ההצבעה על הקמת חמישה יישובים חדשים בנגב, כאשר בסופו של דבר השרים אישרו את הקמת היישובים הללו.

"אני חושבת שאחרי 120 שנות ציונות, ההיאחזות בכל מחיר אך ורק בקרקע, צריכה להתחלף בחיים ראויים בארץ שלנו שכבר יש לנו, שאנחנו חזקים בה, שהיא מדינה ריבונית וחזקה, ועכשיו נשאלת השאלה - איזה איכות חיים נספק לאזרחים שלנו שהתנועה הציונית הושיבה כאן באחד המפעלים המרשימים בתולדות האנושות?" אמרה.

עוד אמרה: "החיים האלה, אם אנחנו רוצים שהם יהיו איכותיים, הוגנים, נעימים, אנחנו צריכים להסתכל איך אנחנו מתכננים את 100 השנים הבאות בתכנון מרחבי נכון, חסכני במשאבים, חסכני בכסף ובקרקע שזה המשאב שהכי במחסור, איך אנחנו מחזקים את באר שבע ולא יוצרים לה תחרות על האוכלוסיות החזקות עם יישובים אחרים שיקימו וילות על שטחים פתוחים".

ינון חשב אחרת, ואמר: "את לא רואה שיש פה מלחמה על הארץ?" זנדברג השיבה: "בנגב חיים אזרחי ישראל, יהודים וערבים. כולם אזרחי המדינה וכולם רוצים לחיות חיים טובים, הוגנים ומשותפים". לדבריה, "הציונות המעודכנת והאחראית היא ציונות ששואלת איך ב־120 השנים הבאות אנחנו נחיה כאן טוב, אנחנו נספק איכות חיים ראויה לכל אזרחי המדינה, לבדואים וליהודים".

לקראת סיום השיחה, ינון שאל את זנדברג, "את מגדירה את עצמך ציונית?" על כך היא אמרה: "בוודאי, ואני אומרת לך שהציונות המעודכנת והאחראית היא לא לזלול עוד שטחים פתוחים ולבנות בתים יקרים, היא בדיוק הפוך".

עריכה: אמיתי דואק

28/03/2022
הישארו מעודכנים

תמר זנדברג
תמר זנדברג  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90