"אין ביטחון פנים"

אלוף (מיל') ישראל זיו טען: "באופן תיאורטי יש שר לביטחון פנים, אבל הוא בעצם שר המשטרה בשינוי שם" • ואמר: "הוא לא באמת אחראי על ביטחון הפנים"


בשבועיים האחרונים נרצחו 11 ישראלים בפיגועים קשים בבאר שבע, בחדרה ובבני ברק וגורמי הביטחון פועלים במרץ לסכל פיגועים נוספים. למרות זאת, החשש מפני הסלמה גובר ואמש (ב') פרצו שוב עימותים אלימים בשער שכם בין צעירים פלסטינים לכוחות המשטרה שהיו במקום וניסו לשמור על הסדר. אלוף (מיל') ישראל זיו, ראש אגף מבצעים לשעבר, שוחח עם ניסים משעל וענת דוידוב ב־103fm והביע את דעתו על המצב הביטחוני הרעוע.

לדברי זיו, "יש קו מאוד ברור בין הפרעות שראינו בנגב, לבין הנשק הלא חוקי, לבין הפיגועים בתוך הערים, לבין האוטובוסים הנרגמים, לחוסר הביטחון של האזרחים, לבעיות שישנן בנגב שראינו ב'שומר החומות' ובגליל. יש חוסר בולט מאוד במדיניות ובאסטרטגיה שכרוכה בכל הקשור לביטחון הלאומי הפנימי. אין ביטחון פנים, אין מדיניות. נצטרך לחזור למציאות שהזנחנו כמה שנים".

הוא הוסיף, ואמר: "באופן תיאורטי יש שר לביטחון פנים, אבל שר לביטחון פנים הוא בעצם שר המשטרה בשינוי שם. הוא לא באמת שר לביטחון פנים, אין לו סמכויות ואחריות, ולא מטה ומנגנון, לטפל בעיה שנקראת ביטחון פנים ברמה הלאומית. הוא שר המשטרה, שלא פותר את הבעיה שיש משטרה במדינת ישראל שבכלל לא מתאימה לאתגרים של זירת ביטחון הפנים בעת הזאת".

בהמשך, סיפר על דמותו של מפקד חיל האוויר החדש האלוף תומר בר שנכנס אתמול לתפקיד: "ישבתי איתו לפני שבוע על השאלה - מה האתגרים כבדי המשקל, אפילו הייתי אומר גורליים ברמה היסטורית שהוא כנראה במשמרת שלו יצטרך לפגוש אותם ולהתמודד איתם. גם הנושא האירני, גם הנושא של מצב של התלקחות יותר רחבה שקשור לנושא האירני, ויכול לכלול זווית צפונית מורכבת בלבנון ובסוריה". לדעתו, "יש לו את היכולות, חלק מהן צריך לחזק, בעיקר בממד הרחוק".

      

עריכה: עופרי גליכמן

05/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris