103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אב המחבל התבטא באופן בלתי נשלט, מניח שנשים יד גם עליו"

דובר צה"ל תא"ל רן כוכב על הפיגוע הקטלני בת"א • על הכיסוי התקשורתי: "לא ייתכן שצוותי תקשורת יצרפו את עצמם ללא אישור לפעילות כוחות מיוחדים"


פיגוע הירי ביום חמישי ברחוב דיזינגוף בתל אביב, ובו נרצחו 3 ישראלים, גרם לבהלה גדולה בקרב הציבור. הבוקר (א') נכנסו כוחות צה"ל לג'נין, המקום ממנו הגיע המחבל, וביצעו מעצרים. דובר צה"ל תא"ל רן כוכב שוחח על כך עם גיא פלג וענת דוידוב ב־103fm.

"אנחנו פועלים ביתר שאת בצפון השומרון בכלל ובנפת ג'נין", הסביר כוכב, והוסיף: "אנחנו מפעילים לחץ על האזור הזה. רצף הפיגועים האלה שהתחיל בשני פיגועי פנים בבאר שבע ובחדרה, המשיך עם שני פיגועים ששני המחבלים יצאו באמת מאזור ג'נין. למרות שהם מאותו אזור, אנחנו לא רואים איזושהי התארגנות ארגונית, לא של הג'יהאד האסלאמי, לא של חמאס ולא של ארגוני טרור מאחורי שני המחבלים. זו אחת הסיבות והקשיים והאתגרים מבחינה מודיעינית, שקשה מאוד לאתר מפגע בודד ללא הכוונה ארגונית - שיוצא עם נשק, חוצה את קו התפר ויוצא לפיגוע בעורף. באמת אתגר מודיעיני מאוד משמעותי. אני בטוח שנצלח גם אותו".

לא הגיע הזמן ל'חומת מגן' באזור הזה?
"אנחנו לא הפסקנו לפעול לרגע, לא בג'נין ולא בשום מקום אחר. בשבוע-שבועיים האחרונים אנחנו מפעילים לחץ, מסכלים טרור, במיוחד באזור ג'נין. ההשוואה ל'חומת מגן', אני חושב שהיא אינה נכונה. היא אולי יכולה לעזור לנו לפרופורציות. לפני 'חומת מגן', נהרגו בעורף הישראלי מאות אזרחים וחיילים. אנחנו יצאנו ל'חומת מגן' לאחר הרבה מאוד מבצעים מצומצמים יותר".

כלומר, אין כוונה לצאת למבצע בשלב הזה?
"לא נכון שאגיד כאן בשידור חי מה אנחנו מתכננים, יש רמזים על כך. אנחנו פועלים גם בסוף השבוע הזה ביום, בכוחות גדולים ומסכלים טרור. הרגנו פעיל ג'יהאד אסלאמי וביצענו מעצרים רבים, פעילות מודיעינית וסיכולית רחבת היקף".

לגבי רצון צה"ל להגדיל את היתרי העבודה לפלסטינים, הסביר כוכב: "התפר בינינו לבין הפלסטינים אינו קו גבול. עוברים מערבה ומזרחה למעלה ממאה אלף אנשים, רובם פלסטינים, יש כמובן גם יהודים, ישראלים. רוב רובם של מאה אלף האנשים ויותר, עובד בעורף הישראלי. הם עוברים במעברים מסודרים, רובם באופן חוקי ואנחנו היינו רוצים שהדבר הזה ימשיך ויקרה. זה עוזר מאוד לכלכלה הישראלית וגם כמובן לכלכלה הפלסטינית. זה מאפשר מרקם חיים תקין. אנחנו רוצים לסגור טוב יותר את התפר".

בין רוצים לבין עושים יש הבדל.
"זה נכון מאוד. הבוקר אני יכול לפרסם, שר הביטחון כבר פרסם את זה, עולה הצעה להחלטה לתקצוב נוסף של גדר של ממש ולהרחבת קו התפר של מאות מיליוני שקלים".

"נשים יד על כל מי שמעורב בטרור"

בהמשך סיפר כוכב על הפעילות הבוקר של צה"ל בג'נין, ואמר: "אנחנו נשים יד על כל מי שמעורב בטרור, סייע למחבל או רק חושב על הוצאת פיגוע. האב (של המחבל מהפיגוע בת"א) התבטא באופן בלתי נשלט במהלך סוף השבוע. הוא עצמו פנסיונר של הרשות, אבל אני מניח, נשים את ידינו גם עליו".

הוא אמר שהוא מוכן להסגיר את עצמו בתנאי שגופתו של הבן תוחזר. זה נשקל בכלל?
"אני לא מנהל מו"מ עם אביו של מחבל וזו לא הדרך. מי שעשה פשעים או סייע לטרור, יעמיד את עצמו לידי כוחות הביטחון, ואם לא, אנחנו נגיע לביתו".

"אני, כדוברו של צה"ל רואה בשקיפות ערך עליון"

לקראת סיום התוכנית, התייחס כוכב לביקורת שהועברה עליו בעקבות פרסום צילומים במהלך השבת, של שיח בין הרמטכ"ל אביב כוכבי עם לוחמים ותצפיתניות. "אני כדוברו של צה"ל רואה בשקיפות ערך עליון, במיוחד על רקע התקופה המבצעית האחרונה שמאופיינת במתיחות ובאירועים מבצעים, כך גם היה בסוף השבוע", אמר. 

לדבריו, "הרמטכ"ל מסייר, זו השבת השנייה ברציפות בקרב יחידות צה"ל. השבוע, הוא לא נאם, אלא קיים שיח פתוח עם לוחמים ותצפיתניות שפועלים לילה ויום בשמירה על הביטחון, התייצב מול המצלמות לאחר פיגוע קשה בתל אביב, נתן מענה ללא כל הגבלה לכל שאלה שלוחם או חיילת שאלו אותו, לקח אחריות מלאה על החדירה של המחבל, בלי להתחמק, מחבל שני שעבר דרך קו התפר שהוא באחריותנו, ועושה פיגועים".

עוד אמר: "המטרה הייתה לאפשר לציבור גישה לא מוגבלת ובשקיפות מירבית לדברי הרמטכ"ל. באשר לצילום והשידור שנכנס לאחר כניסת השבת, אנחנו התחלנו כמובן את הכינוס לפני כניסת השבת, אנחנו נלמד ונשתפר, וחשוב לי לומר באופן אישי שלא הייתה לי או לנו כל כוונה לפגוע ברגשותיו של אדם, ואם טעינו, אני מתנצל על כך".

מה עמדתך לגבי תפקוד התקשורת עם הצבא והמשטרה בליל האירוע ביום חמישי?
"דובר שב"כ, ראש חטיבת הדוברות במשטרה ואני כתבנו מכתב לכלל מערכות התקשורת. אני חושב שכולנו צריכים בתקופה רגישה כזאת לגלות אחריות חברתית. לא ייתכן שצוותי תקשורת יצרפו את עצמם ללא אישור לפעילות של כוחות מיוחדים, כאשר הם מפריעים, מסכנים את עצמם, את הפעילות, את הכוחות, ואני רואה את תפקידי ותפקידנו, הדוברים כולם ואנשי הביטחון, כאחראים לדיווח מידע אמין בזמן אמת, אבל ללא יצירת היסטריה, כאוס, חוסר ביטחון וחוסר תחושת ביטחון ולא לשרת את ארגוני הטרור, את ההיסטריה".

עריכה: אמיתי דואק

10/04/2022
הישארו מעודכנים

רן כוכב
רן כוכב  |  צילום: פלאש90