103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אנו אומרים לצעירים הערבים, 'אל תהיו חלק ממערכת הכיבוש'"

חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן הגיבה לסערה שעורר יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כשקרא לערבים ישראלים לעזוב את עבודתם בכוחות הביטחון


יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה עורר סערה כשקרא לערבים ישראלים המשרתים בכוחות הביטחון לעזוב את תפקידם ולהניח את נשקם. זאת בטענה כי הם לוקחים חלק מכיבוש העם הפלסטיני. חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) שוחחה עם ניסים משעל וענת דוידוב ב־103fm ותמכה באמירתו של חבר מפלגתה.

בפתח השיחה, תהה ניסים משעל כיצד תצליח חברת הכנסת להגן על יו"ר המפלגה, וח"כ סלימאן השיבה: "אני חושבת שזה לא משימה קשה אם מסתכלים על הדברים שאמר ח"כ איימן עודה ולא על הפרשנות ועל מה שהדביקו למסביב לכל ההמולה הזו. הוא לא אמר לזרוק לישראלים, הוא אמר לזרוק לכוחות הביטחון, בעינינו כוחות הכיבוש. אני מתפלאת עליכם בתקשורת, זה כאילו אתם מתחילים להכיר את חדש ואת דעותיה הפוליטיות רק עכשיו. אוי ואבוי, גילו שחדש נגד הכיבוש ושחדש מעדיפה שאנשים לא יהיו חלק ממערכת הדיכוי. זה לא בסדר. מה קרה?"

בזמן שהתבטאותו של ח"כ עודה גררה ביקורות רבות, ח"כ תומא סלימאן הופתעה מעצם הפליאה. "בר לב הוא חבר בחדש? בר לב הוא אחד התומכים של הרשימה המשותפת? הוא שר לבטחון פנים והוא התבטא איך שהוא התבטא. אם היינו באותה דעה היינו מקימים מזמן מפלגה ביחד, אנחנו לא רואים את הדברים בעין אחת".

"נעשתה פה המולה גדולה על הצהרה שאומרת ומנסה להסביר ופונה לצעירים הערבים שמשתתפים או משרתים בצבא והולכים בעיקר לשטחים הכבושים ולצערנו הרב הופכים לאחד או חלק מהמכונה שמדכאת את העם הפלסטיני שהוא העם שלהם", טענה, "הוא אמר להם אל תכנסו למלכודת הזו, אל תהיו בין הפטיש לסדן, אתם חלק מהעם הזה אל תסכימו להיות חלק ממערכת הדיכוי נגדו".

"ברגע שאתה כובש אדמה לא שלך ומדכא את העם אתה כבר לא שומר על ביטחונך"

בהמשך, הבהירה ח"כ סלימאן כי "אני מסכימה עם הכיוון הפוליטי שנאמר בדברים האלו, שלא כדאי ולא רצוי ועדיף וכן לא להיות חלק מהצבא הכובש בתוך מדינת פלסטין. כל אחד מתבטא איך שהוא מתבטא, העיקר הוא לא המטאפורה של תזרקו את הנשק אלא האמירה הפוליטית המאוד ברורה. הגיע הזמן גם שתדונו בדילמה שאנחנו מציגים - הדילמה שבאה ודורשת מצעירים השייכים לעם מסוים להיות חלק ממערכת כיבוש ודיכוי יומיומית לעם שלהם. זו הדילמה העיקרית. מדינת ישראל הכניסה אותם לזה, לא אני ולא איימן".

"הם מתגייסים מרוצם ושומרים גם עלייך", טענו המגישים, וחברת הכנסת תקפה: "אני יודעת טוב מאוד איך כוחות הביטחון כולל המשטרה שומרת עליי באופן אישי או על השכנים שלי או על הכפרים והערים הערביות. המנטרה הזו ששומרים עלייך ועל הביטחון, ברגע שאתה נכנס וכובש אדמה לא שלך ומדכא את העם אתה כבר לא שומר על ביטחונך אלא אתה מסכן את בטחון הישראלים ואת ביטחונם של הפלסטינים ביחד".

לדבריה, "אני מופתעת מזה שאתם מופתעים מהעמדה הפוליטית הזו. העמדה הפוליטית שלנו והייתה כל הזמן אם הייתם מקשיבים גם לנאומים שלנו בכנסת - אנחנו אומרים כל הזמן, לא רק' לערבים, אנחנו אומרים את זה לערבים, לצעירים וליהודים - אל תהיו חלק ממערכת הכיבוש. אני חושבת שהם מכניסים את עצמם לדילמות מאוד קשות. הם מבחינה מוסרים אני חושב פוגעים בעצמם כי הם מצטרפים לכוח כיבוש שמדכא את העם שלהם. כל עם, אני לא הייתי רוצה לראות אף אחד לוקח חלק במערכת מדכאת, הורגת, כובשת ובעצם שומרת על ביטחונם של מתנחלים".

"אפילו מדינת ישראל יודעת שהיא לא רוצה לגייס את כל הערבים"

צמד המגישים המשיכו להתעקש על כך שאותם ערבים אשר מתגייסים לשורות הביטחון עושים זאת מרצונם. "כולנו יודעים כמה יכול להיות הבן אדם מודע לכל ההשלכות של כל צעד שהוא עושה במיוחד כשהוא בן 17 וחצי. צעירים לא תמיד מודעים להשלכות של הצעדים שהם נוקטים", אמרה, והוסיפה: "אפילו מדינת ישראל יודעת שהיא לא רוצה לגייס את כל הערבים כי היא יודעת שהיא מכניס את הערבים לדילמה מאוד קשה ולקונפליקט רציני ברגע שהיא מכריזה על כולם להתגייס לצבא שכובש את העם שלהם".

"העמדה שלנו היא לא רק עמדה פטריוטית ערבית אלא אנושית ומוסרית. אני חושבת שהגיע הזמן לשאול גם למה יש צעירים יהודים שמסרבים לשרת ויש כאלו שמסרבים בגלל מצפונם, בגלל שהם לא רוצים להיות חלק", הדגישה.

"כשהיו חוקים שהם לטובת הציבור הצבענו בעד"

האם מה שמסתתר מאחורי דבריו של ח"כ איימן עודה זו אמירה חד משמעית שהם לא יתמכו בממשלה או בקואליציה עתידית? "יכול להיות שתקום ממשלה עתידית טובה שרוצה לסיים את הכיבוש, לעשות שלום וצדק חברתי. אנחנו נפיל אותה? לא", ענתה ח"כ סלימאן, "אני לא יודעת למה היה למישהו את האשליה שאנחנו הולכים להצטרך או לתמוך בה, כאשר היא עדיין מנהלת מדיניות שהיא מדיניות קודם כל גם פוגעת באוכלוסייה הערבית".

על העברת החוקים בכנסת, הבהירה: "גם כשהייתה הממשלה הזו והעברנו ביקורת עליה ואמרנו שצורה חד וחלק שאנחנו האופוזיציה השמאלית של הממשלה הזו, כשהיו חוקים שהם לטובת הציבור הצבענו בעד".

עריכה: שני רומנו

12/04/2022
הישארו מעודכנים

עאידה תומא סלימאן
עאידה תומא סלימאן  |  צילום: גילי יערי/פלאש90