103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"מגנה כל פיגוע ופגיעה באזרחים ע"י כל בן אדם"

ח"כ מנסור עבאס בעקבות התבטאותו של חבר מפלגתו מאזן גנאים: " כל חברי רע"מ מחויבים להסכם הקואליציוני - המחויבות צריכה להיות הדדית"


המתיחות בהר הבית נמשכת ובעקבות ריבוי המעצרים במתחם יצא חבר הכנסת מאזן גנאים ממפלגת רע"מ באולטימטום לראש הממשלה נפתלי בנט, לפיו אם לא יורה לכוחות הביטחון לעצור את הפעילות באל־אקצא, הוא יפרוש מהממשלה. ענת דוידוב וגדעון אוקו שוחחו ב־103fm עם יו"ר רע"מ מנסור עבאס, שהתייחס לאמירתו של חבר מפלגתו בצל פיגוע הדקירה בחיפה על ידי נערה בת 15.

"אני נמצא בקשר עם ח"כ גנאים, כל ההודעות שיצאו, יצאו כשכולם ראו את התמונות הקשות מהמסגד ואף אחד לא ידע לאן הדברים יתפתחו. אני מקווה שהמצב ירגע והשקט יישמר, ונוכל לסיים את חודש הרמדאן ולחזור לעבוד כחברי כנסת ונציגי ציבור", אמר, והוסיף: "אנחנו נמצאים בשותפות, בהסכם קאוליציוני, כל חברי רע"מ מחוייבים להסכם והמחויבות צריכה להיות הדדית. עברנו משברים ומחלוקות בקואליציה והתגברנו על זה. מקווה שנמשיך לנצל את ההזדמנות הזו, יש כאלו שאומרים שזו הזדמנות היסטורית, כדי להשפיע לטובת החברה הערבית".

לדבריו, "מסגד אל אקצא הוא נושא דתי ולא פוליטי ולכן התגובות תמיד בהקשר הזה, מצד שני עברנו שנה שלמה מאז אירועי מאי, שבה הדברים התנהלו בצורה שקטה יחסית. מקווה שנצליח לסיים את חודש הרמדאן, מכל הכיוונים, גם מנהיגים פוליטיים, גם אזרחים יהודים וערבים, כל אחד צריך לקחת אחריות, לדעת מה להגיד ומה לא להגיד, ועדיף עכשיו להתרכז במובנים הרוחניים של החגים ולהוציא את הטוב ביותר. לגלות סובלנות, איפוק ופיוס. זו המשימה שאנחנו מנסים לקדם היום. אני מקווה שנצליח ונחזור למסלול שבו נוכל לקדם את האינטרסים של הציבור כולו ושל הציבור שבחר בנו".

אוקו: "מדובר במחבלת?"; עבאס: "בוודאי, זו לא שאלה"

בהמשך, התייחס ח"כ עבאס לפיגוע הדקירה בחיפה ע"י בת ה־15, ואמר: "אני מגנה כל פיגוע וכל פגיעה באזרחים על ידי כל בן אדם. ההקשר שבו אמרתי שזו ילדה בת 15, אני מדבר על אחריות המנהיגים לדעת להגיד את הדברים בצורה שלא תשליך באופן שלילי על אחרים". על השאלה אם מדובר במחבלת, השיב: "בוודאי, זו לא שאלה. אם ילדה בת 15 מגיעה למצב כזה, תארו לעצמכם איזו אווירה יש. זה מצב מטורף. בחודש ומשהו האחרונים מאז הפיגוע הראשון בבאר שבע אני תמיד אומר להרגיע את המצב. לא חשוב מה אתה אומר, אלא איך קולטים את האמירות שלך ואיך מפרשים אותם. בואו לא נטיל ספק בכנות העמדות שאני מציג. במיוחד בתקופה הזו, המאוד רגישה שיכולה להתפתח למימדים מסוכנים. כולנו צריכים להיזהר".

בסיום השיחה, הבהיר יו"ר רע"מ באשר לסערות הפוליטיות כי "נעשה את הכל כדי שהניסיון הפוליטי הזה יצליח. חברי הרשימה המשותפת או חלקם אנשים רציונליים, הם שיתפו פעולה עם הליכוד במשך השנה האחרונה והצליחו להפיל חוקים של הקואליציה ולהביך את הממשלה. מן הראוי שהם גם יחשבו על שיתוף פעולה עם הקואליציה עצמה. הקואליציה איבדה את הרוב המוחלט, יש לה יכולת להעביר תקציב בתנאי שח"כ אחד יימנע בהצבעה. תמיד אמרתי שהממשלה תשלים את ימיה, לנוכח מה שקרה אין ספק שמדינה שלמה שתלויה בהחלטת ח"כ אחד זה מצב לא צפוי. מקווה שהיא תאריך ימים".

עריכה: שני רומנו ומיכל קדוש

17/04/2022
הישארו מעודכנים

ח"כ מנסור עבאס
ח"כ מנסור עבאס  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90