"סשה נמצא בטראומה"

נער יהודי בן 16 אותר לאחר שחצה לבדו את גבול אוקראינה וברח מהמלחמה הקשה • סטפני ברזן, המדריכה שאיתרה אותו, שיתפה: "הבנתי שהוא זקוק לעזרה שלי"


מלחמת רוסיה־אוקראינה נמשכת ואזרחים רבים ממשיכים לנוס על נפשם משטחי הלחימה. בין הפליטים הרבים, המשלחת החינוכית של תנועת המחנות העולים איתרה נער יהודי בן 16 שחצה לבד את גבול אוקראינה ונותר אבוד. סטפני ברזן, המדריכה שאיתרה את הנער, שיתפה על הרגע המרגש ועל החיבור בינה לבינו.

"אני חברה ומדריכה במחנות העולים, יצאתי למשלחת חינוכית בגבול אוקראינה. מאז שהתחילה המלחמה אנחנו פועלים גם שם וגם בארץ. תוך כדי המשלחת אני מאתרת נער בן 16 ואני מבינה שהוא חצה את הגבול מלבוב והוא לא במצב טוב. הוא לבד, הוא לא נמצא עם אחד ההורים", סיפרה, "פעלנו באחד המלונות שנמצאים שם הפליטים, ושמנו שם את המרכז החינוכי. אני מסתובבת במלון ומחפשת בני נוער וילדים להזמין למרכז שלנו. הבנתי שהוא לא מבין אנגלית ושהוא לבד, שהוא זקוק לעזרה שלי".

לדבריה, "הבנתי שאמא שלו נשארה באוקראינה ושהוא מחכה לעלות לישראל להתאחד עם אבא שלו שנמצא כבר שנתיים בארץ. הוא לא בדיוק ידע לאן צריך ללכת ומי שצריך להגיד לו, ואני מבינה שאם הוא ימשיך לחכות שום דבר לא יתקדם".

נכון לכרגע, ולאחר פעילות מאומצת של המשלחת והסוכנות היהודית, הנער האבוד הגיע ארצה. "עכשיו הוא נמצא בפתח תקווה, ובסוף חופש הפסח הוא יתחיל תוכנית לנוער עולה. הוא נשאר פה. אני מתקשה בלדבר איתו, זה גם מאוד קשה לתווך את החוויות. הוא נמצא בטראומה, הוא לא כל כך מספר. הוא מספר שהוא בקשר עם אמא שלו בוואטסאפ, הוא בעצם ממשיך לתקשר גם איתי דרך הוואטסאפ", אמרה.

"סשה הוא הנער היחיד שפגשתי שהוא לבדו"

"אני מבינה שהוא בארץ והוא מרגיש בטוח, ראיתי תמונות שלו - הוא נראה שמח ובטוח", שיתפה, והוסיפה: "אין לו אחים ואחיות. אני פחות מתעסקת בטיפולי, אני מדריכה נוער וילדים ואני חושבת שעצם זה שהצלחתי לזהות אותו ולשים לב שהוא נמצא לבד, מישהו שיודע שהוא שם, וגם כשהוא מגיע לארץ אני הולכת לפגוש אותו בשדה תעופה. אני רוצה להיות הבן אדם הראשון שהוא רואה".

בסיום השיחה, ציינה ברזן כי "סשה הוא הנער היחיד שפגשתי שהוא לבדו, אבל פגשנו עשרות ומאות ילדים גם בארץ שאנחנו מהווים עבורם מקום מפלט בתקופה הקשה שהם עוברים. אנחנו מצליחים לייצר מרחב שהם יכולים לחזור להיות ילדים, גם כשיש מלחמה מאוד קשה שמתרחשת בבית שלהם".

עריכה: שני רומנו

18/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת רוסיה אוקראינה
מלחמת רוסיה אוקראינה  |  צילום: SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images
Paris