103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"המשך ישיבה בקואליציה גורמת לעבאס נזק פוליטי"

רע"מ הכריזה על הקפאת חברותה בקואליציה ובכנסת • ח"כ עאידה תומא סלימאן תקפה את המהלך: "אין הקפאת חברות - או שמתפטרים או שאתה חבר כנסת"


בעקבות המהומות, המתיחות הקשה בהר הבית והביקורות החריפות, מפלגת רע"מ הודיעה כי היא מקפיאה את חברותה בקואליציה ובכנסת. ענת דוידוב וגדעון אוקו שוחחו ב־103fm עם ח"כ עאידה תומא סלימאן אשר תקפה את המהלך.

"אנחנו אמרנו מה שיש לנו להגיד על הקואליציה המקרטעת והממשלה הימינית הזו - אנחנו חושבים שהממשלה הזו הלכה ימינה והרחיקה בללכת ימינה", טענה ח"כ תומא סלימאן בפתח דבריה, "כבר מעל שבועיים משתמשת בכל אמצעי הדיכוי האפשריים בצורה מאוד ברוטלית נגד העם הפלסטיני. היא כבר השתמשה בכל אפשרות גם כן להריסת בתים בנגב, במדיניות מאוד קיצונית נגד האוכלוסיה הערבית בנגב, ואנחנו לא חושבים שצריך לתת להם יד להמשיך את המדיניות הזו ולבצע עוד ועוד ממה שראינו".

על ההחלטה של רע"מ להקפיא את חברותה, הדגישה: "אני לא מבינה את ההחלטה הזו. ניסיתי להבין מה הקפיאו, איך הקפיאו, עכשיו תקופת פגרה, אין הצבעות ואין דיונים רציניים ואין מליאה. מה הם מקפיאים בעצם? אני חושבת שזה היה ניסיון להכיל את הכעס של האנשים בתוכם. קולות הכעס, המירמור והרצון לסיים את הסאגה הזו מצידם. הם עשו את הצעד הזה בגלל מעשי הממשלה, לא בגלל מעשי הכנסת. הם מצד אחד שותפים אבל כשרוצים לנתק את הקשר מהקואליציה הם מדברים על לנתק את הקשר מהכנסת. אין הקפאת חברות בכנסת".

"כאשר הם מתאמים את זה עם לפיד ובנט, אני בטוחה שהם יודעים שאין הקפאת חברות - או שמתפטרים או שאתה חבר כנסת. הדיון הוא לא על החברות בכנסת, הכעס של הציבור ושל חברי התנועה האסלאמית על המאוחדת זה בגלל החברות שלהם בקואליציה, לא בגלל החברות שלהם בכנסת", הדגישה.

"עד כמה שידוע לי אנחנו לא בקשר בעניינים האלו עם גורמים מרע"מ"

לדבריה, "אנחנו לא מתערבים בעניינים של רע"מ. אנחנו לא מנסים לשחק את המשחק הזה כאילו שאנחנו מקוממים אנשים. אני חושבת שיש סיבות מספקות לציבור של רע"מ להתקומם, בלי המעורבות שלנו ובלי שננסה לתרום לזה. עד כמה שידוע לי אנחנו לא בקשר בעניינים האלו עם גורמים מרע"מ".

עוד הוסיפה, והבהירה כי "עבאס מבין שהוא נכלא לסיטואציה בלתי מתקבלת על הדעת. המשך הישיבה בקואליציה הזו גורמת לו נזק פוליטי, הוא מנסה כל הזמן להתכסות בזה שיש לו דיבורים עם המשותפת וכאילו הוא ואנחנו מתואמים. אנחנו מצביעים לפי העקרונות שלנו. אנחנו מאתגרים את מנסור עבאס ואת כל מי שמצביע על שיתופי הפעולה בנינו לבין הליכוד. תראו לנו פעם אחת שהצבענו נגד העקרונות שלנו. הצבענו עם חוקים שהביאו הליכוד או ש"ס והצבענו עם חוקים שהביאו הקואליציה - זה תלוי בחוק עצמו אם הוא מתאים לעקרונות שלנו ואם הוא משרת את המטרות שלנו".

"אנחנו לא באים רק מתוך גישה של להתנגח, אם יהיה משהו שישרת את הציבור אנחנו נשקול כמובן. תמיד עשינו את זה ואנחנו נעשה. אם הממשלה הזו רוצה לחיות ולהמשיך לתפקד, יש שינוי מהותי בגישה שלה שאני בטוחה שהם לא רוצים לעשות והם חייבים לעשות. אחרת הם ימצאו את עצמם שם", הכריזה ח"כ תומא סלימאן.

בעקבות אמירותיה, תהה גדעון אוקו האם הממשלה הנוכחית היא לא הרע במיעוטו. ח"כ תומא סלימאן השיבה: "הרע במיעוטו למי? אני חושבת שהגיע הזמן להגיד - אנחנו נלכדנו במציאות כזו שאנחנו מחוייבים לבדוק את האפשרות מה עדיף. ימין התנחלותי או פשיסטי שכולל בתוכו את בן גביר? זו מציאות עלובה ומאוד כואבת".

"בקואליציה הזו יש לך גם את רע"מ, מרצ והעבודה", אמר אוקו, וח"כ תומא סלימאן ציינה: "אני מרגישה שהם נמצאים בקואליציה הזו כדי לתת תעודת כשרות לממשלה שמבצעת מדיניות דומה לשל נתניהו. ברור שיש הבדל אבל לצערי הרב הממשלה הזו אומנם באה להחליף את מדיניות השחיתות אבל היא לא מנסה לעקור משורשם את יסודות השחיתות".

"מרצ ואנחנו היחידים שלא ניהלו מו"מ עם נתניהו"

"אם יש מישהו שנאבק בממשלת נתניהו וגרם לו לא להצליח להרכיב ממשלות זה אנחנו. העלנו את אחוז ההצבעה באוכלוסיה הערבית ונאבקנו. מי שגרם להצלחה הזו ולגורם העיקרי שהכשיל את נתניהו להיחלש זה היה רע"מ שיצאה מהרשימה המשותפת, ניהלה מו"מ עם הליכוד ואחר כך חברה לממשלה הזו. מרצ ואנחנו היחידים שלא ניהלו מו"מ עם נתניהו", אמרה.

בסיום השיחה, התייחסה ח"כ תומא סלימאן לאמירתו של ח"כ איימן עודה וחיזקה את דבריו: "אנחנו קוראים לכולם לא להיות חלק ממערכת הדיכוי וממערכת הכיבוש".

עריכה: שני רומנו

18/04/2022
הישארו מעודכנים

ח"כ עאידה תומא סלימאן
ח"כ עאידה תומא סלימאן  |  צילום: גילי יערי/פלאש90