אודי סגל וענת דוידוב

"הגינוי מירדן נגרם כתוצאה מהסתה נוראית"

אלוף (מיל'), וראש המוסד לשעבר דני יתום הגיב לדברים של רה"מ הירדני שעודד את המתפרעים בהר הבית: "לגורמים קיצוניים יש כוונה לפגוע במדינת ישראל"


רה"מ הירדני גינה את ישראל ועודד את המתפרעים בהר הבית ואמר כי הוא מברך את אלה שמשליכים אבנים, על הפרו-ציונים במסגד אל-אקצה, תגובתו של רה"מ בנט לא אחרה להגיע והוא אמר כי הוא רואה בחומרה את ההתבטאויות, וזה מהווה פרס למסיתים, בראשם ארגון חמאס שמנסים להצית אלימות בירושלים

ענת דוידוב וניסים משעל שוחחו עם ראש המוסד לשעבר, אלוף (מיל') דני יתום שהגיב לדברים ואמר, "המצב בירדן מאוד מורכב, אנחנו עדים לחוסר יציבות, לפני  חודשים לא רבים, הנסיך חמזה הושם במעצר בית ע"י אחיו למחצה המלך עבדאללה. זה לא דבר של מה בכך ואני לא זוכר מתי דבר כזה קרה בפעם האחרונה, למעט המקרה המסויים הזה. עכשיו הוא ויתר על כל תאריו ותפקידיו הממלכתיים שהיה מועמד להיות מלך, הדבר הזה מצביע על כך שהמצב בתוך הממלכה ובתוך המשפחה מאוד מורכב, ומפעם לפעם צריך להוציא קיטור חם שעולה למעלה מכיוון שבירדן יש 70 אחוז שהם פלסטינים. תקופה ארוכה זה כך כאשר פועלים בהר הבית גם אם אנחנו צודקים במעשים שלנו, הדבר כתוצאה מהסתה נוראית של גורמים קיצוניים שיש להם כוונה לפגוע במדינת ישראל ובירדן, וגם ביחסים שהולכים ונרקמים עם מדינות מוסלמיות אחרות, אותם מסיתים מצליחים להשמיע בהופעות שלהם בקרב הציבור הפלסטיני ביהודה ושומרון ובעזה".

על מערכת היחסים של הממשלה בישראל עם ירדן אמר, "בירדן מודעים ליחסים הרגישים איתנו, הם גם חלק מהם. אני מניח, שבמעמד כזה שהוא בוודאי מכיר את היחסים הרגישים ומוקיר את היחסים הרגישים, אבל מי שקובע זה המלך עבדאללה. נוצרה סיטואציה כפי שידוע לכם שהוא שוכב בבית חולים בגרמניה, אחרי שהוא עבר ניתוח בגב. הוא לא נמצא בממלכה, מי שנמצא זה בנו חוסיין, שהוא יורש העצר ואמור לרשת אותו, הוא בחור צעיר ונחמד. רה"מ בעצם פעל על הרקע שהפרלמנט הצביע ברוב, לנתק את הקשרים עם מדינת ישראל ולהחזיר את השגריר לישראל מירדן. הוא היה צריך להגיב באיזה שהיא צורה, אני לא מצדיק אותו, אבל לא הייתי מוכן להיות במקומו. המצב בירדן הוא קשה, צריך היה להגיב על ההצבעה שיש בה לא מעט ידיים פלסטיניות שלא תמיד מצביעות בעד מערכת היחסים בין ישראל לירדן, למרות שהם פוגעים בהצבעתם במערכת היחסים הזאת שחשובה מאוד לירדן, הם מבינים  שאנחנו נספוג את זה, אנחנו נגיב בדברים אבל לא נעשה מעבר, להיפך יש לנו עניין להבטיח ממלכה ירדנית חזקה".

ענת, "האם כל המנהיגים שלנו ימישכו לעלות לרגל לירדן , זה בסדר?"

"בהחלט, נמשיך לעלות לרגל לירדן, אנחנו במזרח התיכון - ביום מסויים אנחנו במצב כזה, ולמחרת המצב משתנה. כאשר מסתכלים על הטווח הארוך, ירדן חשובה לנו כמו שאנחנו חשובים לירדן. אני ביקרתי בירדן לפני שנים רבות כי לא הייתה לי סיבה, אני היום איש עסקים ואני מבקר בהרבה מדינות, ולא מעט מהן מוסלמיות".

עריכה: רעות מתתיהו ארגון 

19/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני יתום
דני יתום  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/ פלאש90
Paris