אודי סגל וענת דוידוב

דו"צ על הירי מלבנון: "כנראה פלגים פלסטינים"

דובר צה"ל תא"ל רן כוכב על הרקטה שנורתה מלבנון ונחתה בשטח פתוח סמוך לשלומי: "יש קשר גם לאירועי הר הבית וגם לחודש הרמדאן"


רקטה נורתה הלילה (בין ראשון לשני) מלבנון ונחתה בשטח פתוח סמוך לשלומי. בתגובה, צה"ל השיב בירי תותחים. דובר צה"ל תא"ל רן כוכב שוחח על כך עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm.

"אנחנו לא יודעים להגיד בוודאות מי ירה את הרקטה הבודדת, אבל ככל הנראה מדובר בפלגים פלסטינים בדרום לבנון, אבל אני אומר את זה בזהירות כי זה עדיין לא ודאי. אף אחד מהפלגים האלה לא לקח אחריות", אמר כוכב, והוסיף: "אנחנו יודעים שהזירה הפלסטינית לא מתחילה בהר הבית, לא מסתיימת בג'נין או בעזה, אלא מגיע גם לפלגים מסוימים בלבנון ואולי אפילו במקומות אחרים".

עוד אמר לגבי ירי הרקטה: "אני חושב שיש קשר גם לחודש הרמדאן וגם לאירועי הר הבית, אולי גם לפעולה הנחושה שלנו בעזה. זו הסיבה שאנחנו מעריכים שאלו פלגים פלסטינים בדרום לבנון".

למי אתה קורא פלגים פלסטינים?
"לכל מי שהוא פלסטיני ולא חיזבאללה. האינטרסים שלהם שונים משל חיזבאללה. הם מזהים עצמם כפלסטינים. אני מעריך שזה מגיע משם, אבל שוב אני אומר את זה בזהירות, מכיוון שעוד אין לנו ודאות על המידע הזה".

אתם מעריכים שבכוונה הירי תוכנן לפגוע במקום לא מיושב?
"אני חושב שכן. אני חושב שמי שיורה לא מתכוון לגרור את המזרח התיכון למערכה. הוא יודע מה יקרה אם חלילה מישהו אצלנו ייפגע. באופן חצי מסורתי, הפלגים בצפון משתתפים בחלק מהמקומות בהקשר הפלסטיני, תמיד לשטחים פתוחים ולא על מנת לפגוע".

"הכרזנו שגרה מלאה בעורף"

בהמשך הסביר כוכב כי למרות הירי הלילה, "הכרזנו שגרה מלאה בעורף והילדים ייצאו ללימודים כמו בכל יום. אנחנו כרגע מתנהלים באופן רגיל ורגוע ותמיד ערוכים להתפתחות מכל סוג", והוסיף: "אנחנו נלחמים ביום יום בכל הזירות. כרגע המאמץ הוא יותר ביהודה ושומרון וברצועת עזה. אם נצטרך, נילחם גם בלבנון".

לגבי משך הזמן שבו ייסגר מעבר ארז לפועלים מרצועת עזה, אמר: "אנחנו לא עומדים עם סטופר. סגרנו את המעברים האלה כחלק מהצעדים וחלק מהתגובה לירי, סורר ככל שיהיה, בודד ככל שיהיה, אנחנו עומדים מאחורי האמירה הזאת. אנחנו לא מתכוונים שיהיו טפטופים, לא פיגועים מהתפר או מאיו"ש, לא מעזה ולא מלבנון".

עריכה: אמיתי דואק

25/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רן כוכב
רן כוכב  |  צילום: ויקיפדיה ברישון CC BY-SA 3.0
Paris