ינון מגל ובן כספית

קריב: "העמדות שלך לא ציוניות"; מגל: "שלך לא יהודיות"

חבר הכנסת נכנס לוויכוח עם המגיש לגבי היהדות • מגל: "בתפילת 18 שלך, אתה לא מתפלל להקמת בית המקדש?" • קריב: "הבית השלישי הוא מדינת ישראל"


שבעה משתתפים ב'חתונת השנאה' הורשעו היום (ד') בעבירות של אלימות והסתה לטרור. יו"ר ועדת החוקה ח"כ הרב גלעד קריב (העבודה) התייחס לכך בשיחה עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm, והגיע לוויכוח סוער עם ינון.

כספית סיפר על אותן הרשעות, ומגל השיב: "בדיחה. אנחנו רואים חתונות של ערבים כל היום עם הסתה, עם נשקים, יורים באוויר, אז לקחו איזו חתונה דמיקולו של נוער גבעות". בתגובה לכך, אמר קריב: "אני מזכיר שב'חתונת דמיקולו' הזו השתתף אדם שבממשלה אחרת ובקואליציה אחרת, היה היום יו"ר ועדת החוקה במקומי".

על כך השיב מגל: "אני מעדיף את בן גביר עליך, מה לעשות?" וטען כי קיימת כאן איפה ואיפה. "זה כמו שהשב"כ מדווח על הכדורים שנשלחים לבנט ולא מדווח על הכדורים שנשלחים לנתניהו, ככה עם החתונה הזאת. זה סלקטיבי", כך לדברי מגל.

הוויכוח המשיך, כשקריב אמר: "עם כל הכבוד, דומני שרוב מאמצי השב"כ לא מופנים היום לחקירת טרור יהודי. אולי בעולם המושגים שלך ובתפיסה העולם היהודית שלך לדקור תמונה של תינוק שנשרף באירוע טרור, זה עניין של דמיקולו, אז בבקשה". מגל השיב: "על זה צריך להגיע לבית משפט? תגידו אתם נורמלים?"

על כך אמר קריב: "אני לא רוצה לגדל את ילדיי בחברה שבה אנשים דוקרים תמונה של תינוק שנרצח ורוקדים עם נשקים, לא אם הם יהודים ולא אם הם ערבים". מגל הסכים: "גם אני לא. בסדר גמור", אך טען: "אבל זה סלקטיבי. תראה מה הערבים עושים?"

קריב למגל: "אתה משיחי ואני ציוני"

בהמשך דנו השלושה גם בעניין בית המקדש. קריב טען: "ינון מגל מייחל להקמת הבית השלישי שבו יקריבו קורבנות. אני, מבחינתי, הבית השלישי כבר הוקם, קוראים לו מדינת ישראל, לכן אני חושב שאני הרבה יותר ציוני מינון. המאמצים של ינון זה להקים בית מקדש שלישי, המאמצים שלי זה לשמור על הבית השלישי של כולנו, מדינה יהודית ודמוקרטית. זה ההבדל ביני לבינו".

מגל תהה: "בתפילת 18 שלך, אתה לא מתפלל להקמת בית המקדש?" קריב השיב: "בתפילת 18 שלי, אני זוכר את בתי המקדש שנחרבו ואני מתפלל לשלומו של הבית השלישי שהוא מדינת ישראל".

מגל זעם: "אבל הקמת מדינת ישראל זה לא בית המקדש". בתגובה אמר קריב: "זה בדיוק העניין. מבחינתנו, הגאולה של העם היהודי היא בהקמת מדינה יהודית ודמוקרטית, ואתה, כאדם שבעיניי דעותיו הן פוסט ציוניות, אתה, מבחינתך, עד שלא יקריבו קורבנות על הר הבית, העם היהודי לא חזר לארצו. אתה משיחי ואני ציוני. העמדות שלך, שהן כמובן לגיטימיות, הן לא עמדות ציוניות, הן עמדות משיחיות קנאיות".

בתגובה אמר מגל: "והעמדות שלך לא יהודיות, אתה שינית את היהדות".

"הרפורמה תפחית את מעמדם של המקצועות ההומניים - נזק גדול"

במהלך השיחה, קריב גם יצא נגד הרפורמה שהודיעה עליה אתמול (ג') שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, ולפיה, המקצועות ההומניים, בהם היסטוריה, ספרות, תנ"ך ואזרחות, יישארו מחוץ לבחינות הבגרות החיצוניות, ואילו המקצועות הריאליים, בהם מתמטיקה ואנגלית, יישארו בבחינת בגרות חיצונית.

לדברי קריב, "הגיע הזמן להכניס שינויים בשיטת הבגרויות. בשיטה הזאת יש דברים טובים, אבל יש בה גם הרבה דברים שדורשים שינוי. חוויית הלימוד בתיכונים במדינת ישראל היא לא מרנינה, אבל הרפורמה שנוצרה מבצעת הבחנה מאוד ברורה בין המקצועות המדעיים והשפה האנגלית לבין כל המקצועות ההומניים, וזה הדבר הבעייתי".

עוד אמר: "בסופו של דבר, הרפורמה הזאת מקרינה שיש פה שני מעמדות של מקצועות, שני דרגות של מקצועות. אם אתם חושבים שצריך לחולל שינוי דרמטי בנושא הבגרויות, אז בואו תכניסו גם את אחד המקצועות המדעיים לפיילוט הזה של למידה בלי בחינת בגרות, אבל לבוא ולומר, קודם כל, אנחנו מחריגים את המקצועות ההומניים מהשיטה שנהגה עד היום, ומשאירים את זה רק לריאלים, זו בעיניי טעות. אני חושב שהרפורמה הזאת, בסופו של דבר, תפחית את מעמדם של המקצועות ההומניים וחבל מאוד, זה נזק גדול מאוד".

עריכה: אמיתי דואק

27/04/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ינון מגל
ינון מגל  |  צילום: 103fm
Paris