103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"אנחנו צריכים לא לוותר על השליטה על הר הבית"

האם הסטטוס קוו בהר הבית ישתנה? • ישראל וירדן יכנסו את הוועדה לענייני ירושלים • אלוף (מיל') עמוס גלעד הסביר על הדרישות של ירדן בוועדה


לקראת שינוי סטטוס קוו? ישראל וירדן יכנסו את הוועדה לענייני ירושלים והר הבית. שורת הדרישות הירדניות לשנות את התנהלות בהר הבית והוצאת משטרת ישראל משליטה באזור, מנקודת המבט של ישראל זה דבר בלתי אפשרי. סביב סוגיה זו, ניסים משעל וגיא פלג שוחחו ב־103fm עם האלוף (במיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, אשר הביע את דעתו המקצועית בנושא. 

בפתח השיחה, ביקש גלעד להסתכל על הסיטואציה אחרת ולא כניסיון לשנות את הסטטוס קוו: "הביטחון הלאומי שלנו במובן הפרקטי הוא בנוי על שני יסודות - עוצמת צה"ל והתבונה שלנו. התבונה קשורה למאמץ אדיר שנושא פירות של שיתוף פעולה אסטרטגי אדיר עם מדינות ערב שלא היה כמותו, ולממלכה של ירדן יש תפקיד אדיר שרוב האזרחים לא מבינים אותו כי הם לא יודעים, כדי לתמצת את זה הייתי אומר שהעומק האסטרטגי של ישראל הוא בין גבול עיראק לירדן".

"אם תסתכלו על כל המפה, יהודה ושומרון, הר הירדן, מזרח ירדן – מרחב אדיר של ביטחון ישראלי שיש לנו שם יתרונות אדירים שמסייעים לביטחון המדינה ושלום אזרחיה בכל המובנים. בתקופה הקודמת, של הממשלה הקודמת אני ראיתי סימנים למשל שלילת המים כל מיני דברים כאלו אבסורדיים כשאתה מכיר את התמונה הביטחונית לכל אורכה", אמר.

לדבריו, "לא צריך לוותר על כל נכסינו. מדובר על כינוס של וועדה בין שתי מדינות ריבוניות. יש הסכם השלום ובהסכם מובטח מעמד מיוחד לירדן. היו פרסומים שאולי היינו חלק מזה ואולי לא לתת זכויות בהר לסעודיה ולמקומות אחרים על חשבון ירדן. היציבות של הממלכה כרוכה ביציבות בהר הבית. אש שעולה בהר הבית מאיימת מיד על ירדן וזה הרקע לכל ההתפרצויות של ראש הממשלה. אתה קודם כל עושה מו"מ, אתה משמר את מה שהובטח להם. אתה לא יכול להוריד את משטרת ישראל משם משום שבלעדיה, שעושה עבודה מאוד קשה ומשלבת הרבה פעמים תבונה, תאר לעצמך יש 200 אלף אנשים על הר וישראל לא נמצאת שם, מי נמצא שם? הרי הירדנים לא מוכנים לשלוח את הצבא הירדני, אז מי נמצא שם?"

"בלי הממלכה של ירדן כמו שהיא היום בטחון המדינה יפגע קשות"

האם הדרישות הירדניות נובעות ממאבקים פוליטיים בתוך המדינה? האלוף (במיל') השיב כי "אין שם מאבקים פוליטיים, יש שם דעת קהל מאוד עוינת לישראל, יש שם רוב פלסטיני. יש להם מצוקה חברתית כלכלית, יש שם שורה של מצוקות שפעם ראשונה שאני קצת מוטרד מהיציבות שלהם באמת".

לאור אמירותיו, תהה גיא פלג האם חוסר היציבות בירדן קשור אלינו, וגלעד הבהיר: "לא, זה קשור ליציבות של ירדן. אין שם פוליטיקה פנימית, זה קשור באמת ליציבות של ירדן. טוב שאנחנו מדברים איתם, הם יציגו דרישות שבעצמם הם מבינים שהן אבסורדיות, ואנחנו נענה למה שאנחנו יכולים. רק צריך ללכת בנפש חפצה ולראות את התמונה הכוללת. בלי הממלכה של ירדן כמו שהיא היום בטחון המדינה יפגע קשות, הגבול המזרחי שלנו מוגן במידה רבה על ידם. ברור שתמיד צה"ל זה עמוד התווך אבל מערכת היחסים האסטרטגית שפותחה בין ישראל לממלכה היא מדהימה בערכיותה לישראל. אם אני יכול ללכת לקראתו אני אלך, אם לא אני לא אלך".

בהמשך, התייחס גלעד למפגשם של ראש השב"כ עם אבו מאזן ברמאללה: "הפגישות אלו מאוד מאוד חשובות. אבו מאזן, יש כאלו שמתארים אותו כמחבל, אני זוכר את תקופת ערפאת. אז הובלתי הערכת מודיעין לפיה ערפאת הוא רב מרצחים ורוצה למוטט את את המדינה גם על ידי הטרור שהוא נתן חסות - אבו מאזן הוא היפוכו. חיזוק הרשות הוא חשוב לביטחון המדינה, גם ראש הממשלה לדעתי היה צריך לשוחח עם אבו מאזן. השב"כ הוא גוף ממלכתי, המנדט שלהם הוא להביא ביטחון. אם אבו מאזן ישחרר הסתות, העומס שיהיה על צה"ל הוא יהיה פי מיליון ממה שיש היום. הרשות בתהליך היחלשות וגם אבו מאזן לא נעשה יותר צעיר".

"גם ראש ממשלת ישראל בתהליך היחלשות - הוא יכול בעת הזו להיפגש איתו?", שאל פלג. גלעד הדגיש כי "אני אומר לך מה האינטרס שלנו. שר הביטחון נפגש איתו והסיבה שהוא עושה את זה ,מתוך היכרותי עם המערכת הזו, משום שהוא יודע שהערך הבטחוני של קשרים עם הרשות. הרי מה החלופה? החלום של החמאס זה לא לראות רקטות על ישראל, זה להשמיד את ישראל, השתלטות בין היתר על יהודה ושומרון ולהפיל בראש ובראשונה את אבו מאזן".

"יציבותה של ירדן תלויה במידה רבה במה שמתרחש ביהודה ושומרון"

"אנחנו צריכים לטפח את החיוביים כמה שאפשר, לטפח את שיתוף הפעולה, השיחות בין ראש השב"כ, גם שאני לא יודע את תוכנן אבל קל לדמיין על מה עוסק ראש השב"כ לפי המנדט שלו, זה ביטחון והחלשת מוקדי הסתה. ולמעשה השקט ששרר בפסח ממשיך והיום אנחנו נמצאים בעיתוי רגיש, יש 150 אלף מתפללים על הר הבית, המשימה שלהם עצומה. לאבו מאזן יש גם קשר משום שיציבותה של ירדן תלויה במידה רבה במה שמתרחש ביהודה ושומרון ולכן אבו מאזן והמלך נפגשים כל הזמן וגם אנחנו צריכים להיפגש איתו", סיכם.

עריכה: שני רומנו

28/04/2022
הישארו מעודכנים

עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90