103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

מוסי רז: בעד הידברות עם יחיא סינוואר

חבר הכנסת ממרצ על ההסלמה הביטחונית: "במצב הנוכחי, אין שום הצדקה מינימלית ליציאה למבצע לעזה" • והוסיף: "הבנייה בהתנחלויות היא לא מוסרית"


הפיגוע הקשה באלעד שבו נרצחו 3 ישראלים, גרם לזעם בקרב הציבור ובמערכת הפוליטית, וכעת יש לחץ ציבורי גדול על הממשלה לחסל את מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. חבר הכנסת מוסי רז (מרצ) שוחח על כך עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm.

"אני חושב שכל המבצעים שישראל עשתה בעזה, לא בדיוק הוכיחו את עצמם, וצריך לציין שהם קרו לאחר ירי מסיבי מעזה לעבר ישראל, מה שאין כאן. מה קשורה עזה לסיטואציה הזו? האם זה מה שיקטין את האלימות? התשובה היא לא", אמר רז, והוסיף לגבי האפשרות למבצע: "אני לא בקבינט המדיני-ביטחוני. אני לא יודע מה יצביע הנציג שלנו שם, השר ניצן הורוביץ שאני סומך עליו, אבל אני חושב שבמצב הנוכחי אין שום הצדקה מינימלית ליציאה למלחמה בעזה שתביא קורבנות בשני הצדדים".

ולחיסול סינוואר?
"כל החיסולים שלנו בעבר נכשלו".

הידברות עם סינוואר, זה דבר שמתקבל על הדעת מבחינתך?
"בעיניי כן, אני לא בטוח שאפשר להגיע איתו להסדר. אנחנו צריכים לדבר עם הרשות הפלסטינית, אנחנו צריכים לדבר עם מדינות ערב".

אבל אתה לא פוסל אפשרות של דיאלוג עם סינוואר?
"לא, זה גם דבר שהיה כל הזמן. נתניהו עשה את זה כל הזמן ואני לא פוסל את זה שזה יקרה. אני רק אומר, איתו לא ניתן להגיע לשלום, אבל יכול להיות שאפשר להגיע להסדרים כאלה ואחרים".

נתניהו לא ישב מולו.
"אני לא אמרתי שישב מולו, התכתב איתו בעברית, אגב גם הגענו איתם להסכמים".

"יש קווים אדומים וגם בקואליציה מכירים אותם"

מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי צפויה להתכנס השבוע ולאשר 3,988 בנייה של יחידות דיור ביהודה ושומרון. ח"כ רז אמר על כך כי "בממשלה יודעים שהבנייה בהתנחלויות היא לא מוסרית, היא נוגדת את האינטרסים של מדינת ישראל, היא פוגעת בכל ישראלית וישראלי",

עם זאת, רז הסביר למה מרצ כרגע לא מבצעת פעולה כדי למנוע זאת, "אם אתה אומר שאם אני אצביע ביום רביעי בעד פיזור הכנסת, אז יפסיקו לבנות בהתנחלויות, אני מוכן להצביע בעד פיזור הכנסת. רק שאני לא מוכן גם לפזר את הכנסת, גם לקבל את בן גביר, גם לקבל את נתניהו וגם לקבל בנייה בהתנחלויות. מה עשיתי בזה?"

יש קו אדום למרצ?
"ברור שיש קווים אדומים. אני חושב שיש קווים אדומים וגם בקואליציה מכירים אותם - בנייה ב־E1 זה קו אדום, בנייה בעטרות זה קו אדום, פינוי של חאן אל־אחמר זה קו אדום, פינוי של 918 זה קו אדום".

"אני לא חושב שתהיינה בחירות בחודשים הקרובים"

בהמשך הגיב רז גם להתבטאות של יו"ר מפלגתו ניצן הורוביץ בכנס ברל כצנלסון, ושם אמר כי מרצ ומפלגת העבודה צריכות לרוץ ביחד בבחירות הבאות. "אני מניח שהדברים שאמרו חבריי ניצן הורוביץ ועיסאווי פריג' היו בגלל הפורום שהם היו בו, ובגלל שאלות שהם נשאלו ובגלל שכולם מדברים על בחירות", אמר רז, והוסיף: "אני באופן אישי, אולי אני טועה, אבל אני אופטימי, אני לא חושב שתהיינה בחירות בחודשים הקרובים ולכן אני לא בטוח שצריך לעסוק בשאלות האלה".

אבל עקרונית, אתה חושב שהעבודה ומרצ צריכות לרוץ ביחד?
"אני חושב שצריך להיות גוש שמאל הרבה יותר גדול, שכולל את העבודה, את מרצ וגורמים ערבים".

בראשות מיכאלי?
"זה יכול להיות גם בראשותה, אבל אפשר לעשות פריימריז, זה דבר יותר נכון".

איזה גורמים ערבים למשל? רע"מ?
"אני לא חושב שרע"מ, כי בסוף עם כל ההתלהבות, גם שלי, מהפרגמטיות של רע"מ - זו לא בדיוק תנועת שמאל".

אז אילו גורמים ערבים אתה רואה?
"חד"ש, תע"ל, מפלגות שאינן כרגע קיימות".

כלומר המשותפת?
"המשותפת או חלקה. אני חושב ששמאל חייב להיות יהודי-ערבי, זה צריך להיות היעד".

כלומר ליצור גוש שכולל חלקים מהמשותפת יחד עם מפלגת העבודה, יחד עם מרצ?
"זה בעיניי האידיאל וזה מה שילהיב את ציבור השמאל בישראל, גם יהודים וגם ערבים".

עריכה: אמיתי דואק

08/05/2022
הישארו מעודכנים

מוסי רז
מוסי רז  |  צילום: גילי יערי/פלאש90