103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"הנזק שלפיד גרם לרע"מ ועבאס בתקופה האחרונה הוא כפול ומכופל"

מוחמד מג'אדלה ('א-נאס' ו־'חדשות 12'), על מצבה של רע"מ בתוך הפלונטר הפוליטי: "הם נמצאים במצב שבו הם בעצמם לא יודעים איפה הם נמצאים"


מחר (ב') ייפתח כנס הקיץ של הכנסת. סיעת רע"מ השעתה את חברותה בקואליציה עד שיוסדר המצב בהר הבית, דבר אשר נותן מקום להצעת חוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית בשבוע הקרוב. כמו כן, אתמול (ש') פרסם ח"כ מנסור עבאס, יו"ר רע"מ, פוסט בעמוד הפייסבוק שלו אודות המשך הממשלה הנוכחית ואף משתמע ממנו כי המפלגה תתמוך בכל החלטה אותה יקבל מלך ירדן עבדאללה. אריה אלדד ובן כספית שוחחו ב־103fm עם מוחמד מג'אדלה, עורך החדשות ברדיו 'נאס' ופרשן 'חדשות 12', אשר התייחס לדברים.

בפתח השיחה, ביקש מג'אדלה לחדד את אמירותיו של יו"ר מפלגת רע"מ: "הוא לא אמר לדבר עם עבדאללה אבל עבאס עשה טעות קשה. מנסור עבאס אתמול בפוסט שלו עשה טעות קשה כלפי שני הכיוונים. קודם כל כלפי ציבור בוחריו שהוא בחר בו כדי להוביל את המדיניות והוא לא יכול להגיד מה שעבדאללה יגיד אני זורם. זה לא עובד ככה במיוחד לא בפוליטיקה הערבית. הכוונה מאחורי הפוסט הייתה שונה לגמריי. הוא רצה להגיד שמה שישראל תסכם עם הירדנים מקובל".

"הניסוח שלו, העיתוי של הפוסט והצורה בה נכתבו הדברים הובן כאילו הוא אומר שהעמדה שלו תואמת את העמדה של מלך ירדן", הסביר, והוסיף: "אני מוכרח להגיד לך שגם ברע"מ עצמם הופתעו מהפוסט הזה שכתב אותו בכלל שהוא בחו"ל בחופשה פרטית, הוא לא התייעץ עם כל הגורמים. הרבה גורמים אומרים לי 'אם זה היה עובר דרכנו זה היה מנוסח בצורה אחרת כדי להראות שרע"מ לא רוצה לתקוע מקלות בגלגלים אלא רוצה לפתור את הבעיה ולהגיע להבנה בסיסית - ההבנה הבסיסית אומרת שצריך לשמור על הסטטוס קוו במסגד אל אקצא וזה דבר שהוא חיובי גם לישראל, גם לפלסטינים וגם לירדן".

"יש פה וועדה בין שתי המדינות שצריכה להתכנס ולהחליט ולקבל החלטות"

בהמשך, הדגיש מג'אדלה כי "הדברים לא יצאו בצורה טובה ובטח לא התקבלו בדעת הקהל היהודית הישראלית בצורה שבא עבאס התכוון. אבל בואו נגיד את האמת, זה לא חדש. ישראל מאז ומתמיד מבינה ומודה ואומרת שיש פה זכות לירדנים לנהל את הוואקף במיוחד במסגד אל אקצא. יש פה וועדה בין שתי המדינות שצריכה להתכנס ולהחליט ולקבל החלטות. ברע"מ ניסו להגיד 'אנחנו רוצים שהוועדה הזו תתכנס וכל מה שיוחלט שם בהבנה בין שני הצדדים אנחנו נתמוך בו".

בתגובה לאמירותיו, זעם אריה אלדד וטען כי "לא הוקמה מעולם ועדה כזו – מעמד מיוחד כן, אבל יש וועדה שמחליטה בין ירדן לישראל מה יהיה בהר הבית?". מג'אדלה חידד את דבריו: "הוועדה לא מחליטה מה יהיה. בסה"כ יש ערוץ, ערוץ בין שני הצדדים, בין הירדנים לישראלים כדי להחליט. לדוגמה, ירדן רוצה לעשות שיפוץ מסוים בתוך מסגד אל אקצא היא מעבירה דרך הערוץ הזה מה שהשיפוץ, מה העלויות שלו, איפה זה נמצא, מה יכלול. היא רוצה להוסיף שומרים בוואקף זה הערוץ. לזה קוראים ועדה משותפת בין שתי המדינות שדרך הערוץ הזה מקבלים כל הזמן החלטות משותפות".

"הזרם המרכזי שעבאס פעם הוביל הוא לא אותו זרם מרכזי חזק ששולט בשיח"

אז היכן נמצאת מפלגת רע"מ מבחינה פוליטית? פרשן 'חדשות 12' הכריז: "הם נמצאים במצב שהם בעצמם לא יודעים איפה הם נמצאים. יש כל כך הרבה זרמים בפנים, הזרם המרכזי שמנסור עבאס פעם הוביל הוא לא אותו זרם מרכזי חזק ששולט בשיח ומנתב לאן רע"מ תלך. מנסור עבאס נפגש בראשון שעבר עם בנט במשרד ראש הממשלה בשעות הצהריים ושם הוא אמר לבנט 'תסתדרו בשבועיים הראשונים בלעדינו, אנחנו נחזור לקואליציה ובוא נתחיל במגעים כדי לסדר את העניינים עם רשימת הדרישות שהגשנו'. מה שקרה מאז, ששר החוץ יאיר לפיד עלה בכלי התקשורת השונים ואמר שעבאס לא הגיש שום בקשה שקשורה למסגד אל אקצא וזה הביך את רע"מ ועבאס בציבור שלו. זה עורר גם כעס פנימי בתוך המפלגה ובתוך מועצת אשורה נגד עבאס ולכן הוא נמצא עכשיו במצב עוד יותר מביך".

"הזרם המתנגד לעבאס אומר לו 'זה לא שאתה לא רק מצליח לדאוג לאינטרסים לחברה הערבית אתה גם משקר לנו'", הדגיש, "אגב זו לא הפעם הראשונה, לפיד עושה את זה כבר בפעם השניה לעבאס, אני לא יודע אם הוא עושה את זה בכוונה או לא. בפעם הראשונה זה היה כשעבאס מתוך כוונה טובה התקשר לבנט ולפיד לעדכן אותם שככל הנראה ההחלטה תהיה הקפאת חברות בקואליציה, ואז הוא מופתע שלפיד מתדרך שהכול מתואם והוא מביך אותו עוד הפעם בציבור. תאר לעצמך מה מועצת אשורה חושבת ברגע שהיא מתכנסת כדי לקבל החלטה וקולטת שההחלטה בחוץ עוד לפני שהיא מצביעה עליה".

בסיום השיחה, ביקר מג'אדלה את התנהלותו של ראש הממשלה החליפי מול ח"כ עבאס: "הנזק שלפיד גרם לרע"מ ולעבאס בתקופה האחרונה הוא כפול ומכופל, ולכן זה הוביל למה שראית אתמול בהודעה המוזרה הזו של מנסור עבאס".

עריכה: שני רומנו

08/05/2022
הישארו מעודכנים