איפה הכסף
עם ענת דוידוב

500 אלף שקל בגין כל נפטר

ועדת הכספים אישרה את סכום הפיצוי למשפחות מאסון מירון • ד"ר ענבל בלאו, חוקרת פיצויים באירועים מרובי נפגעים: "יש כאן מהלך תקדימי בהחלטת ממשלה"


מהלך תקדימי: ועדת הכספים אישרה היום (ב') העברת 22.5 מיליון ש"ח למשפחות ההרוגים באסון מירון - 500 אלף ש"ח בגין כל נפטר. סביב ידיעה זו, ענת דוידוב שוחחה ב־103fm עם ד"ר ענבל בלאו, חוקרת פיצויים באירועים מרובי נפגעים מהפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, אשר התייחסה לדברים והסבירה כיצד סכומי הפיצויים מחושבים.

"קודם כל, זה סכום הגיוני וראוי", הבהירה ד"ר בלאו בפתח דבריה, "מהמחקרים שלי זה פיצוי שהוא יחסית בזמן מאוד מהיר וטוב שזה קרה. בהתחלה האוצר רצה להפריד את שאלת הפיצוי, הוא רצה קודם כל לבדוק מי אחראי ורק אחר כך לשלם ואני שמחה מאוד שהם חזרו בהם והחליטו לקדם את מנגנון הפיצוי כבר עכשיו, לשלם עכשיו את הכסף ואחר כך לריב ביניהם מי ישא באותו פיצוי. זה כמובן לא יכסה את כל הנזקים אבל זה איזשהו תשלום מקדמי".

האם למשפחות הכאובות ולנפגעים ישנה אפשרות לתבוע בנוסף לפיצוי את האחראים לאסון? ד"ר בלאו השיבה כי "לפי מה שאני מבינה ההצעה הזו תתייחס רק למשפחות ההרוגים, עדיין אין התייחסות למשפחות הנפצעים אז להם פתוחה הדרך. בכל מקרה תעמוד להם הדרך אחר כך להגיש תביעות נזיקין אם הם סבורים שהנזק עולה על חצי מיליון ובהתאם לזה יעשו קיזוז אחר כך אבל יש פה משהו תקדימי".

"יש כאן מהלך תקדימי לראשונה בהחלטת ממשלה. הממשלה אומרת 'אני מקדימה ומשלמת תשלום ובעצם אנחנו אחר כך נריב, יכול להיות שהסכומים יהיו יותר גבוהים או יותר נמוכים אבל את ההתחשבנות נעשה אחר כך'. דבר שאין לו אח ורע בעבר ובטח לא בתקופות זמנים כאלו. במכבייה היה מנגנון דומה אבל הוא היה דרך בתי המשפט, לא ממשלתי. יש כאן בשורה גם לעתיד, יש תקדים", הדגישה.

"יש כאן הסתכלות מלמעלה על חייו של אדם"

על אופן חישוב סכום הפיצוי, אמרה: "זה תמיד עצוב לי לקחת את זה לעולמות של דיני נזיקין שהם נורא בסופו של דבר הם עושים תחשיב על כמה שווים חייו של אדם. זה תלוי בהרבה פרמטרים לגבי גיל, כושר השתכרות והחישובים האלו נעשים בדרך כלל בבתי המשפט. אם וכאשר הם יגיעו יעשו את החישובים האלו ובהתאם לכך יפחיתו את סכומי הפיצויים שכבר שולמו".

לאור אמירותיה, תהתה דוידוב האם במקרה הזה לא בוצעו חישובים, וד"ר בלאו הסבירה: "יש איזושהי הערכה מלמעלה גסה. הסכום הזה לא מנותק מהמציאות אבל כמובן שכמה שזה נורא להגיד פיצוי לבן אדם צעיר יותר ועובד אמור להיות גבוה יותר מאשר בן אדם מבוגר שהוא כבר לא עובד. אומנם אין כאן חישוב על השקל בדיוק כמה מגיע ספציפית פרסונלית לכל נפגע, אבל כן יש כאן הסתכלות מלמעלה על חייו של אדם".

"זה לא סכום בטל ב־60 ועם זאת זה לא הפיצוי המלא. גם אם נסתכל על אסונות בעבר זה כן סכום מכובד. באסונות בעבר דיברו על סביב המאה אלף, 200 אלף פיצויים מיידים", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

09/05/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איפה הכסף עם ענת דוידוב
איפה הכסף עם ענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris