איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הגיע הזמן להפסיק לזלזל בחיי אדם"

ענת בטור אישי על דוח מבקר המדינה לגבי תאונות העבודה של פועלי הבניין - 44 מתים בשנתיים: "בישראל 2022, חייו של פועל שווים הרבה פחות"


ענת דוידוב הביאה את הטור האישי, והפעם עסקה המגישה בתנאי ההעסקה של פועלי הבנין בישראל, בפתח הטור היא קבעה, "הם גרועים", והמשיכה, "הם ממשיכים לצנוח ולהתרסק אל מותם בגלל מחסור באמצעי בטיחות, בגלל העדר פיקוח מספיק ובגלל טיפול לקוי. היום מבקר המדינה מתייחס בדו"ח שלו לסוגייה, ומביא נתונים  לשנים 2020 ו- 2021: 44 פועלי בנין נהרגו בשנתיים. מינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה מחזיק בתקנים ל- 176 מפקחים. בפועל כ- 30 מישרות עדיין לא מאויישות!

"סוגיית הפיגומים הישנים מורכבת: עד לשנת 2021, הפיגומים באתרי בניה היו ישנים ולא בטיחותיים. חובת הכנסת פיגום עם מגן תחתיו, היתה חוסכת חיי אדם, חוסכת מוות מיותר. המגן אמור לבלום את הנפילה. מבקר המדינה בדק במהלך 2021 כולה האם היתה אכיפה של מינהל הבטיחות באתרי בניה, ומצא, למרות חובת האכיפה, שזה לא קרה.

מינהל הבטיחות היטיל 1350 קנסות ועיצומים בגובה של יותר מ- 42 מיליון שקלים. למה בפועל עד סוף 2020, שולמו בפועל רק 2 מיליון? סה"כ 5% מהעיצומים שהוטלו. ולמה מינהל הבטיחות מנהל את מערך העיצומים על בסיס קובץ אקסל, ועדיין מזין את הנתונים ידנית? המימצאים לא חדשים. טוב שמבקר המדינה ניכנס לתמונה.

"הגיע הזמן להפסיק לזלזל בחיי אדם, כי עדיין בישראל 2022, חייו של פועל שווים הרבה פחות".

 

10/05/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הטור האישי עם ענת דוידוב
הטור האישי עם ענת דוידוב  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris