103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"היחידה מתנערת מניתוח אמיתי של מה שהוביל לפרשה"

קצין המודיעין ת' מת לפני כשנה בכלא הצבאי • אמו רונית ועורכת הדין אפרת נחמני בר, שמייצגת את המשפחה, מאשימות את מפקדיו במותו


בשבוע שעבר נערך טקס יום הזיכרון של משפחת הקצין מאמ"ן, סרן ת', שהואשם בעבירות ביטחוניות ומת בכלא הצבאי לפני שנה. להפתעת המשפחה, בזמן האירוע, הגיע למקום קצין אחר שהכיר את מסלול השירות שעשה סרן ת', והאשים את מפקדיו של ת' במותו. "לנו מספרים שאתה אשם, וכל שרשרת הפיקוד מעליך פעלה ללא דופי. האחריות הפיקודית נעלמה מהלקסיקון", אמר אותו קצין. רונית, אמו של סרן ת', ועו"ד אפרת נחמני בר, שמייצגת את המשפחה, שוחחו עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm.

"הקצין הזה, לא הכרנו אותו ולא פגשנו אותו אף פעם ואין לנו מושג מי הוא, ועכשיו אנחנו מבינים מה הביא אותו - כל מיני סימני שאלה שיש לו ולכנראה עוד אנשים טכנולוגים בצבא", אמרה רונית, והוסיפה כי חלק מהחששות של אותם אנשים שמשרתים ביחידה שבה שירת ת', היא "שהם יעשו דבר לא בכוונה אלא בשגגה, וכתוצאה מזה הם ייענשו או ייכלאו".

לדבריה, הם מאוד הופתעו מדברי הקצין שהגיע לטקס הזיכרון. "הופתענו שאנחנו לא חושבים ככה לבד ויש עוד מישהו שנמצא עדיין בצבא וחושש מזה. מציגים לנו את זה כאילו אנחנו המאשימים כל הזמן. אנחנו נמצאים באיזו התבוננות כזאת, במקום המצב ההפוך", אמרה.

בהמשך הצטרפה לשיחה עורכת הדין אפרת נחמני בר, שמייצגת את המשפחה, ואמרה: "הדבר היחידי החדש שלמדתי זה שיש מישהו בשירות על מדים שיש לו מספיק יושרה לומר את מה שאנחנו אמרנו לאורך כל הדרך. הפרשה הזאת של הקצין ז"ל, היא פרשה שנולדה מעודף מוטיבציה".

לטענתה, "הצבא מודה - לא היה פה מניע אידאולוגי, לא היה פה מניע אישי, זאת אומרת הוא לא קיבל כסף, כלכלה, טובות הנאה. הוא עשה את מה שהוא עשה, כתוצאה מהחינוך שלו ביחידה. זו יחידה מיוחדת שאומרת לקצינים שלה, 'תפעלו יצירתי, תפעלו עצמאי, תחשבו מחוץ לקופסה ועופו על זה. עופו על הרעיונות'".

נחמני בר המשיכה ואמרה: "כשהוא 'עף' על רעיונות קודמים, הוא קיבל פרסים מאוד נחשבים שכמובן אי אפשר לדבר עליהם ואי אפשר לחשוף. גם אנחנו לא יודעים בדיוק על מה. הוא הוביל את היחידה לגבהים מדהימים. פעם אחת, היצירתיות שלו לא מצאה חן בעיני אותם מפקדים שלא פיקחו עליו, שלא בדקו מה הוא עושה, שחינכו אותו לעצמאות, אבל לא בדקו, ואז הם התנערו - 'פתאום הבעיה היא רק אצלו ולא החינוך'. היחידה מתנערת מניתוח אמיתי של מה שהוביל לפרשה".

"בעצם מדובר בחקירה שכשלה"

עורכת הדין העבירה ביקורת על יחידתו של ת' כשטענה: "מדובר בחקירה שכשלה. אומר הצבא היום, 'אני לא יודע ממה הוא מת', אבל בה בעת מנסה להטעות את הציבור ולומר לציבור - 'לא מצאתי ראיות לעבירה'. אם אתה לא יודע ממה הוא מת, אתה גם לא יכול לשלול שהייתה עבירה. נזכיר, האיש הזה החזיק ידע מדהים שמאוד הדאיג כל מיני גורמים, לא אספתם כל מיני דברים מהזירה, מצלמות חשובות מהאירוע נעלמו בדרך פלא, ושנה שלמה אתם לא אומרים למשפחה השכולה למה אין את המצלמה הזאת. המשפחה רואה בסרטים שיש כל מיני בקבוקים חשודים שהוא שותה מהם, והיא אומרת, 'לאן נעלם הבקבוק?'"

לדבריה הדברים שאמר אותו קצין שהגיע לטקס הזיכרון של ת', זו "אינפורמציה שמחזקת את מה שאנחנו בזמנו ליחידה. הם הודו שהיו בעיות, הם שיפרו דברים, הם שינו המון דברים, אבל הם אומרים, 'אין קשר בין זה לבין המעשים'. שאלנו אותם שאלה פשוטה, 'הלכתם לשאול אותו? הוא עוד היה בחיים. שאלתם אותו למה?' הסתכלו עלינו אנשים אינטליגנטיים, בכירים ביותר, אנשים שעושים דברים מדהימים, הסתכלו עלינו בעיניים של עגל ואמרו 'אוי, לא חשבנו על זה'. אנחנו שוקלים אולי לפנות לרמטכ"ל כדי לבקש אולי בדיקה נוספת, בלתי תלויה בעניין הזה, אני לא יודעת אם זה יקרה".

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל מחויב באופן עמוק ובלתי מתפשר לשמור על שלומם ובריאותם של משרתיו. בהתאם, צה"ל חוקר ומתחקר באופן מעמיק ונוקב כל מוות של חייל, תוך השקעת מלוא המשאבים, כדי להגיע לחקר האמת ולהפיק את הלקחים הנדרשים. צה"ל פעל ועודנו פועל בהתאם לעקרונות אלה גם במקרה הנ״ל. לאחר מותו של הקצין, נפתחה חקירה של היחידה לחקירות פנים לבירור נסיבות המוות, בה הושקעו משאבים ומאמצים רבים. לאחרונה, קבעה הפצ"רית, כי במקרה ייחודי וחריג זה, מאחר שהחקירה לא הביאה למסקנה חד משמעית בדבר סיבת מותו של המנוח, יועברו חומרי החקירה לעיון צוות מייעץ ייעודי של משטרת ישראל. הצוות המשטרתי המייעץ פועל בימים אלה ויביא המלצותיו בפני הפצ"רית. יודגש כי חקירת היחק"פ נותרה פתוחה, וכל פעולת חקירה עתידית תתבצע על-ידה".

עריכה: אמיתי דואק

11/05/2022
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm