103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"אירוע חמור מאוד - צריך להמתין לחקירה"

השר לענייני מודיעין אלעזר שטרן על מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה בג'נין: "בטוח שהלוחמים יהיו יותר שקטים אם ידעו שזה לא קרה מירי כוחותינו"


היום (ד') במהלך חילופי אש בג'נין בין כוחות צה"ל לתושבי המקום, העיתונאית שירין אבו עאקלה נפגעה מירי בראשה ונהרגה. בעקבות התקרית, שעלולה להשפיע רבות על המצב הנפיץ בארץ, הרמטכ"ל הקים צוות לבחינת מותה. כמו כן, הפלסטינים טוענים כי הכתבת נהרגה מירי כוחות צה"ל שנכחו במקום. אריה אלדד ובן כספית שוחחו ב־103fm עם השר לענייני מודיעין אלעזר שטרן אשר התייחס לדברים.

"צריך לומר שני דברים. הדבר הראשון הוא שחיילי צה"ל לא יודעים לירות על אזרחים שלא מסכנים אותם. הם פשוט לא יודעים. פעם בלא יודע כמה זמן, אם זה קורה, צריך לחקור את העניין בצורה חמורה. הדבר השני הוא שעל פניו, אמרנו, ויכול להיות שיש דברים שאנחנו לא יודעים, ניקח את הזמן ונחקור. אנחנו מביעים צער, עיתונאים זכותם וחובתם גם להיות במקומות מסוכנים. זה אירוע חמור מאוד, אני בטוח שגם הלוחמים שהיו שם באזור, בשביל לשמור על כולנו, הם יהיו הרבה יותר שקטים אם ידעו כמו שאנחנו מעריכים שזה לא קרה מירי של כוחותינו, אבל צריך להמתין לחקירה. גם אם כולם שם ירו באותם הנשקים, יש שיטות לדעת מאיזה נשק יצא הקליע", אמר השר שטרן בפתח דבריו.

בהמשך, הוסיף: "החובה שלנו בשביל הקוד האתי והמוסר שלנו להגיע לאמת ולהציג אותה, גם אם הצד השני מנצל את זה. בעיקר אויבנו ואלה ששולחים את הטרוריסטים לשם ומעודדים את הטרור מתוך ג'נין, עושים מזה שימוש ההסברתי - זה חלק מהמלחמה, אבל אסור להתבלבל. אני לא רוצה להגדיר כל כך בקלות מי מחבל ומי לא, אבל התחקיר של בצלם הוא בעיניי לא תחקיר רציני".

כאשר נשאל על רצף הפיגועים הקשים שידעה המדינה, השר שטרן ביקש להבהיר כי "נכון שהמפגעים האחרונים, רובם לא היו מוכוונים ישירות על ידי ארגונים, אך זה לא שהארגונים לא רוצים להכווין. זה שגופי הטרור לא מצליחים, זה בגלל שצה"ל נכנס למקומות גם כמו ג'נין. זה בגלל שהשב"כ עושה פעולות שמצמצמות את אירועי הטרור בעשרות. אז זה לא שגופי הטרור לא רוצים - הם רוצים, אבל לא מצליחים".

"אנחנו עושים כל מה שנכון מהבחינה הביטחונית, נקודה" 

על רקע המשבר הקואליציוני, שר המודיעין התבקש להגיב על המשך תפקודה של הממשלה. לדבריו, "אני חושב שרע"מ היא בשורה חשובה לחברה הישראלית. להיות בקואליציה עם מפלגה ערבית? יש בזה בשורה גדולה. אנו כולנו משלמים מחירים מול חלק מהבוחרים שלנו, גם המפלגות הציוניות וגם רע"מ מול הבוחרים שלה. מעל כל זה יש אינטרס משותף - טובתה של מדינת ישראל. גם הבוחרים של רע"מ לא בטוח שהיו רוצים שתקום ממשלה עם נתניהו, בן גביר וחברים שלהם. גם אנחנו רוצים שתקום ממשלה שנותנת מקום של כבוד למוסדות החוק והשלטון, שלא נחזור למה שהיה כאן בשנים האחרונות. אני רואה את שיתוף הפעולה של הקואליציה עם המשותפת כל הזמן. בתוך המליאה רואים את טיבי כועס מאוד על יריב מפני שכנראה לא עמדו בדיוק על איזשהו הסכם, אבל זה לא חדש. שיתוף הפעולה בין הליכוד לבין המשותפת הוא בסדר, רק לנו אסור לדבר עם מנסור עבאס. אז לדבר עם איימן עודה? זה ממש מצוין מבחינתן".

לסיכום, אמר: "אני חושב שאזרחי ישראל ראו שאנחנו לא ממצמצים מול סוגיות ביטחוניות, לא משנה מה הרכב הממשלה. אנחנו עושים מה שנכון מהבחינה הביטחונית, נקודה - רק אחרי זה, אנחנו הולכים לראות מה קורה בקואליציה. גורל האופוזיציה הוא זה שתלוי במועצת השורא, אפשר להסתכל על זה ככה. כל זמן שהביקורת היא ביקורת עניינית על עצם שיתוף הפעולה עם מפלגה ערבית, זה בסדר, אנחנו יודעים להתמודד עם זה - אבל כשהביטויים מביאים לכך שאנשים מתחילים לשלוח כדורים של ראש ממשלה, שם הבעיה. אני מקווה שזה ייגמר רק בכדורים במעטפה, אבל אוי ואבוי אם נגלה שאלה חלקים שקשורים לסוג ההסתה הזאת".

עריכה: דוד זבולוני 

11/05/2022
הישארו מעודכנים

השר אלעזר שטרן
השר אלעזר שטרן  |  צילום: גילי יערי/פלאש90