ניסים משעל וטל שלו

"אפשר לדבר על תיק 4000 במונחים של קריסה"

עו"ד ששי גז, מומחה למשפט פלילי על משפט נתניהו: "לא יודע איך התביעה תמשיך - המדינה הייתה צריכה לשאול את עצמה 'איך אנחנו מתרשלים?'"


במהלך החקירה הנגדית סתר עד המדינה שלמה פילבר את עדותו במשטרה, ובכך הוא פגע בטיעוני התביעה. מדובר במכה קשה לפרקליטות שהסתמכה על עדותו בחלק משמעותי מכתב האישום שהגישה נגד נתניהו. ניסים משעל וגיא פלג שוחחו ב־103fm עם המומחה למשפט פלילי עורך הדין ששי גז אשר הביע את דעתו המקצועית בנושא.

בפתח השיחה, הכריז עו"ד גז כי עדותו של פילבר יותר מפגעה בכתב האישום: "אתה יכול כבר להתחיל לדבר על תיק 4000 במונחים של קריסה. התביעה בנתה הרבה מאוד על העד הזה, זה העד הכי משמעותי שלה בתיק והוא התיק המשמעותי ביותר בכל תיקי של נתניהו. הרי כל הסיפור היה בנוי על המפגש, האם היה או לא. ראש הממשלה לשעבר טוען 'לא היה בכלל מפגש כזה, אף פעם לא אמרתי לו'. בא אדון פליבר ואומר 'היה גם היה'. המדינה הציבה את התאריכים האלו בלי ברירה, ולדעתי בטעות חמורה היא גם כתבה את התאריכים, כי הם מאוד קריטיים מתי הייתה הפגישה הזו. זה צריך להיות יומיים שלושה לפי דבריו כי אחרי זה הוא פגש את אלי קמיר ועוד. והנה כי כן, באה ההגנה, את מה שהתביעה הייתה אמורה לעשות, ומכה בהלם, מכה בעד ואומרת לו 'לא היה מפגש כזה. אתה עצמך בהוכחות'".

האם במידה והתאריכים אינם מדויקים, בית המשפט עשוי לטעון כי הוא אינו יכול לקבוע שהייתה בכלל פגישה? עו"ד גז הסביר: "קשה מאוד לבסס הגנה רק על תאריכים במיוחד שמדובר בכמה שנים שעברו וחלפו, עברו להם מהעולם. אבל פה אתה לא מדבר על תאריכים, אתה מדבר על דיוק. פה אתה מדבר על תאריכים מדויקים, כלומר הוא אומר שבתאריכים האלו שהוא פגש אותו וכמה ימים אחרי זה הוא פגש את האחרים ולכן זה לא סתם לוח זמנים צפוף".

"מתי להאמין לו? בעדות הראשונה במשטרה?"

בעקבות אמירותיו, תהה גיא פלג האם לדעתו בית המשפט יבטל את העדות, ועו"ד גז השיב כי "תמיד בית משפט יכול לבוא ולהגיד שהוא טעה רק בתאריכים. אז באמת תהיה בעיה להגנה אבל פה אנחנו מדברים על עד אחד שמספר את הסיפור הכי מהותי בתיק ואני שואל אותך - מתי להאמין לו? בעדות הראשונה במשטרה?"

עוד חידד המומחה למשפט פללי את טענתו כי ניתן לדבר על תיק 4000 במונחי קריסה: "אני לא מהממהרים לבוא ולומר על פי עדות אחת שהתיק קרס. רק בסרטים תיק קורס תוך שעה או יום, אנחנו במשפט ארוך, אתה כל רגע צריך לבחון עד סוף המירוץ. העדות הזו פוגעת באופן קשה, אני לא יודע איך התביעה תמשיך. המדינה הייתה צריכה לשאול את עצמה את השאלה 'איך אנחנו מתרשלים - תבדקו את עצמכם טוב, תעשו שיעורי בית'".

"כל עבירה פלילית צריכים להוכיח אותה מעל לכל ספק סביר. רבותיי אנחנו מדברים על המודעות של נתניהו, האם הוא ביקש ממישהו. אין לנו עד אחד עד עכשיו והעד היחיד שהיה אמור לתת עד היום את זה זה פילבר ואתמול הוא לא נתן את זה", סיכם עו"ד גז.

עריכה: שני רומנו

12/05/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גיא פלג
גיא פלג
Paris