103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"איפה השכל הישראלי?"

ודיע עוואדה, לשעבר כתב באל־ג'זירה, גינה את התנהלות השוטרים בלוויה של העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה: "המשטרה הייתה צריכה לקחת מרחק"


מסע הלוויה של העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה הפך ביום שישי לעימות המוני בין כוחות המשטרה למאות שהגיעו ללוות את ארונה, הבית הלבן והאיחוד האירופי גינו את התנהלות השוטרים. העיתונאי ודיע עוואדה, איש רדיו נאס, לשעבר כתב באל־ג'זירה וחברה של שירין, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm, ומתח ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה והדרג הפוליטי. בהמשך, גם שיתף במעט מהיכרותו רבת השנים עם אבו עאקלה.

"אני שומע כל הזמן את מה שמתדרכים במשטרה וגם התבטאויות שונות ומשונות - גם של חברי כנסת, ואני מתפלא. אני מכסה את הסכסוך המדמם הזה כבר 30 שנה, לכל מיני אמצעי תקשורת בעולם, וציפיתי. חשבתי שראיתי את הכול. נניח את נושא המוסר בצד, יש משהו רגשי אנושי מאוד מיוחד. אני תוהה מאז האירוע איפה השכל הישראלי? איך יכול להיות דבר כזה?", אמר בפתח השיחה.

לדבריו, המתיחות התחילה עוד לפני שארונה של שירין יצא מבית החולים. "ראיתי את הכול. הייתי שם משעה 13:00 ביום שישי. היו שם מאות אנשים שנשאו דגלי פלסטין, שרו 'בדם ובאש נגאל אותך שירין'".

מוציאים את הארון והוא עטוף בדגל פלסטין?
"אני רואה מצד שמאל כוחות משטרה באים בדברים עם נציג האיחוד האירופי, אחד מהרבה דיפלומטים שהיו באזור. אחד השוטרים שלא זיהיתי קרא 'אם אתם לא תפסיקו להריע באמירות לאומניות - אני אפזר את הלוויה'. שמעתי את זה ובהתחלה לא האמנתי".

מה הפתיע אותך?
"השנאה - יש לה להבות מאוד גבוהות ואין צורך להוסיף שום שמן למדורה הזו. המשטרה הייתה מאוד קרובה לאירוע הזה. היא הייתה צריכה לקחת מרחק".

אתה יכול להבין את החשש של ישראל שהאירוע ייצא משליטה?
"תתאר לעצמך מה היה קורה אם היה מדובר בעיתונאי יהודי בצרפת. היית מתאר לך איזו מהומת אלוהים הייתה מתרחשת? הלוויה הזו עמדה לצאת והבחורים האלה שנשאו את הדגלים והריעו בשבילה... מה אתם רוצים?"

יש תיעוד של אבנים שנזרקו.
"לא בשלב הזה אלא הרבה יותר מאוחר".

אתה מצפה שלא יגיבו להנפת דגלי פלסטין בירושלים?
"אני הייתי קורא מכאן לראש ועדת בטחון הפנים בכנסת, ח"כ מירב בן ארי, שהיו לה התבטאויות מאוד קשות ומוזרות, לכנס ועדה בתוך הכנסת. לקרוא לעיתונאים שהיו שם - יהודים, ערבים ובינלאומיים - ולתת לתמונות לספר את הכול. התמונות לא משקרות".

הנזק ההסברתי לישראל בלוויה היה גרוע יותר ממה שהיה בג'נין עצמה?
"בהחלט. מה שקרה לא אנושי, לא מכובד ולא מכבד, אפילו אידיוטי. עכשיו לנסות לייפות את התמונה של ישראל בתוך העולם זה כמו להביא את הכנרת לתוך בקבוק קולה. צריך לעשות חושבים, לפחות במקרים רגישים כאלה".

ח"כ מירב בן ארי // צילום: יונתן זינדל/פלאש90
"התבטאויות מאוד קשות ומוזרות". ח"כ מירב בן ארי // צילום: יונתן זינדל/פלאש90
 

"גאה בזהות הפלסטינית - אבל לא על חשבון המקצועיות"

לפני סיום השיחה סיפר עוואדה על היכרותו עם שירין. "היא נולדה בבית לחם, עבדה 25 שנים בשטח ככתבת אל ג'זירה והצטיינה לא רק ברוגע שלה. אף פעם לא שמענו אותה מתלהמת - אפילו מול מחזות מאוד קשים. ומעל לכול, היא הייתה הגונה".

יש האומרים עליה שהייתה תועמלנית.
"אני מכיר אותה שנים רבות ואני אומר לך את זה עם יד על הלב. היא הייתה עיתונאית מכובדת, לא מוטה, עושה את הדברים בהגינות. היא הייתה גאה בזהות הפלסטינית אבל לא על חשבון המקצועיות שלה".

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

15/05/2022
הישארו מעודכנים

הלוויה של שירין אבו עאקלה
הלוויה של שירין אבו עאקלה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90