103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"זרקו עליהם אבנים - השוטרים עשו מה שצריכים לעשות"

אראל סג"ל ויריב אופנהיימר על לוויית שירין אבו עאקלה • אופנהיימר: "יש כיבוש אלים ומכוער, והוא התגלה בפרצופו המגעיל בלוויה"


שיחת הפתיחה בין אראל סג"ל ליריב אופנהיימר, בכל יום ראשון, היא זיקוק של הקרב האידיאולוגי החריף ביותר בין ימין לשמאל. מדי שבוע משתלבים בה גם האירועים החדשותיים לצד תמונת המצב הפוליטית העכשווית. כך גם השבוע, כשבמרכז השיחה היצרית - מסע הלוויה של עיתונאית אל־ג'זירה שירין אבו עאקלה, וטענתו של אופנהיימר לאלימות משטרתית. "תמונות של שוטרים שמכים באלות אנשים שמחזיקים ב־2 ידיהם ארון מתים, בצורה אכזרית", טען.

אופנהיימר תהה כיצד אותם אנשים, שידיהם היו מתחת לארון, יכולים להיות חשודים באלימות, ופנה לסג"ל. "אתה מתווכח איתי אם יש או אין כיבוש, תגיד לי מה זה? יש כיבוש אלים ומכוער, והוא התגלה בפרצופו המגעיל בלוויה, ומי שמתייחס לזה כפיגוע תדמיתי שיישאל את עצמו אם זה מה שמייצג את הערכים שלו". לדבריו, "האנשים שהיו בלוויה הם אינם אזרחים ישראלים ודגל ישראל הוא לא דגלם. הם אנשים נטולי זהות לאומית - שאתה מצפה שיישבו בשקט ויבהו. אולי הם צריך לשיר 'התקווה' בסוף הלוויה".

אראל השיב: "עיתונאים נהרגים באזורי קרב בעולם. הגב' הזו, שאין לי שום חיבה וסימפטיה אליה כי לא הייתה אובייקטיבית, היא לא הייתה צריכה למות. אממה, אם אתה נכנס לתוך קו האש לתוך קרב בין צה"ל לחמושים פלסטיניים, אין לצבא מחויבות להגן עליה לפני שהוא מגן על עצמו. אלה הילדים שלנו. נהרגו באוקראינה לא מעט עיתונאים שסיקרו את הקרבות, חלקם גם מאש אוקראינית. כזו השתוללות יש רק פה, כי זו מדינת ישראל ויש פה הזדמנות לאוורר את הדעות האנטישמיות".

באשר ללווייה, טען סג"ל כי עצם קיומה בירושלים - הוא המקור לאלימות. "מלכתחילה, למה אפשרו לווייה שעוברת במרכז ירושלים? היה ברור שתגרור הפרות סדר ופח"ע. זרקו שם אבנים. השוטרים היכו באלות לא כי רצו לעשות תרגילים. הם עשו את מה שהיה צריך לעשות. במקום שיקבלו גיבוי ממדינת ישראל, משר המשטרה ומהמפכ"ל, עושים להם ויה דולורוזה ובודקים אותם", הטיח.

יריב שב ושאל: "תסביר לי איך אדם יכול להחזיק ב־2 ידיים ואז ביד השלישית שלהם הם זרקו אבנים? למה שוטרים מכים אותם?"

וסג"ל הדגיש: "הביזיון הוא שבכלל אפשרו במדינת ישראל, בירושלים, בכיכר צה"ל, לקיים את הלוויה הזו. יכול להיות שיום אחד, אתם בשמאל תצאו מהשיתוק שאחז בכם, ואז תובילו למשא ומתן ולפתרון של שתי מדינות ואז הערבים יקבלו את הזכויות שלהם".

יריב: "אתה גזען"; אראל: "אתה פטרנליסט"

בהמשך השיחה יצאו מהאירוע הזה אל התמונה הרחבה. אופנהיימר שב על עמדתו, כשאמר: "כשיש לך בירה שכמעט 300 אלף מתושביה הם לא אזרחי המדינה, אתה מבין שיש בעיה. תסתכל להם בעיניים ותגיד 'אני כובש אתכם'. למה אתה קובע עבורם איפה מותר או אסור להם לקיים לוויה בעיר? כשאתם שולחים חיילים להגן על מאחזים אתם מסכנים את חייהם בשם הכיבוש".

סג"ל הפטיר לשותפו לתוכנית: "אתה נותן פה תעמולה של 5 אחוזים מהאוכלוסייה. אני רגוע מאוד גם כשאתה קורא לי גזען - ואתה גזען. אתה פטרנליסט, אתה מצדיק טרור. אני מכבד את הערבים הישראלים ואת תפיסותיהם - אנחנו נאבקים מחדש על עצם הלגטימיות של מדינת ישראל".

יריב: "אתם נלחמים על הכיבוש, על ההתנחלויות ועל הר הבית".

סג"ל: "אנחנו בקרב על קיומנו כאן, אבל אנחנו מספיק חזקים. יריב, גם אם תקרא לי גזען - בסופו של דבר גם אתם בעצמכם מוכנים לוותר על כל הדגלים שלכם רק כדי שהמפלגה שבה אתה תומך, מרצ, תשרוד".

יריב: "בגלל אנשים כמוך, בגלל בן גביר. האופציות האחרות יותר גרועות".

סג"ל: "בסופו של דבר, יריב, תתמודד עם העובדה. לא רק שאין לכם כמעט כוח פוליטי, גם איתו אתם לא עושים כלום".

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

15/05/2022
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm