רז שכניק

"החומרים הכי טובים - כשיוצרים מתוך לב שבור"

דני רובס התארח באולפנו של רז שכניק, ויחד נזכרו בצלילים מאלבומו הרביעי 'בגוף ראשון' • אז למה האלבום הזה כה משמעותי עבורו?


דני רובס נכנס לחיינו בסערה אי שם בתחילת שנות ה־80 כשהשתתף בתוכנית 'עוד להיט' כזמר הליווי של הזמרת עדנה לב. מאז, יצר רובס שלושה אלבומים שזכו לחיבוק גדול מהקהל, והגיע לאולפן של רז שכניק לשיחה מרגשת על אלבומו הרביעי 'בגוף ראשון'. מדובר באלבום שהופק בהפקה צנועה מתוך רצון כנה של רובס לשמור על גודל טבעי, לאחר ההצלחה המטאורית של אלבומו 'בדרך אל האושר'.

בפתח התוכנית השמיע שכניק את שירו 'רכבות 68–80–88' והודה כי השיר הזה מאוד מרגש אותו, גם שלושים שנה אחרי שהוא יצא. "יש שירים טובים, שגם אם חורשים עליהם זה פשוט לא נמאס. השיר הזה הוא בדיוק ככה", אמר לזמר הנרגש שהודה גם הוא שמדובר בשיר יקר לליבו. "המושג 'אלבום מופת' מרגיש לי נורא גדול, כמו צל"ש. רכבות מתוך האלבום הזה הוא שיר שמושפע מסרט שראיתי בשנת 1988 על חייו של ג'ון לנון. בחלק השני מספרת אשתו הראשונה על חוויה שעברו בתחנת רכבת – היא נשארה עם המזוודה על הרציף והוא צעק לה שהיא תמיד מאחור, מה שגרם לה להבין שזה נגמר".

הזמר הודה שהשילוב בין סיפור חייו של לנון לתקופה שהוא שרה בה אז גרם לו לכתוב. "הייתי בתקופה נוראית אחרי נתק מאשתי דאז, ולקח לי שנתיים בערך לעבוד על המילים של השיר כי רציתי להעביר עלילה, אבל המנגינה יצאה כמעט בבת אחת".

"נכון שלפעמים זה לא נוח לחיות עם מישהו שכותב עליך, אבל היא הצליחה"

רובס סיפר שהוא לא חשב שזה יהיה שיר נצחי שכזה, ואמר שאחרי האלבום 'בדרך אל האושר היה לו חשוב לשמור על גודל טבעי. מבחינתו, הוא פחד מהשלכות ההצלחה הפנומנלית שהוא חווה, בעיקר בגלל שהיה מאחורי הקלעים במשך תקופה ארוכה וראה אנשים שנשברו והגיעו למקומות מאוד קשים.

שיר נוסף מהאלבום המדובר נקרא 'זה לא קל לאהוב אותך'. חשבתם שמדובר בשיר אהבה? כדאי שתחשבו שוב. מבחינתו, מדובר בשיר על התמודדות של אדם מפורסם ומצליח שצריך להתמודד עם כל מיני דברים באספקט הרומנטי. "אני ואשתי באותה התקופה התמודדנו עם תקופה מאוד סבוכה בינינו, אבל זה נפתר והצלחנו לחזור לחיות יחד עוד עשור. אנחנו מכירים אחד את השני מגיל 14, והיינו יחד כמעט 30 שנה. היא הכירה את המחויבות שלי למוזיקה ולכתיבה, ויודעת שהשירים שלי הם סוג של יומן, נכון שלפעמים זה לא נוח לחיות עם מישהו שכותב עליך, אבל היא הצליחה".

"הרבה אומנים יוצרים מתוך לב שבור – אלו החומרים הכי טובים"

לרובס יש חיבה מיוחדת לעיר לונדון, ולא פעם הוא אפילו חשב לפצוח בקריירה מעבר לים. "נסעתי ללונדון, חשבתי על משהו בין לאומי, אבל זה לא הבשיל. אני חושב שאני ישראלי מדי. חוץ מזה, הכיוון שלי הוא לא למעלה, אלא לרוחב". עוד שיר מהאלבום נקרא 'הריחות של לונדון', וגם הוא הצליח לגעת בלבבות הישראלים. "הריחות של לונדון זה מפלט, אבל המקום שלי זה כאן".

בדיוק באותה השנה התמודדה מדינת ישראל הקטנה עם מלחמת המפרץ. בין המגבות הלחות לדבק המסקנטייפ הצליח רובס לכתוב את 'ציפורים כהות עפות מעל העיר'. מילות השיר מצליחות לגעת בנו גם שנים אחר כך, ומסיבה לא ברורה הוא נשאר אקטואלי גם אחרי שנים רבות.

שיר נוסף שקיבל התייחסות נרחבת בתוכנית הוא 'סלחי לי', שמצליח בכנות רבה לשבות את אוזני הקהל. "זה שיר כנה שרוצה להגיד את האמת אחרי תסבוכת מאוד גדולה. אין לי שלדים גדולים בארון – זה לא משהו ששמרתי בסוד ומישהו גילה. דרך השיר הזה ביקשתי סליחה כי לא הצלחתי לקיים את כל ההבטחות שלי. הרי 'לנצח' ו'לתמיד' הן מילים גדולות, ולפעמים צריך לדעת לבקש סליחה. הרבה אומנים יוצרים מתוך לב שבור – אלו החומרים הכי טובים".

רז שניק מארח באולפן את דני רובס

רז שכניק ודני רובס באולפן//צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: עדן בן ארי

19/05/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בגוף ראשון, האלבום הרביעי של דני רובס
בגוף ראשון, האלבום הרביעי של דני רובס  |  עטיפת האלבום משנת 1991
Paris