ינון מגל ובן כספית

"אני רוצה שהמרחב הציבורי לא יהיה קודש לחב"ד"

סגן ראש עיריית תל אביב-יפו ראובן לדיאנסקי יצא נגד ארגון חב"ד וחגיגות ל"ג בעומר שלהם בעיר • מגל: "אתה בן אדם חשוך"


ראובן לדיאנסקי, סגן ראש עיריית תל אביב-יפו, פרסם פוסט בפייסבוק, ובו יצא נגד התהלוכות שמנהל ארגון חב"ד בעיר. בשיחה עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm, הוא הסביר את עמדתו.

"אני רוצה שהמרחב הציבורי לא יהיה קודש לחב"ד. חב"ד בשנים האחרונות מקימים דוכנים בימי שישי. הם מציבים עשרות חנוכיות במרחב הציבורי. ובל"ג בעומר, בשנים האחרונות, הם עושים מופעים. כ־20 תהלוכות לערך, הם אמורים לעשות היום (ד') ומחר", אמר לדיאנסקי, והוסיף: "ליהדות יש הרבה מאוד פנים ולא צריך לתת את המרחב הציבורי כמונופול לגוף אחד שקוראים לו חב"ד".

עוד אמר: "בתור מי שחושב שהעירייה צריכה לנהל את המרחב הציבורי, אנחנו צריכים לאפשר גם לזרמים וגופים אחרים לעשות אירועים במרחב הציבורי, גם אם אלה גופים שמבחינת המשאבים, יש להם הרבה פחות ממה שיש לחב"ד. אני ראיתי מספר פרסומים שאין שם יוצרות, זמרות ושחקניות, כולם גברים. גם זה מבחינתי בעיה. זה המרחב הציבורי והוא צריך להיות מנוהל בצורה נכונה ולתת ביטוי לעוד זרמים. אין מונופול לחב"ד".

לדבריו, "אני לא רוצה שיהיו פרסומים של אירועי חב"ד וששם ייכתב שקופסת הפתעות מובטחת לאנשים, והגרלות על פרסים שונים יהיו במסגרת התהלוכה, וספר קודש מאויר כביכול יינתן, וארטיקים ושתייה. כל הדברים האלה, בסופו של יום, הופכים את המרחב הציבורי לאיזשהו נכס בידיים של גוף אחד שמייצג זרם אחד מסוים ולא מתן האפשרות לעוד ועוד זרמים. אני הייתי רוצה שהרפורמים והקונסרבטיבים יעשו אירועים במרחב הציבורי בהמוניהם".

מגל תהה: "מישהו מנע מהם לעשות אירועים?" לדיאנסקי השיב: "היכולת הכספית והמשאבים שיש לארגון חב"ד היא אדירה. לכל הגופים האחרים, היכולת שלהם היא מאוד מוגבלת. אני לא רוצה שמי שיש לו משאבים וכסף, בעצם ישלוט על המרחב הציבורי. צריך לאזן את זה. אם חב"ד רוצים לשכור אולם ולעשות מסיבה או חגיגה, והאולם הוא פרטי - שיעשו את זה. המרחב הציבורי צריך להיות מנוהל, שכל הזרמים יקבלו ביטוי. אני לא רוצה שכל דבר שקשור ביהדות, זה יהיה חב"ד".

בתגובה מגל אמר: "דעתי היא שאתה בן אדם חשוך". על כך לדיאנסקי השיב: "בסדר ואתה בן אדם נאור. שמענו עליך די הרבה".

עריכה: אמיתי דואק

18/05/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חסידי חב"ד - למצולם אין קשר לנאמר
חסידי חב"ד - למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90
Paris