103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מעיין אדם

"הבנתי מה קרה, אבל את פשוט מאשימה את עצמך"

בצל סערת שחרורו המוקדם של אלון קסטיאל, נזכרה אפרת וכטל ('מאקו', 'את') באונס שעברה • כעת היא נלחמת כדי שזה לא יקרה לנשים אחרות


בשנת 2018 הורשע איש חיי הלילה אלון קסטיאל בניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, והטרדה מינית. הוא נכלא באוגוסט של אותה השנה, כשהעונש שנגזר עליו הוא 4 שנים ו־9 חודשים. מתוכם, ריצה עבריין המין כ־3 שנים ו־9 חודשים. לאחרונה ועדת השחרורים אישרה את בקשתו לשחרור מוקדם, והדבר מעורר ביקורת חריפה ברשתות החברתיות, ואילו קורבנותיו זועמות על המחדל.

אפרת וכטל, עיתונאית וכתבת 'מאקו' ו'את', פרסמה טור אישי נוקב, המתאר את האונס שעברה. בשיחה עם מעיין אדם סיפרה מדוע חשוב לעורר מודעות לנושא, ולמה אין ביכולתנו למנוע את שחרורו של קסטיאל, אבל אנחנו חייבים לשנות את האכיפה והענישה בנושא כדי לייצר חברה הוגנת יותר עבור נשים, במציאות בה כל אחת עוברת הטרדה מינית בצורה כזו או אחרת.

בפתח הריאיון הסבירה וכטל כי העניין התעורר בה כשהתפוצצה פרשת קסטיאל ברעש גדול. "הסיפור שלי קרה לפני עשור, די על אותו עיקרון של ידיד שהוא גם בעלים של בר, הייתי מלצרית בחיי הלילה ומי שמכיר אותי יודע שאני בחורה מאוד שמחה באופן כללי ואני לא צריכה אלכוהול בכדי להשתחרר, וכיף לי והכל טוב. מה שקרה שהוא פשוט הזמין אותי יחד עם עוד חברים אליו הביתה, ואמר שממשיכה עוד מסיבה. הייתי בחורה רווקה, ואם היה לי בן זוג בבית כנראה שלא הייתי הולכת בחצות להמשך מסיבה אצל חברים. כשהגעתי אליו הביתה לא הייתה מסיבה. אמרתי שעם כולם הבריזו אני אשאר רגע. במצב כזה את לא מבינה שהכניסו אותך לאיזושהי מלכודת".

"הבנתי שמשהו קרה, אבל האשמתי עצמי"

עוד הוסיפה: "ברגע שאת מספרת לבנות שנאנסת עם סם אונס אומרים לך 'תדעי שאני תמיד שומרת על הכוס שלי'. אף אחת לא באמת עושה את זה, וגם כשאת הולכת לבר את לא יודעת מה המלצר מגיש לך. הדבר הבא שאני זוכרת זה שהוא עולה עליי לשנייה וזה בעצם הזיכרון היחיד שיש לי. הבנתי שמשהו קרה, אבל האשמתי עצמי. חשבתי שאולי הייתי מאוד עייפה, או שאולי כוס היין השפיעה עליי ממש חזק. את לא מבינה איך קרתה סיטואציה כזו ואת ישנה. כשהתפוצץ הסיפור של קסטיאל הגוף התחיל לזכור, החלו קמפיינים של 'תשמרי על הכוס שלך', והינה עוד סיבה לערוך קמפיינים כאלה כי את שואלת את עצמך 'מה יש דבר כזה?', וזה מה שמעלה מודעות".

לאחר פרסום הטור האישי של וכטל היא קיבלה תגובות רבות מנשים שבחרו לשתף אותה בסיפורם האישי. "זה כואב בלב וזה מחריד. זה סיפור שלא יכול להסתיים. יש לי פודקאסט שנקרא 'דברי על זה יותר ואני מארחת בו את אופיר פישי שטבי שמנהלת מאבק בנושא ושמו 'הכל רק לא לשתוק'. היא בחורה שנאנסה וגילתה את זה באותו הרגע, היא הגיעה לבית חולים, יש ראיות, יש שאריות של סם אונס בדם, ועדיין הבחור לומד רפואה בחו"ל. הוא שחורר, משפחה עם כסף, ביי. 'אין באמת סימנים, את רצית את זה את סתם אומרת שאת לא רצית'. אגב, זה גם חלק מהתגובות שנשים מקבלות מטוקבקיסטים".

"הוא בן אדם שמתנהג יפה, אבל יש לו איזושהי סטייה או מחלה"

כשנשאלה האם לדעתה נשים יכולות לעצור את שחרורו המוקדם של קסטיאל היא הודתה שלא, ואמרה: "לא , אני לא חושבת. בינתיים, הדרייב שלי הוא למנוע מאנשים שדברים כאלה יקרו. צריך לשנות את הענישה ואת האכיפה בכדי שגברים יגידו 'יאללה 3 שנים ואחרי זה אני עובר לחו"ל, מה אכפת לי'. למה שיהיה לו אכפת? באמת? זה כולה 3 שנים. תראי, אני בטוחה שקסטיאל התנהג יפה. אין לו סיבה לא להתנהג יפה. הוא בן אדם שמתנהג יפה, אבל יש לו איזושהי סטייה או מחלה, אני לא יודעת איך לקרוא לזה. אין לו מה לאנוס בכלא, אבל צריך לתת לו את העונש למען יראו ויראו".

עריכה: עדן בן ארי 

20/05/2022
הישארו מעודכנים

אלון קסטיאל
אלון קסטיאל  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90