אודי סגל וענת דוידוב

השב"ס יממן ניתוח פלסטי למחבלת? נפגעי טרור זועמים

זוגתו של שוטר שנפצע בפיגוע שביצעה המחבלת: "לו לא אושר שום ניתוח פלסטי" • עו"ד תמיר בלנק, רופאים לזכויות אדם: "הניתוח נמצא בסל הבריאות"


שירות בתי הסוהר הודיע אתמול (שני) כי הוא בוחן את האפשרות לממן ניתוח לשחזור אף למחבלת אסראא ג'אבאס ממזרח ירושלים. ג'אבאס נפצעה בפיגוע שביצעה ליד מעלה אדומים ב-2015. במהלך אותו פיגוע נפצע שוטר. א', זוגתו של אותו שוטר, זעמה על בקשת המחבלת, ובשיחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm, הסבירה את עמדתה.

"אני חושבת שזה פשוט ביזיון לממן את הניתוח של המחבלת שעשתה פיגוע כה קשה ואני חייבת גם לציין שקרה כאן נס גדול בכל ההתנהלות של הפיגוע עצמו", אמרה א'.

לדבריה, "אני לא חושבת שזה הגיוני שאנחנו צריכים לממן אותה ואף לשקם אותה אחרי שהיא עשתה מעשה כה קשה, שמשה חווה אותו ברמה היומיומית".

אתם יכולים להציג את העמדה שלכם מול ביהמ"ש?
"כרגע לא מתחשבים בדעה. גם משטרת ישראל כרגע לא נתנה אפילו אישור למשה לשוחח ולהגיד את עמדתו בעניין".

עוד סיפרה: "אני רוצה לשאול ולהעלות בפניכם את העובדה שכשהיה הפיגוע משה נשרף ממש בכל גופו, כמובן יש גם צלקות שהוא חווה אותן עד היום ולא אושר לו שום ניתוח פלסטי כזה או אחר".

הוא ביקש ולא אישרו לו?
"כן, בוודאי. יש לו ממש צלקות באזור בית החזה ובאזורים אחרים בתוך הגוף".

את אומרת, לו לא מאשרים ובמקרה הזה יכול להיות שכן יאשרו?
"כן, ככה זה נראה".

"הניתוח הזה הוא לא ניתוח פלסטי"

בהמשך הצטרף לשיחה עורך הדין תמיר בלנק שמשמש כיועץ המשפטי מעמותת רופאים לזכויות אדם שמסייעת למחבלת בייצוג המשפטי שלה, וסיפר: "המדינה מסרבת לממן את הניתוח, בגלל הזה הדיון הגיע לבית המשפט העליון".

לטענתו, "השאלה שאנחנו העלינו קשורה לזכויות של אסירים בכלל, אנחנו טוענים שאסירים זכאים לזכויות בריאות בדומה לשאר התושבים במדינה. שב"ס סירב כי הוא טוען שכל האסירים בכלל לא זכאים לשירותי בריאות שיש לשאר התושבים. אם אתם מגיעים לכלא במצב רפואי מסוים, זה אומר שנשפטתם לא רק לשנה-שנתיים בכלא, אלא גם נשפטתם למניעת שירותי בריאות מכם".

אתה מדבר על הליך בריאותי אבל פניתם פעמיים לשב"ס בבקשה לניתוח פלסטי.
"הניתוח הזה הוא לא ניתוח פלסטי. הניתוח הזה נמצא בסל שירותי הבריאות וזו הסיבה שפנינו לשב"ס. הסיבה שבכלל היא מועמדת לניתוח, כיוון שהוא כלול בסל הבריאות והחליטו שהוא ניתוח חיוני לאנשים שנכוו. זו לא החלטה שלי אלא של ועדת סל הבריאות".

עריכה: אמיתי דואק

24/05/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב
ענת דוידוב
Paris