103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"ביטון לא יפיל את הממשלה"

השר עודד פורר בתגובה להחלטת ח"כ ביטון להפסיק להצביע עם הקואליציה • על יו"ר האופוזיציה, אמר: "כבר גלגל את שותפיו בבוץ"


לאחר הסערה הלא פשוטה שחוותה הממשלה בניסיונות להעביר את חוק 'ממדים ללימודים', נראה שאתגר חדש עומד בפתח. על פי הפרסומים, הודעתו של יו"ר ועדת הכלכלה חבר הכנסת מיכאל ביטון כי יפסיק להצביע עם הקואליציה, הובילה לחילופי מהלומות בין כחול לבן לעבודה. האם ממשלה חדשה נרקמת מתחת לפני השטח?

בכדי לענות על שאלה הרת גורל זו ביקשו אריה אלדד ובן כספית לשוחח עם שר החקלאות ופיתוח הכפר והשר לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל עודד פורר. הוא התייחס באריכות לדברים, והסביר מדוע לדעתו ביטון לא יהיה זה שיפיל את הממשלה.

בראש ובראשון בחר השר פורר להתייחס לנושא שמקרקר בתודעתנו תקופה ארוכה - משבר החקלאים. לדבריו, חשוב מאוד שהציבור יבין מהן דרישות מועצת הלול. "מועצת הלול ביקשה לעלות באופן גורף את מחיר הביצה בישראל ביותר מ־10 אחוז באופן מידי, היא מבקשת להמשיך ולשלוט במי יגדל ביצים, כמה, איך, ואיפה. חשוב להדגיש שמועצת הלול הם המגדלים הקיימים עצמם. כל מה שאפשר לעשות בכדי להימנע מתחרות - זו הבקשה של מועצת הלול".

לדבריו, מועצת הלול מבקשת דחיית יישום הגיינת השירותים הוטרינריים. "עכשיו, חשוב שהציבור יבין מה זה - היום, לפי דוח מבקר המדינה, 90 אחוז מהלולים במדינת ישראל הם לולים ללא רישיון עסק, והם לא עומדים בתקנות. לכן, השירותים הוטרינרים הודיעו שאי אפשר לאכלס אותם יותר. אגב, אנחנו נמצאים עם אחוז סלמונלה גבוה יותר בכל השוואה בין לאומית".

עוד הסיף השר: "זה לא עניין פוליטי, וזה לא איזה ניסיון לכופף חבר כנסת כזה או אחר. אגב, אני חייב לומר שאני דווקא נמצא בשיתוף פעולה מצוין עם חבר הכנסת ביטון ואנחנו יודעים גם בנושאים האלה להגיע להבנות".

האם ייתכן שאתה נמצא בניגוד עניינים מובנה בשני התיקים שאתה מופקד עליהם? כלומר, יכול להיות שהרפורמות שלך בחקלאות סותרות את האינטרס של הפריפריה כי באמת מי שיידפק מהרפורמה הזו שלך הם באמת הלולנים בצפון או באזורים אחרים בפריפריה.

"בדיוק הפוך. קח את הרכב ותיסע למושבים באזור הצפון, תיכנס למושבים בהם יש לולים ישנים, אותם לולים המכונים 'לולי זבל' המפוזרים בין הבתים, ותגיד לי האם ישוב כזה שיש לו פוטנציאל להפוך ליישוב תיירותי, לאבן שואבת לתיירות לא רק ממדינת ישראל אלא גם ממקומות אחרים יכול להיות כזה כשאתה חי בתוך הזבל של הלולים עם הריח והזבובים", שאל פורר. "אני אומר שאנחנו נוציא את הלולים האלה מהיישובים, נהפוך אותם ללולים חדשים ומודרניים בהתאם לתקנות השירותים הוטרינרים. ואז, את השטח שהתפנה ביישובים האלה נוכל להפוך לשטח חקלאות מודרנית, או לצימרים".

השר פורר הסביר כי הוא מעוניין להפוך את אזור הצפון והדרום בישראל לאבן שואבת, והוסיף: "אי אפשר לבוא ולספר לי כל היום שגיל החקלאי הממוצע הולך ועולה, ושהדור הצעיר לא רוצה להיכנס לחקלאות, אבל אז שרוצים לעשות שינוי שיהפוך את החקלאות לאטרקטיבית אומרים 'אתה פוגע בחקלאות'. אני אומר לך שאנחנו מצילים פה גם את החקלאות וגם את הגליל".

"נתניהו כבר גלגל את שותפיו, פעם אחר פעם, בבוץ ובנוצות"

השיחה הלכה לכיוון הפוליטי, כמצופה, והשר פורר התייחס לדבריו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, ואמר: "נתניהו אמר שהוא לא יהיה החסם להקמת ממשלה שלא בראשותו, אבל זה להפוך את העניין לבדיחה. ראינו את ההבטחות האלה, נתניהו כבר גלגל את שותפיו, פעם אחר פעם, בבוץ ובנוצות. אני אומר דבר מאוד פשוט לכולם ברור שבעת הזו, זאת הממשלה הטובה ביותר שאפשר לייצר בכנסת הזו למדינת ישראל, ובמצב שנוצר עם כל הקשיים, ויש קשיים, זו ממשלת אחדות מהקצה אל הקצה. כל אחד מהחברים בה בולע צפרדעים למה? כי הוא רואה את מדינת ישראל כדבר החשוב ביותר והוא רוצה לשמור עליה ולעשות את כל מה שלא נעשה פה בשנים האחרונות, וגם עם הקשיים עוברים את זה.

 "חבר הכנסת ביטון הוא חלק מהקואליציה, והוא לא יפיל את הממשלה"

בהמשך הריאיון הקולח שר החקלאות פורר ביקש להגיב על התנהלותו של חבר הכנסת ביטון, והבטיח: "חבר הכנסת ביטון הוא חלק מהקואליציה, והוא לא יפיל את הממשלה". לדבריו, אמרו שהממשלה הזו לא תקום, אבל היא קמה. אמרו שהיא לא תשרוד, אבל היא שורדת, ולמרות הקשיים היא תמשיך בדרך שלה.

"אנחנו בעזרת השם בעוד שבועיים נסגור שנה שלמה לממשלה הזו, ואני אומר לך שאת מה שאנחנו עשינו בשנה - בין אם זה במשרד החקלאות, ובין אם זה אביגדור ליברמן במשרד האוצר החל מהעלאת שכר החיילים בחמישים אחוז ועד להגדלת ההכנסה המינימאלית לקשישים והגדלת הקצבאות לניצולי שואה ועד לרפורמות מבניות בתוך המשק הישראלי. תאמינו לי שבשנה אחת עשינו את מה שלא עשו כאן ב־12 השנים האחרונות", ביקש השר להזכיר.

עוד הוסיף: "בגלל שכל קול קובע בקואליציה, כולנו דרוכים כל הזמן וזה טוב. הפטנט כדי שהעסק הזה יעבוד הוא להמשיך להיות עסוקים בעשייה ולרוץ קדימה. אתה יודע, כשאתה הולך על חבל דק כל הזמן אתה חייב להמשיך קדימה. כי ברגע שתעצור אתה עלול ליפול. אם נתייחס כל הזמן לעניינים הפוליטיים, נעשה בדיוק את מה שרוצה נתניהו. אנחנו עוסקים כרגע בתקציב ונעביר אותו בקריאה ראשונה. איך זה יקרה? השלב הראשון הוא להגיע להבנות מתוך הממשלה והחוכמה הגדולה היא להבין שאתה לא יכול להשיג מאה אחוז ממה שאתה רוצה". 

עריכה: עדן בן ארי 

.

25/05/2022
הישארו מעודכנים

עודד פורר
עודד פורר  |  צילום: פלאש90