אודי סגל וענת דוידוב

"עורכי דין, תושבי יו"ש, לא יוכלו להמשיך להיות בתפקידם"

ד"ר חגי ויניצקי מהמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט על ההשלכות המשפטיות של אי הארכת חוק יהודה ושומרון • איך זה עתיד להשפיע על זכויות התושבים?


הצעת החוק להארכת תקנות החירום ביהודה ושומרון נפלה אמש (ב') בהצבעה במליאת הכנסת. אם החוק לא יעבור עד 30 ביוני, החוק הישראלי לא יחול על אזור יהודה ושומרון. ד"ר חגי ויניצקי מהמרכז האקדמי שערי משפט וראש מכון בגין למשפט וציונות, הסביר על החשיבות הגדולה של אותה הצעה.

"צריך להבין שתושבי יו"ש הם אזרחי ישראל, אבל לא תושבי ישראל. הם תושבי יהודה ושומרון. יש מספר חוקים מאוד חשובים שחלים רק על תושבי ישראל. למשל, עורכי דין, תושבי יו"ש, לא יוכלו להמשיך להיות עורכי דין. פסיכולוגים, תושבי יו"ש, לא יוכלו להמשיך להיות פסיכולוגים", הסביר ויניצקי.

מה עם הזכות לבחור ולהיבחר?
"גם זה. אם החוק לא ימשיך לחול, אז הם לא יוכלו לבחור".

מאות אלפים של מצביעים פוטנציאליים ביו"ש לא יוכלו להשתתף בבחירות הקרובות? לא לבחור ולא להיבחר?
"זאת הפרשנות האפשרית של החוק הזה, זה אומר כ־8 עד 10 מנדטים לא יוכלו לבחור. אם החוק הזה יפקע לפני שהכנסת תתפזר, אז אי אפשר יהיה לחדש אותו".

אם הכנסת מתפזרת לפני שהחוק פוקע?
"אז זה בסדר. החוק אומר שאם הכנסת מתפזרת והחוק פוקע כ־4 חודשים אחרי הפיזור, אז הוא מוארך למעשה ל־3 חודשים אחרי שהכנסת הבאה כבר נכנסת לתפקיד אוטומטית".

לדבריו, אף פעם לא היינו במצב שהחוק הזה לא עבר. "החוק הזה הוא מ־1967 והוא הוארך כל הזמן עד עכשיו", אמר.

יש איזה פתרון חקיקתי, חלקי או מלא שאפשר למצוא אם התקנות לא עוברות?
"צריך להבין שהחוק הזה הוא הממשק בין שתי מערכות המשפט. אולי חלקים מאוד מינוריים מהסיפור, אפשר יהיה איכשהו לסדר, אבל את המסה העיקרית, אין לזה תחליף, לכן צריך להעביר את החוק הזה, אי אפשר אחרת".

"אם ישראלי יעשה עבירה ביו"ש ויברח לקו הירוק, המשטרה לא תוכל לחקור אותו"

ויניצקי גם טען כי אחת המשמעויות, למקרה שהחוק לא עובר היא בקשר לסוגיית האסירים הביטחוניים שכלואים בישראל. לטענתו, יהיה צורך להעביר אותם לכלא עופר שנמצא בתוך שטחי יהודה ושומרון, אך לא בטוח שיהיה מקום לאכלס בו את כולם. לדבריו, הצבא יצטרך להקים מחנות צבאיים כדי להחזיק את אותם אסירים. "יהיה מאוד דרמטי להחזיק אותם בצורה כזאת, אבל לא תהיה ברירה", טען.

וזה קורה במיידי?
"במיידי, איבדת את הסמכות להחזיק אותם בישראל. עוד בעיות יכולות להיות, למשל, אם אנשים יעשו עבירות בישראל בתוך הקו הירוק ויברחו ליו"ש, למשטרת ישראל לא תהיה סמכות לתפוס אותם שם ולחקור אותם, וההיפך, אם ישראלי יעשה עבירה ביו"ש ויברח לתוך הקו הירוק, גם כן משטרת ישראל לא תוכל לחקור אותו".

עריכה: אמיתי דואק

07/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יהודה ושומרון - צילום ארכיון
יהודה ושומרון - צילום ארכיון  |  צילום: הלל מאייר/פלאש90
Paris