בן כספית ואריה אלדד

נשיא ארה"ב בדרך לישראל

ברק רביד ('וואלה') דיווח כי ג'ו ביידן עתיד להגיע לארץ באמצע החודש הבא: "גם אם מחר יש הצבעה על פיזור הכנסת, עדיין ביידן מגיע לפה, זה לא ישנה"


לאחר שדחה את ביקורו הקודם בשל אילוצי לו"ז, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן צפוי להגיע לישראל באמצע החודש הבא. סביב ידיעה זו, שוחחו בן כספית ואריה אלדד עם הכתב והפרשן המדיני של 'וואלה' ברק רביד, אשר הביא את כל הפרטים לקראת הביקור הנשיאותי.

בפתח השיחה, עדכן רביד כי נשיא ארה"ב יגיע ארצה ב־13.07.22. "היה איזשהו נרטיב שלא ברור לי עדיין עד עכשיו למרות שתני מנסה לברר כבר דיי הרבה זמן מי יצר את הנרטיב הזה כאילו בגלל המצב הפוליטי בישראל ביידן הולך לבטל את ביקורו. זה כמובן היה קשקוש בלבוש, הוא אפילו קצת האריך את ביקורו, הוא ישהה כאן שתי לילות. זאת נקודה מעניינת כיוון שהוא היה אמור להיות כבר לילה אחד בלבד. בגלל שזה היה לילה אחד בהתחלה יש רק ארוחת ערב אחת".

"גם אם מחר יש הצבעה בטרומית וראשונה ושנייה ושלישית על פיזור הכנסת ובחירות, עדיין ביידן מגיע לפה. זה לא ישנה דבר", הדגיש.

"המציאות טפחה על פניו של ביידן - הוא צריך את הסעודים בשביל הנפט"

בהמשך, התייחס כתב 'וואלה' לביקורו של ביידן בסעודיה: "ביידן נתקל במציאות. כשהוא נכנס לתפקיד משבר האקלים היה הדבר המרכזי באג'נדה שלו, אחד הדברים המרכזיים, ואז הגיעה המלחמה באוקראינה, הסנקציות על רוסיה, העלייה במחירי הנפט, ואז המציאות טפחה על פניו והוא צריך את הסעודים בשביל נפט והורדת מחירי הדלק באמריקה. זה כבר מתקרב למחירים כמו בישראל ועבור האמריקאי הממוצע זאת בדיוק הסיבה למה לא להצביע לדמוקרטיים בנובמבר בבחירות".

על התוכנית הקשורה לישראל וסעודיה, הבהיר: "הדברים עוד לא נסגרו, יש עוד חודש שלם עד הביקור שיהיה המשך מו"מ כדי לסגור את הפרטים ולנסות להוציא מהסעודים כמה שיותר צעדי נורמליזציה. ישראל בעצם מסכימה לסידורי ביטחון חדשים באיים בים האדום, מה שזה אומר זה הוצאת כוח הפקחים הבינלאומי משם לטובת הסדר אחר והשלמת העברת האיים ממצריים לסעודיה. ובתמורה הסעודים יסכימו לתת למטוסים של חברות ישראליות לעבור מעל השטח שלהם ועוד דבר שישראל ביקשה, בשלב זה עוד אין אישור סעודי, שיהיו טיסות ישירות מישראל, משדות תעופה בישראל, לשדה התעופה בסעודיה עבור עולי רגל מוסלמים. אם זה יקרה זה דבר שישפר לטובה חיים של מאות אלפי ישראלים".

עריכה: שני רומנו

14/06/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן  |  צילום: Kevin-Dietsch-Getty-Images
Paris