103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"אנחנו לא מחרימים"

ח"כ ישראל כ"ץ התייחס לאפשרות שימינה תצטרף למפלגה בראשות הליכוד • וגם הדגיש: "לא נשב עם רע"ם בשום אופן"


בריאיון לגולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm הבוקר (ג'), מנכ"לית מפלגת ימינה סטלה ויינשטיין לא פסלה ישיבת בממשלה בראשות נתניהו. חבר הכנסת ישראל כ"ץ (הליכוד) הגיב לכך.

תחילה התייחס כ"ץ לאפשרות להקים ממשלה חלופית כבר בכנסת הזאת, עם מפלגת ימינה, ושלל זאת. "הרי אם היו רוצות אותן מפלגות שהיו פעם במחנה הלאומי, היו יכולות בשבועות האחרונים כשזה נדרש על מנת לייצב את המערכת, ואותם חברי כנסת, הם לא הכריעו, לא הגיעו לממשלה חלופית בראשות נתניהו, המשיכו עם החרם ולכן זה הידרדר לכיוון של בחירות", אמר, והוסיף לגבי הבחירות הקרובות האפשריות: "אנחנו לא בונים על הקולות של ימינה. כל מי שלא בא איתנו הפעם, הוא לא יבוא איתנו בפעם הבאה".

האם תקראו להם?
"אנחנו לא החרמנו ולא מחרימים, קראנו לכל המפלגות הציוניות".

כלומר בנט הוא אופציה.
"הוא לא אופציה, משום שהוא לא יבוא".

רע"ם בשום פנים ואופן לא?
"בשום פנים ואופן. הנה עכשיו, הרי עבאס אומר 'קחו אותי'. אמרתי לו במפורש 'לא ניקח אותך. אתה לא יכול להיות בתוך קואליציה ציונית במדינה יהודית דמוקרטית'".

ותמיכה מבחוץ, מה שניסיתם לעשות בעבר?
"בשום פנים ואופן. אם עכשיו הליכוד היה רוצה, הוא היה יכול להקים בתמיכתו ובהימנעותו, בשום פנים אנחנו לא עושים את זה. אנחנו הולכים לבחירות ואומרים, 'אף מפלגה ערבית קיצונית, רע"ם ואיימן עודה לא יהיו'".

"אני מאמין שנעבור את ה־61"

בהמשך טען כ"ץ כי "אני מאמין שנעבור את ה־61, כי רוב הציבור היהודי במדינת ישראל, ביחד עם המגזר הדרוזי, עם הנוצרים וגם חלק מהמוסלמים שרוצים כאן במדינה חזקה, שלא נכנעת לטרור ושהיא לא מונהגת על ידי סחטנות של איימן עודה".

לדבריו, "אני עומד להגיש עתירה לוועדת הבחירות, בהסתמך על החוק שהעברתי בזמנו, 'לא לאפשר לתומכי טרור להתמודד כנסת', איימן עודה הסית והמריד וקרא לכל המיעוטים במדינת ישראל להניח את הנשק. הוא היה נגד מדינה יהודית ואני עותר לפסול אותו. החוק, אני אגיד לך את הנוסח שלו, 'כל יחיד או סיעה שתומכים במפורש או במשתמע במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד מדינת ישראל, לא יהיו רשאים להתמודד לכנסת'".

כלומר גם בן גביר לא יוכל להתמודד לכנסת, הוא הורשע בתמיכה בארגון טרור.
"אני לא ראיתי שהוא פעל נגד מדינת ישראל".

יש ארגון טרור שהוא לא פוגע במדינת ישראל? מה זה משנה אם זה יהודי או ערבי?
"'שתומך במאבק מזוין נגד מדינת ישראל', זה החוק. אגב, מי פועל נגד ישראל כמדינה יהודית, גם לא רשאי להתמודד לכנסת".

מנסור עבאס לא לגיטימי ובן גביר לגיטימי?
"מנסור עבאס הוא תומך טרור, אבל הוא לא הביא את זה לידי ביטוי באופן מילולי או אחר שמאפשר לפסול אותו. הוא סכנה ארוכת טווח, הוא רוצה לשנות את צביון המדינה, הוא התאום האידאולוגי של יחיא סינוואר, הוא לא לגיטימי, אבל אי אפשר להוציא אותו מבחינה חוקית. איימן עודה חצה את כל הקווים".

"אנחנו עכשיו בקרב, נתניהו הוא המפקד בקרב"

כ"ץ גם התנגד נחרצות לאפשרות להזיז את נתניהו מתפקידו כיו"ר הליכוד לטובתו. "אנחנו עכשיו בקרב, נתניהו הוא המפקד בקרב, כאשר היו נסיבות מסוימות, אני פניתי", אמר, והוסיף לגבי שריונים אפשריים: "אני לא חושב שצריכים היום שריונים כי הרשימה היא מאוד מגוונת".

כלומר, גם לא לסילמן?
"אני לא יודע. בעניין הזה, אני לא ניהלתי מגעים".

"אני לא חושב שמישהו יפתח במסע הדחות"

במהלך השיחה, הגיב כ"ץ להתבטאויות שבאות מהגוש בראשות הליכוד, נגד מערכת המשפט. "אנחנו מכבדים את כל המערכות, מעולם לא שמעת דבר אחר, אבל אנחנו חייבים להעביר פסקת התגברות. אנחנו רוצים להעביר פסקת התגברות, לייצר איזון. יש שאלה לגבי מספר חברי הכנסת שיכולים לבטל ולשנות", אמר.

לדבריו, "לא יכול להיות שהליכוד רוצה לקדם דעות ולקדם אנשים כדי שיעבדו איתו, ולנו לא נותנים, ולצד השני, ראינו עכשיו מה היה. אז יש דברים שחייבים לעשות אותם על מנת שנוכל לשלוט ולבטא את האידאולוגיה שלנו וגם שתהיה משילות שנוכל לנהל את העניינים".

כולל להחליף את היועמ"ש ואת המשנה שהיא מינתה לאחרונה?
"אני ממש לא נכנסתי לדבר הזה".

אלה קולות שנשמעים בליכוד.
"הליכוד תמיד כיבד את המערכות, אבל נוצר כאן חוסר איזון משווע, חוסר צדק, חוסר שוויון בין שלטון הליכוד לבין השלטון של לפיד וחבריו".

האם צריך להחליף את היועמ"ש?
"אני לא חושב שמישהו יפתח במסע הדחות, אני חושב שצריך לשנות את החוקים בדרך שתייצר איזון ותאפשר לציבור להביא את ההשקפות שלו לידי ביטוי".

עריכה: אמיתי דואק

21/06/2022
הישארו מעודכנים

ח"כ ישראל כ"ץ
ח"כ ישראל כ"ץ  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90