103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"שני מיליון איש חושבים שגם אדם בהליך פלילי יכול להוביל את המדינה"

מי יוביל את הליכוד בבחירות החמישיות? • ח"כ צחי הנגבי, השיב: "אנו דוחים על הסף את הרצון להכתיב מי יעמוד בראשנו, נתניהו הוא הפופולרי ביותר"


חרף המירוץ לבחירות חמישיות, רבים מקרב חברי הקואליציה עדיין מנסים לקדם את החוק לפיו נאשם בפלילים לא יוכל להרכיב ממשלה. אמש (ד'), פורסם כי ראש הממשלה נפתלי בנט העניק חופש הצבעה בחוק לחברי ימינה, אך הודיע כי יצביע נגד. האם בנימין נתניהו הוא זה שיוביל את מפלגת הליכוד ואת גוש הימין בסבב הבחירות החמישיות? בשיחה עם גיא פלג וניסים משעל ב־103fm, חבר הכנסת צחי הנגבי (הליכוד) הגיב לדברים והביע אופטימיות רבה מהמשך עתידה הפוליטי של מפלגתו. 

בפתח השיחה, נשאל חבר הכנסת היכן עומדים המגעים להקמת ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית, והוא הבהיר: "אין לי מידע אבל אם יש מגעים אלה להערכתי אין להם תוחלת. ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית יכולה להיות רק בסיטואציה שבה מפלגת תקווה חדשה חוזרת לחור מחצבתה, לא במובן של לחזור לליכוד אלא במובן של לשתף פעולה ולכהן תחת ראש הליכוד. הם אומרים באופן מאוד נחרץ שלא משתמע לשתי פנים - לא יהיה, ואני מאמין להם. אני קורא לכולם, גם לליברמן ולכל מי שבאמת לא הצליח להתגבר על הרגשות האישיים והמשקעים העזים שהיו לו כלפי הליכוד או ראש הליכוד, אבל אני יודע שזאת קריאה שלא תענה בחיוב".

מאז ההודעה המפתיעה על פיזור הכנסת, בסקרים רבים נראה כי הליכוד ובראשו בנימין נתניהו טרם השיגו תמיכה של 61 מנדטים. "אני חושב שהפרשנות היא גם רחבה יותר. בכל הסקרים שבהם לנתניהו אין עדיין 61 אין גם ממשלה חלופית כי לקואליציה הנוכחית יש 54. גם הם לא יכולים להקים ממשלה, אפילו לא עם טיבי ועודה. אנחנו בסיטואציה שבה זה יוכרע לכאן או לכאן על חודו של קול", טען ח"כ הנגבי.

לאור אמירותיו, תהה גיא פלג: "אולי יש מקום לשקול שינוי את שיטת הבחירות? לדבר על אחוז החסימה? אולי יש מקום בליכוד לומר לנתניהו 'אתה שוב גורר אותנו לבחירות', משהו צריך להתקדם לא?", ח"כ הנגבי התייחס לדבריו, וציין כי "השניה ושלישית לא ריאליות, כי כמובן שאנחנו עדיין מאמינים שאנחנו נכהן בממשלה, אבל אנחנו בוודאי דוחים על הסף להכתיב לנו מי יעמוד בראשנו".

"נתניהו על פי כל הסקרים הוא הבן אדם הכי פופולרי במדינה, בוודאי מעל ומעבר לכל מועמד אחר וזה מצחיק שאלו שלא פופולאריים אומרים לפופולארי 'אולי תזוז כדי שנצליח סוף סוף'", ביקר, והוסיף: "האופציה הראשונה של גיא, נאמץ אותה. כיוון שבאמת ראינו לאורך הרבה שנים שהמשטר שלנו הוא פגום וגם בחנו לאורך השנים חלופות והן כולן כשלו. הדרך נכונה, כמובן שאי אפשר לעשות את זה לפני הבחירות, היא לעבור לשיטת שני הגושים. הדרך היחידה לעשות את זה היא לחוקק חוק שאומר שמי שעומד בראש המפלגה הגדולה ביותר אוטומטית נבחר לראשות הממשלה. זה אומר שלמעשה תחת מנהיג השמאל מרכז התקצבו המפלגות שם ולא יחששו לא לעבור את אחוז החסימה, כנ"ל בימין. יהיו שתי מפלגות גדולות, כמו שהיה בשנים הראשונות של המדינה וההכרעה תהיה יותר ברורה והיציבות יותר משמעותית".

"יש חרם עלינו - בחרנו מנהיג ומחרימים אותו"

על האפשרות שנתניהו יפנה את מקומו מראשות מפלגת הליכוד, אמר: "זה לא יקרה. אם זה יקרה אני אשמח להתראיין כי אני מאמין מה שהסקרים משקפים זה שיש מגמה מאוד עקבית של התחזקות המחנה שלנו, שעדיין לא נמצא ב־61 על פי הסקרים אבל הוא מאוד קרוב לשם. בשלושה ארבעה חודשים של מערכת בחירות אינטנסיבית ואפקטיבית אני מאמין שנצליח להביא את המנדט החסר. אני יכול לומר שאזרחי ישראל לא יהיה להם שום תועלת בקואליציה מהסוג הזה ולכן אני מקווה שאם נעבור את ה־61 לפחות נשבור סוף סוף את החרם עלינו. יש חרם עלינו כי אנחנו בחרנו מנהיג ומחרימים את המנהיג".

פלג ביקש מחבר הכנסת לחדד את דבריו בנוגע ל'חרם על הליכוד', והוא הגיב: "זה לא רק על הליכוד, צריך להבין את זה באופן עמוק. זה על שני מיליון איש שכן חושבים שגם אדם שיש לו הליך פלילי, הוא יכול להוביל את מדינת ישראל אם הציבור רוצה זאת. זה חרם עלינו שרוצים זאת, וזה לגיטימי".

בתגובה לכך, תהו צמד המגישים מדוע שפוליטיקאים אחרים בכנסת יתפתו לחבור לנתניהו לאחר שראו מה עשה לגנץ שחבר אליו בעבר, וח"כ הנגבי הסביר: "הם אמורים לכבד את מה שהציבור חושב ואם נראה אחרי הבחירות שבכל זאת יהיה ממשלת 61 לפחות, גם גנץ ירצה להיות שותף בעשיה, יאמר לעצמו 'אני לא אוהב את הרעיון אבל יש לי 8 מנדטים של אנשים שרוצים שאהיה שותף בעשייה ואני אמחל על כבודי ואקבל את הכרעת הציבור'. אם גנץ היה עושה את זה עכשיו הוא היה מציל אותנו מבחירות אבל כמו שציינת הוא נכבה ופצוע, כמה אפשר את המשקעים האישיים להפוך לאג'נדה מרכזית?"

בהמשך, התייחס חבר הכנסת לנוכחתו של בן גביר ברקע הטענות והביקורות הרבות שנשמעות על אופן התנהלותו: "השיח סביב בן גביר, אני חושב שהוא נהיה מאוד משעשע. מה אומרים? כולם פוסלים את בן גביר האם יעלה על הדעת שהוא יהיה בעל תפקיד, את השאלה הזאת נשאלו שופטי בית המשפט העליון בכמה וכמה עתירות לאורך כמה שנים. אני מציין את העובדה שכלפי בג"ץ אתם לא מעלים את השאלה, אתם לא באים ואומרים לשופטי בג"ץ 'סליחה, אתם נתתם לבן גביר בפסיקה מנומקת וחדה לחדול את קודש הקודשים של הדמוקרטיה'".

"אני מחזיר לכם את השאלה, למה אתם לא באים לשופטי בג"ץ? כלח ההבחנה היא בין חבר כנסת לשר איכות הסביבה? זה הדבר המוסרי שמעורר את הזעם? לא, כי זה פוליטי. יש פה צביעות, הקואליציה הרימה על נס את עניין ממשלת בן גביר כשבית המשפט העליון פסק את פסיקתו כמה פעמים לאורך השנים. לא שמעתי שבאים ואומרים ששופטי בג"ץ לוקחים את ישראל לתהום", תקף.

"נעשה בדיוק מה שעשו לנו"

בסיום השיחה, ביקשו צמד המגישים לדון עם חבר מפלגת הליכוד על אופן ההתבטאויות של שאר חברי הכנסת מהצד הימיני במפה הפוליטי, הנוטים להשתמש בביטויים כגון 'נמוטט, נהרוג, נדרוס'. ח"כ הנגבי סיכם את דבריו: "אני אומר כך, יש אנשים שמעדיפים ביטויים ציוריים, ואני שפעם הייתי נמנה עם אלו. אני היום אומר את הדברים בלשון אחרת שאומרת כך - אנחנו בשנה האחרונה העברנו ביקורת קשה על הדרך שבה נהגה בנו הקואליציה. אנחנו אומרים כך - למדנו מרבותינו כיצד לנהוג בבוא היום ואם הציבור יתן בנו אמון, ואנחנו מראש אומרים לציבור שאנחנו נעשה בדיוק מה שעשו לנו".

"עין תחת עין", ציין משעל, והנגבי השלים את המשפט: "שן תחת שן".

עריכה: שני רומנו

23/06/2022
הישארו מעודכנים

צחי הנגבי
צחי הנגבי  |  צילום: הלל מאייר/פלאש90