103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

הפעלת בתי הספר ללא עובדי ההוראה: בעד או נגד?

רן קוניק, ראש העיר גבעתיים: "המשך השביתה, זה ללכת עם ראש בקיר" • אבי גרובר, ראש העיר רמת השרון: "זה להפוך את המערכת לבית חרושת לבייביסיטרים"


על רקע השביתה במערכת החינוך, מספר מצומצם של יישובים וערים הודיעו כי יפתחו את גני הילדים באמצעות סייעות. בגבעתיים נערכו להפעיל את הגנים, אך לבסוף הודיעו כי המהלך לא יצא לפועל. ברמת השרון יצאו נגד החלטת הערים להפעיל את הגנים ואת בתי הספר ללא עובדי ההוראה. ניסים משעל וגיא פלג דנו על כך ב־103fm עם ראש עיריית גבעתיים רן קוניק וראש עיריית רמת השרון אבי גרובר, אשר הביעו את דעתם בנושא.

"רצינו שיהיו לימודים בגני הילדים, אפילו התארגנו, אבל ההודעה וההפחדות של ההסתדרות גרמו לנו להבין שהסייעות לא יגידו, ירגישו פתאום לא טוב", סיפר קוניק בפתח דבריו. "למרות שהשביתה היא לא של הסייעות אלא של אנשי ההוראה, זה הכול עובד שם ביחד. וועדי העובדים כולל אצלנו הודיעו לסייעות שיודיעו מחר בבוקר שהן לא מרגישות טוב אז לא רצינו לקחת צ'אנס. בבתי הספר א'־ג' אנחנו כן מקיימים לימודים, רק בגני הילדים לא".

מהצד השני, טען גרובר כי "אני חושב שמה שקורה כשמפעילים את הגנים רק עם סייעות זה להפוך את מערכת החינוך לבית חרושת לבייביסיטרים, ולכן חשבתי שנכון שנהיה חלק מהשביתה, בטח שלא נתעמת כדי לשבור אותה. האוצר לא מתמסר כדי לתת לכולם, החינוך לא מתחיל בבתי הספר. הוא לא מתנדב לתת להם שכר, אנחנו רואים שהוא נלחם מאוד קשה כדי לא, הוא רוצה לתת במקומות מסוימים. מורה אמור להיות מקצוע לכל החיים, לא רק לשנתיים שלוש. זה לא משרת מתדלק שאתה בא ל־4-3 שנים וממשיך את החיים שלך".

בנוגע לפעולותיו של משרד האוצר, חיזק קוניק את דבריו של ראש עיריית רמת השרון, ואמר: "האוצר בונה על זה שיהיו סכסוכים גם בין ראשי הערים, שהסייעות פחדו להגיע. אני מכיר את העמדה של אבי ואני פחות או יותר מסכים איתו, אני הייתי מראשוני תומכי השביתה, עמדתי יפה מאוד מול ההורים רק אמרתי בסופו שלד בר דבר פשוט - לכל דבר יש מומנטום ויש עניין של יעלות. פה זה ללכת עם הראש בקיר, אין עם מי לדבר, אין ממשלחה, הכנסת מפוזרת, אף אחד לא יתן מיליארדים".

קוניק: "ההורים מוציאים את העצבים על יפה בן דוד"

השביתה הנוכחית, שהגיעה מיד לאחר שנתיים לא פשוטות בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בארץ ובעולם, הגבירה את הלחץ שהגיע מצדם של ההורים לשמור על שגרה יציבה עבור ילדיהם. "גם עליי יש לחץ מאוד גדול של ההורים. אני אישית מאמין שזה המאבק הכי מוצדק שהיה פה הרבה מאוד שנים. הוא מאוד מאוד חשוב", ציין גרובר, והדגיש: "הם צריכים בית ספר של החופש הגדול, תוך שעתיים מצאו לזה כסף ורוצים להפעיל את זה מראש הקרוב. אני חושב שהאוצר היה צריך לשים משהו ראשוני, להגיד 'תקשיבו יש בחירות, מעלים משהו ראשוני', הם מאוד גאים בגירעון שירד לאפס, אני לא יודע למה שומרים את הכסף זה הזמן להשקיע אותו בחלק מהמקומות, וחינוך זה הדבר הראשון. הם היו צריכים לעשות מהלך. אין דרך, בנעים לא יקרה כלום. נכנס לעוד שנה של מאות מורים עוזבים".

"השביתה הזאת היא הכי מוצדקת שבעולם, הייתי אפילו עושה אותה יותר קיצונית כי רק ככה משיגים דברים במדינה. זה התהפך על יפה בן דוד אחרי יומיים שלושה, היא איבדה את התמיכה של ההורים ברגע שהם לא הבינו על מה היא נלחמת וגם אמרו לה שזה לא הזמן, אין עם מי לדבר עכשיו, אין קשב לשביתה. נשארו כמה ימים, ההורים מוציאים את כל העצבים עליה במקום על המדינה", סיכם קוניק את הנושא הטעון.

עריכה: שני רומנו

23/06/2022
הישארו מעודכנים