103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"לחוק הנאשם יש רוב של 61, והוא יעבור"

ח"כ אלי אבידר הודיע כי אינו פורש מהפוליטיקה, והתייחס לחוק הנאשם: "הגורם מספר 1 שעיכב את החוק - ימינה" • תקף: "חלק גדול מהקואליציה היה נאיבי"


השבוע עברה הכנסת טלטלה רצינית, זאת כשהצעת החוק לפיזורה אושרה (ד') בקריאה טרומית. כיצד תיראה מערכת הבחירות החמישיות בתוך שלוש שנים, והאם ממשלת חלופית תצליח לקום בכנסת הנוכחית חרף הניסיונות לאשר את חוק הנאשם? חבר הכנסת אלי אבידר התייחס למצבה של הממשלה ולמאמצם של חלק מחברי הקואליציה להעביר את החוק למניעת הקמת ממשלה על ידי נאשם בפלילים.

בפתח השיחה, תהה ניסים משעל האם גם ח"כ אלי אבידר מבחין באהדה הגדולה אותה מקבל נתניהו לטענתה של חברת מפלגתו מירי רגב. השר לשעבר השיב בציניות מוחלטת: "הוא תמיד ללא ספק משיג 61 מנדטים. אפילו בבחירות האחרונות היו סקרים שדיברו על זה שהוא מקבל 42 והם אמרו לנו שהמחאה מחזקת אותו". עוד הדגיש כי "הכול שטויות, 300 אלף איש אכן נשארו בבית ואני צופה שגם בבחירות הקרובות סכום יותר גדול של אנשים יישאר בבית".

עוד הוסיף והתייחס לסיכוי להעברת חוקי הנאשם: "יש סיכויים להעביר את זה. הנקודה המרכזית שהצד שלנו, הליברלי בקואליציה, לא נלחם על זה. היחידי שנלחם זה אני מהיום הראשון. יש כאלו שפתאום רואים שהולכים לבחירות אז מוציאים ציוצים 'חשוב להעביר את חוק הנאשם'. מה זה חשוב? אתם צופים במשחק כדורגל? היינו שנה בקואליציה, כשאני צעקתי כל יום שצריך להעביר את זה ולהוציא תא נתניהו מהמשחק כי זאת הייתה הבטחת הבחירות שלנו לציבור הזה שנלחם בשביל הממשלה הזאת שנה וחצי ברחובות. אנשים לא קיימו את זה. הגורם מספר אחד שעיכב את זה מפלגת ימינה וראש הממשלה באופן ספציפי עיכב את כל ההבטחות שלנו לבוחרים שלנו".

"איך אתה משיג רוב?", שאל ניסים, וח"כ אבידר הסביר: "6 מהמשותפת ויש 61 יחד איתם. יום ראשון צריך לעבור בוועדת השרים לחקיקה, מאחר וימינה הסירו את הוטו אז אין שום בעיה שזאת תהיה הצעת חוק ממשלתית וביום שני אפשר להביא את זה".

חוק הנאשם: "אנשים לא מבינים את האירוע"

משעל המשיך להתעקש על כך שצריך 61 אצבעות להעברת החוק, ואבידר שיתף כי "ואחד הדברים שאני קראתי ליאיר לפיד זה לא להזדרז לפזר את הכנסת, חכה עוד שבוע, לא יקרה שום דבר אם נמתין עוד שבוע, נעביר את החוק הזה ונפזר את הכנסת. אני רוצה לשנות חוק יסוד מהיום הראשון שהממשלה הזאת קמה, אבל אם זה מה שנותר אז כן - לשנות את זה עכשיו כדי לעמוד בציפיות של הבוחרים שלנו. אני חושב שאנשים לא מבינים את האירוע".

על הטענות כי מדובר בהדחת ראש מפלגה גדולה, הכריז: "אף אחד לא הדיח. הוא לא יכול להרכיב ממשלה, הוא יכול לרוץ. נתניהו כתוב עליו שהוא חייב לרוץ להרכיב ממשלה? הוא יכול להיות יו"ר הליכוד, להיבחר לכנסת, הכול בסדר. הנקודה המרכזית היא שאנשים לא מבינים שהציבור שבחר בנו זה לא ציבור דמוקרטי רגיל שבא פעם ב־4 שנים להצביע. ואם לא יהיה לנתניהו 61 מה הוא יעשה? יעבוד על פי הכללים? לא ינסה לבטל את המשפט שלו? האם הוא לא ינסה למנות שופטים לטעמו? מה יקרה אם יהיה לו 61 ולא נעביר את החוק הזה? הוא ידרוס את המערכת עוד יותר ולכן זו חובה שלנו".

בהמשך השיחה, הביע ח"כ אבידר את דעתו על סיבת התפרקות הקואליציה: "חלק גדול מהקואליציה הזאת , החלק הליברלי, היה פשוט נאיבי. נאיבי במצב הזה שהחבר'ה היותר שמרניים באו לעבוד. הקואליציה התפרקה בגלל שמפלגת ימינה שהייתה החלשה ביותר, שלא רצתה להיכנס לקואליציה ונכנסו בלית ברירה ברגע האחרון כי נתניהו לא יכל להרכיב ממשלה והם לא רצו ללכת לעוד בחירות אז הם נכנסו. אבל מהרגע הראשון הם חיבלו בקואליציה. זה כישלון של בנט. מהיום הראשון של הקואליציה שמרתי עליה, מעולם לא הצבעתי נגד".

משעל ביקש להעמיד את הדברים על דיוקם וציין כי אבידר עצמו היה שר ופרש פעמיים. חבר הכנסת הדגיש: "לא צריך שר בתפקיד לא משמעותי. הטעות המרכזית שאני רואה על עצמי זה שהמתנתי 3 וחצי מהפרישה. ברגע ששטרן לא הלך לסוכנות רציתי לפרוש, לפיד אמר לי לחכות קצת, שזה יזעזע את הקואליציה, המתנתי אבל אם יש דבר שאני גאה בו, שוויתרתי פעמיים על תפקיד לא משמעותי ומדינת ישראל לא נפלה".

"כמות האנשים שמאוכזבים מהקואליציה היא עצומה"

האם הגיע סוף עידנו של אבידר בחיים הפוליטיים? חבר הכנסת מיהר להרגיע: "לא, אני ארוץ במקום מצוין". תשובתו של השר לשעבר הובילה את משעל לתהות היכן ימצא את עצמו בבחירות הבאות, ואבידר השיב: "למה אתה הולך על תרחישים? אני אומר לך שאני ארוץ במקום מצויין, אני יודע שהזמן יגיע והדבר הכי חשוב - כמות האנשים שמאוכזבים מהקואליציה הזאת שנתנו שנה וחצי ברחובות והצביעו למפלגות שנמצאות בגוש שלנו, כמות המאוכזבים היא עצומה. הם לא יצביעו לאותן מפלגות וצריך לשבור את הראש ולראות כיצד אנחנו לא מתעוררים יום אחרי הבחירות למצב שכמות עצומה של בוחרים לא הצביעה. השבר ששמעת אצל רגב על 300 אלף שלא הצביעו, אם יקרה לנו אותו דבר זוהי סופה של הדמוקרטיה וצריך לבדוק שאחד לא יישאר".

"גם אם אני אצטרף לרשימה שהיא לא עוברת אחוז חסימה כרגע אנשים לא רוצים להצביע לה, אם אני אצטרף אליה זה לא יגרום להם להצביע, יש סיבה למה הם לא מצביעים. אותם מפלגות שכרגע לא עוברות את אחוז החסימה יש להן משבר אמון עם הבוחרים שלהם", זעק, וסיכם: "אם יש בוחרים שלא רוצים למפלגה, עצם ההצטרפות שלי לא תגרום לאותם אנשים להצביע. לכן אני אומר, בוא לא נבלבל את המאזינים - יש מספיק זמן, אני ארוץ במקום מסוים".

עריכה: שני רומנו

24/06/2022
הישארו מעודכנים

אלי אבידר
אלי אבידר  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90