רון קופמן ואריה אלדד

"נתניהו יכול ללכת למאסר בפועל"

עו"ד ששי גז, מומחה למשפט פלילי, בתגובה לעדותה של הדס קליין במסגרת תיק 1000: "עדות קליין - הכי קשה לנתניהו בתיק הכי קשה שלו"


השבוע העידה בבית המשפט העוזרת של ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר הדס קליין כחלק מתיק 1000 המכונה גם פרשת המתנות. במסגרת העדות, הציגה קליין חשבוניות בסך אלפי שקלים ששולמו על סיגרים, והבהירה שכולם הגיעו לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. עורך הדין ששי גז, מומחה למשפט פלילי, שוחח עם ניסים משעל והביע את דעתו על העדות וכיצד קליין משפיעה על התיק הנוכחי.

"חייבים לציין שקליין רק בחקירה ראשית, ככה לא בוחנים עדה, עדה בוחנים רק אחרי חקירה נגדית", הכריז עו"ד גז בפתח השיחה. "היא רק בראשית והיא גם לא גמרה. אחרי שאמרתי את זה, אני רוצה לומר, שמכל התיקים של נתניהו, תיק 1000 הוא בעייתי מבחינתו הכי הרבה ועדותה של הדס היא העדות הכי קשה לו בתיק הכי קשה לו".

עוד הסביר כי "זאת עדה שעל פניו מגיעה לעדות שאין לה אינטרס, היא לא עדת מדינה, לא נחקה תחת אזהרה, היא מעידה בניגוד לאינטרס שלה. היא יכולה להפליל את הבוס שלה שהוא חצי משפחה שלה מיחסי הקרבה ביניהם, ראיתי איך היא מעידה, את האמירות שלה, עדה חדה, ממוקדת, לא מגזימה, מדודה. לכן, זאת עדה קשה לחקירה נגדית בניגוד לכל העדים שהיו עד עכשיו. פילבר בא אחרת לגמרי, פה זו עדה אחרת, זו עדה שמתעקשת ואומרת דברים. על פניו העדות מאוד קשה".

בנוסף, טען עורך הדין המומחה למשפט הפלילי כי "אם אני סנגורו אני מנסה לצנזר או להוריד את הכמויות, אני לא חייב שהיא תהיה שקרנית כדי להוציא אותה מגזימה. עדה כזו, כסנגור אתה צריך לחשוש ממה שאסור לשאול אותה, זו עדה שאתה יושב וחושב איך אני חוקר אותה, זו לא עדה שתתמסר לי כמו פילבר, שתאמר דברים בניגוד, זו עדה שאם תפגע ביושרתה היא יכולה להוסיף דברים. מהעדים הקשים שתזהרו לשאול יותר מדי שאלות, אלא אם מחכות לנו הפתעות. אם שמו עליה חוקר פרטי ופתאום יגלו שהיא רבה עם שרה או עם ביבי, או שהיא לקחה שמפניות לעצמה ויש צילומים. אנחנו לא יודעים מה מחכה לנו בחקירה הנגדית, אבל על פניו כרגע זו העדה הקשה של נתניהו".

"הגרסה של נתניהו מסבכת אותו"

האם בעקבות עדותה הקשה של קליין בפרשת המתנות הסיכויים להרשעתו של נתניהו בתיק עולים? עו"ד ששי גז הדגיש: "כן, אמרתי את זה מההתחלה - 4000 לא היה צריך להיות מוגש לדעתי לא על עבירת שוחד, תיק 2000 גם מאוד בעייתי מבחינת הפרקליטות אבל תיק 1000 הוא קשה מאוד לנתניהו. הגרסה של נתניהו מסבכת אותו. נתניהו מואשם בשתי הפרות אמונים. ההפרה אחת זה עצם העובדה שנקבע בבית המשפט העליון שאתה מקבל מתנות מהסוג הזה, מתנות גבוהות מדי. הדבר השני שהוא מואשם בו זה אסור לו היה לשבת אם הוא חבר בנושאים שהוא ישב עליהם כחבר עם מילצ'ן, כלומר הוויזה ושאר הדברים".

"כשהוא מגן ואומר 'מתנות מקבלים מחברים, חברים לא יכולים לקנות מתנות?', בהגנה הזו הוא מסתבך בהפרת האמונים השנייה שאסור היה לו לשבת כתחבר בענייניו של מילצ'ן", אמר, והוסיף: "לכן, ההגנה שלו מאוד בעייתית. איך אתה כחבר ישבת בענייניו? מבחינה משפטית שמפניות וסיגרים יכולים להוות שוחד. אני אגיד לך מה יקרה בחקירה הנגדית - יעבירו את רוב הדברים לשרה, סיגרים היו הרבה פחות. אין לקליין הרבה שיחות עם נתניהו, בכלל נתניהו לא היה לו שיחות עם ישועה או הרבה איתה. אז הם יגידו 'פעם אחת היא קיבלה שמפניה'. תפקיד הסנגורים יהיה ככה - לא לומר שזה היה קו סדיר של סיגרים ושמפניות אלא אירועים בודדים, מתנות. קשה לי לראות איך הם מסתדרים עם המתנות אבל יגיד נתניהו 'לא ידעתי'. יש סיכוי מאוד סביר ואני חושב שנתניהו יודע את זה, לא סתם הוא הלך לנסות לעשות הסדר טיעון שהתפוצץ רק בגלל הדלפה לבן כספית, נתניהו הוא איש חכם, הוא יודע שבתיק 1000 יש לו בעיה קשה מאוד".

"בהפרת אמונים בית המשפט העליון העלה את רף הענישה"

בסיום השיחה ולאור אמירותיו, תהה משעל האם הוא ממליץ לנתניהו לחשוב או ללכת על הסדר טיעון, ועו"ד ששי גז השיב: "אני חושב שנתניהו בסופו של דבר כן יגמור בהסדר טיעון, הוא יעשה את זה אחרי שהוא יבחר. אם נתניהו יורשע בשתי הפרות אמונים, ואני לא אומר חלילה שיורשע, הוא יכול ללכת למאסר בפועל. בואו נזכיר לכולנו שבהפרת אמונים לאחרונה בית המשפט העליון העלה את רף הענישה. מה שפעם הייתה עבירה יחסית קלה פתאום אנשים נכנסו למאסר בפועל".

"אם הם יקבעו בתיק 1000 שזה תיק של הפרת אמונים שקרוב לעבירת השוחד, אז הוא עלול ללכת למאסר על שני התיקים האלו. מישהו רוצה שביבי נתניהו ילך למאסר בפועל? אני חושב שהוא יבחר את העיתוי הנכון. לפי דעתי יום אחד הוא יגמור את התיק הזה בהסדר טיעון למרות שהיום זה נראה מאוד מאוד רחוק", סיכם.

עריכה: שני רומנו

08/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ששי גז
ששי גז  |  צילום: פלאש90
Paris