אודי סגל וענת דוידוב

"ביידן אמר שהוא ציוני - אני מסכים עם האמירה"

דני דיין, יו"ר 'יד ושם', לקראת ביקורו של נשיא ארה"ב במוזיאון: "למרות שיהיה ביקור קצר וטקסי, הוא יהיה שונה מכל ביקור אחר של מנהיג עולמי"


נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ברגעים אלו עושה את דרכו לישראל והוא צפוי להגיע היום (ד') לביקור ראשון בישראל מאז שהחל את כהונתו. כמו כן, במסגרת ביקורו בארץ יגיע הנשיא ליד ושם, שם צפוי לפגוש שתי ניצולות שואה - גיטה סיקוביץ בת ה־95, ניצולת מחנות אושוויץ-בירקנאו וגרוס-רוזן, ורינה קווינט בת ה־85, ניצולת ברגן-בלזן. בשיחה עם ענת דוידוב, גולן יוכפז וברק רביד ב־103fm, יושב ראש המוזיאון דני דיין סיפר כיצד נערך לביקור ההיסטורי. 

בפתח השיחה, הסביר דיין מדוע ביקור כזה נחשב כה חשוב: "זה ביקור של נשיא ארה"ב. גם הביקור ביד ושם למרות שיהיה ביקור קצר, כאשר מגיע נשיא ארה"ב זה שונה מאשר ביקור של כל מנהיג עולמי אחר. זה מתבטא אצלנו אפילו בסדרי אבטחה שלא דומים לסידורים של שום מנהיג אחר. זה מתבטא בזה שאת נשיא ארה"ב ילוו גם נשיא המדינה הרצוג וגם ראש הממשלה יאיר לפיד, בניגוד לראש ממשלה או מנהיג של מדינה אחרת שמגיע בליווי של השגריר של ישראל באותה מדינה".

"ארה"ב היא המעצמה החשובה בעולם ויחסיה של ישראל עם ארה"ב לא דו מים ליחסיה של ישראל עם שום מדינה אחרת. אני מקווה שגם יחסיה של ארה"ב עם ישראל לא דומים לשום מדינה אחרת. כל האסטרטגיה הביטחונית, הקיומית מושתתת על יחסינו עם ארה"ב", אמר.

עוד טען יו"ר יד ושם כי "לדעתי גם מבחינתה של מדינת ישראל הביקור של הנשיא ביידן בסעודיה חשוב מן הביקור שלו בישראל עצמה. למה? כי ההישג שאנחנו יכולים להפיק מהביקור של ביידן באזור הוא לא משהו שיעשה כאן אלא אם התהדקו היחסים בסעודיה ותיווצר הברית האסטרטגית שישראל כל כך שואפת אליה. ביקורים נשיאותיים טבעם שהדברים בדרך כלל מנסים לסכם אותם מראש, אני לא חושב שיהיו הפתעות מבחינת יודעי הסוד, מי שנמצא בסוד הביקור. אנחנו לא יודעים מה כבר סוכם שיוצהר".

"בחירתו של ביידן כמועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות - אירוע טוב לישראל"

בהמשך, סיפר דיין כי שר הביטחון בני גנץ צפוי להצטרף לביקורו של נשיא ארה"ב ביד ושם, והוסיף: "הביקור יהיה קצר מאוד. אני כיהנתי בקונסול כללי של ישראל בניו יורק ככה שחצי שנה אפילו פחות אחרי שהגעתי, היה לי מפגש עם הנשיא ביידן. אני חושב שהאיש הוא, הוא אמר על עצמו שהוא ציוני ואני מסכים לאמירה הזו. תמיד אמרתי עוד כשהייתי חופשי לדבר חשבתי שבחירתו כמועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות היה אירוע טוב מאוד לישראל".

בסיום השיחה, התייחס דיין למפגשו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן עם שורדות השואה: "הן יהיו נוכחות במהלך הביקור של הנשיא ביידן שתי שורדות שואה שחלק מחייהן חיו בארה"ב ומדברות אנגלית שוטפת. הן יפגשו עם הנשיא ביידן ככל הנראה באוהל יזכור, ידברו איתו ללא פגישה מסודרת".

עריכה: שני רומנו

13/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ג'ו ביידן
ג'ו ביידן  |  צילום: Leigh Vogel/Getty Images
Paris