ינון מגל ובן כספית

"חשוב שכל העולם ייראה שיש פה ברית איתנה"

אלון אושפיז, מנכ"ל משרד החוץ, על המשמעות של ביקור נשיא ארה"ב בישראל • הדגיש: "יש פה יותר מ־70 שנה של יחסים אסטרטגיים הכי חשובים שיש"


בעוד כמה שעות צפוי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לנחות בישראל, זאת למטרת ביקור ראשון מאז תחילת כהונתו בישראל. כמו כן, בשישי צפוי הנשיא ביידן לטוס היישר לערב הסעודית. סביב מאורע מרגש זה, ינון מגל ובן כספית שוחחו ב־103fm עם מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז אשר שיתף בציפיות לקראת הביקור ההיסטורי והביע את דעתו על לוח הזמנים רב האירועים. 

בפתח השיחה, ביקש אושפיז להתייחס להצהרת ירושלים ואף הסביר את חשיבותה: ""אני יכול לחשוב על המון דברים שיקרו בעשר שנים האחרונות שישפיעו על חיי מדינת ישראל, ועדיין זה לא סותר את העובדה שיש פה יותר מ־70 שנה של יחסים אסטרטגיים הכי חשובים שיש וצריך לעשות כל יום כל הזמן כל השנה 24 שעות ביממה דברים כדי לקדם אותם. בעיניי חשוב שכל כמה זמן אנחנו מייצרים מסמך, במקרה הזה הצהרת ירושלים בין ראש הממשלה לפיד לביידן, שנותן את המצפן לעתיד".

"אני חושב שזה חשוב מאוד שכל העולם וכל המזרח התיכון יראה שחור על גבי לבן שיש פה מערכת יחסים אסטרטגית, ברית איתנה, אינטימיות בין שתי ההנהגות הפוליטיות, כי יש לזה חלק מהשגשוג הכלכלי ובביטחונה של מדינת ישראל. אחרי זה, יש אמירות ערכיות ומעשיות שאחרי זה יורדות מרש הממשלה והנשיא לאנשים שעובדים בשבילם. למשל, בינה מלכותית, בטחון מזון ומשל על מזכר ההבנה הבא שיעגן את הסיוע הביטחוני", הדגיש, והוסיף: "מניח שזה יקח זמן, זה לא משהו מיידי. 3.8 מיליארד דולר זה אומר שאין אף חייל או חיילת במדינת ישראל שלא נוגעת במשהו שמשלם המיסים האמריקאי שם עליו כסף. ההצהרה הזו היא סל גדול שמהווה גם מה שעשינו עד היום וגם מצפן ומגדלור לעתיד".

בתגובה לאמירותיו ורגע לפני נחיתתו של הנשיא, תהה ינון מגל האם יש משהו חדש בצהרת ירושלים שצפויה להיחתם. אושפיז ציין כי "יש אמירות. בנושא האיראני, אני מצטט 'ארה"ב וישראל השתמשו בכל האלמנטים שנמצאים תחת העוצמה הלאומית שלהם נגד האיום של איראן גרעינית', זה משפט שיש לו הרבה מאוד דיונים וכולל דברים שיש להם תוקף מבצעי".

"כשמדינות כמו ארה"ב וישראל אומרות כל מרכיבי העוצמה הלאומית, בדרך כלל לא מדובר רק בהצבעות באו"ם או במועצה לזכויות אדם. אני מקריא בתרגום חופשי, 'עם הרקורד הזה של הישגים מאוד מרשימים ועם תחושה של הבטחה מדהימה של היחסים בין ישראל לארה"ב שאין להם שום מקבילה אנחנו, שני המנהיגים, מקבלים בברכה את הכניסה שלנו לשנה ה-75 של שותפות יוצאת דופן'. ראש ממשלת ישראל ונשיא ארה"ב חותמים על משהו שבו הם מדברים איך הם הולכים להסתכל קדימה על מערכת היחסים שהיא מערכת היחסים הכי חשובה בחיים של מדינת ישראל אחרי 75 שנה? שווה לעצור שניה ולהגיד 'וואלה זה יפה'", אמר.

"להרים ביקור נשיא אמריקאי בישראל זו מלאכה מאוד מורכבת"

בהמשך, התייחס מנכ"ל משרד החוץ לנסיעתו של ג'ו ביידן לסעודיה: "צריך לחכות לזה שלנשיא ביידן יהיה ביקור מצוין בישראל, ואז צריך לחכות לפגישות שלו עם מנהיגי סעודיה ומנהיגים ערביים אחרים. ראש הממשלה ניהל שיחות בימים האחרונים עם מנהיגי האזור, ואני חושב שצריך להמתין לזה שנשיא ארה"ב ביידן, אחרי שיסגור דברים עם לפיד, יעשה איקס דברים שאני באמת לא יכול להפריז בחשיבות של הדבר הזה. היכולת שלנו בסיוע אמריקאי לשלב את סעודיה בתוך החזון שלנו באיך המזרח התיכון צריך להיראות היא יכולת אסטרטגית מאוד חשובה שהעתיד שלנו יראה הרבה יותר טוב. כולל אפילו תיאורטית טיסה לאסיה ואוסטרליה מעל סעודיה מקצרת בצורה משמעותית את זמן הטיסה ומורידה את העלות של כרטיס הטיסה. בסוף, אנשים כמוני צריכים לתת שירות לאזרח, זה חלק מהשירות".

על הלו"ז עמוס האירועים של ביידן בישראל, טען אושפיז כי "להרים ביקור נשיא אמריקאי בישראל זו מלאכה מאוד מורכבת. ספרתי היום בבוקר, יש לנו משהו כמו 20 אלף איש שמתעסקים בזה ביומיים וחצי הקרובים, אלפי שוטרים בשדה, בדרכים לירושלים, בירושלים עצמה, זה לא יהיה פשוט הדבר הזה, אנחנו צריכים להוקיר לכולם תודה. בגיבוש תוכנית לו"ז נשיאותי יש תמיד בלאגן, אנחנו צריכים לסגור דברים מולה אמריקאים, הם באים עם תפיסות ברורות למה שהם צריכים  ואנחנו צריכים ליצור תיאום בנינו לבינם".

"אני חושב שהולך להיות ביקור מאוד יפה, אני חושב שלא נראה גליצ'ים בתוכנית ובקשר לחלק של מזרח ירושלים - בסוף, צריך להעלות שניה לשנייה קצרה מאוד, הממשל הזה, של ביידן, דמוקרט כבד משקל, עמד בהתחייבות שלו, לא שינה תג ופסיק במדיניות ומה שקשור לירושלים בירת ישראל, לא שינה אפילו חצי אינץ' בזה ששגרירות ארה"ב יושבת בירושלים. בעיניי זה חשוב", חידד.

בסיום השיחה, נשאל אושפיז האם לפיד ביקש להצטרף לשיירה של נשיא ארה"ב בדרכו לירושלים, ואילו הוא השיב: "לא מכיר את הדבר הזה. מה שנקרא ביומיים וחצי הקרובים זה את ראש הממשלה לפיד מבלה הרבה זמן עם ביידן, זמן חשוב למדיניות החוץ, הביטחון והכלכלה של ישראל. הרבה יותר מרבע שעה, יהיו שעות ארוכות של שני האנשים האלו יחד ובעיניי זה גם חשוב מאוד שלפיד יגיד את הדברים שחשובים לכולנו, זה דבר לאומי בעיני, לנשיא".

עריכה: שני רומנו

13/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ג'ו ביידן
ג'ו ביידן  |  צילום: ANDREW CABALLERO REYNOLDS/AFP/Getty Images
Paris