מעיין אדם

בעלי חיים, לא לרכישה?

זוכת 'הישרדות' אלה אייבינדר ביקשה מעוקביה לסייע לה לקנות כלב, וחטפה קיתונות אש • מנכ"לית 'תנו לחיות לחיות' יעל ארקין ושירן סנדל הגיבו


כוכבת הריאליטי וזוכת 'הישרדות' אלה אייבינדר החליטה השבוע להסתייע בעוקבים הרבים שלה ברשתות החברתיות, וביקשה מהם עזרה על מנת למצוא את כלב חלומותיה. ללא התראה מוקדמת, חטפה ביקורות קשות על רצונה לרכוש כלב ולא ולאמץ, ואף חלק מהמקטרגים טענו כי היא מעודדת התעללות בכלבים. יעל ארקין, מנכ"לית עמותת 'תנו לחיות לחיות' להגנה על בעלי חיים, והשחקנית שירן סנדל, המהווה אמא אומנה עבור גורים שניצלו מהרחוב, התייחסו לפרשה.

בפתח השיחה, סיפרה ארקין כי ישנם "אלפים של כלבים שממתינים לבתים, ועשרות אלפים שעדיין נמצאים בשטח ומשוועים לטיפול. רוב העמותות לא ממיתות בעלי חיים, בהסגרים העירוניים אחרי תקופה, תלוי בהסגר ובעומס, לפעמים אחרי 10 ימים ולפעמים אחרי חודש ימיתו את הכלב. יש הרבה יותר כלבים מאנשים שרוצים לאמץ אותם. כשאנשים קונים כלב, הם רואים באינטרנט או בחנות חיות גורים חמודים, יפים, מטופחים, אבל מה שקורה מאחורי הקלעים, איפה שמגדלים את האמהות, אותן נקבות שממליטות פעמיים בשנה ולפעמים יתר מזה, נמצאות בתנאים מזעזעים".

"אנחנו רואים אותן בתוך מחסנים, שהתנאים לא תנאים, מלאות ברסטות, מלוכלכות, אומללות וכשהן לא יכולות להמליט נפטרים מהן. זו תעשייה מאוד אכזרית. אותו אדם שקונה את הכלב קונה משהו חמוד, כל הכלבים חמודים, אסור לתת יד לתעשייה האכזרית הזאת", הכריזה מנכ"לית עמותת 'תנו לחיות לחיות'.

"יש המון שיש להם חתולים או כלבים קנויים - הם לא מפרסמים מהפחד"

שירן סנדל, אשר פותחת את ביתה לגורים רבים עד מציאת בית עבורם, הביעה את דעתה על השפעות האינסטגרם בנושא: "בן אדם אחד הביא פודל טוי, כולם רוצים כמוהו וזה כבר נהיה בסדר, שגרה. השבוע יצאו על אלה, אבל יש המון שעושים את זה, שיש להם חתולים או כלבים קנויים והם לא מפרסמים את זה מהפחד של מה יקרה. אני לא מצדיקה את מה שקורה בחוץ, את העליהום כי הוא צריך להגיע לאנשים עצמם ולאנשים שמתעללים".

"עכשיו אצלי בבית יש שני גורים שהגיעו אליי, הם הכי מושלמים, זה הדבר הכי כייף להתעורר אליהם", הודתה, ונזכרה: "הם הגיעו אלי 600 גרם, מיובשים לחלוטין, זרקו אותם בחצר באשקלון, והם איתי מאז. אני אצטרך להחזיר אותם, אבל זה מה שאני עושה - אני אמא אומנה. זה מאוד קשה אבל בסופו של יום יש כל כך הרבה כמוהם. אני חייבת להמשיך לפנות את הבית שלי כי בסופו של יום אני מנסה לתת את כל הכלים והאהבה שיש לי".

לדבריה, אימוץ כלבים בימי החופש הגדול קשים עוד יותר משאר השנה: "אנשים מתכננים נסיעות ופוחדים לקחת אחריות ולאמץ כלבים, יש הצפה פסיכית, כל העמותות עם מאות גורים וכמעט בלי אימוץ אחד. זה היה כמו 'בואו נוציא את הילדים, נראה להם חיות'. S.O.S עשו משהו יפה, הם אומרים לאנשים 'אתם מפחדים לאמץ בגלל חופשה? תאמצו, נעזור לכם בזמן הזה', תביני לאיזה מצב הגענו שהעמותה מציעה לעשות בייביסיטר כדי שאנשים יאמצו וייקחו טיפה אחריות. אמא אומנה זה דבר מדהים, אחד הדברים המרגשים זה שביום האימוץ האחרון בעמותה נשארנו עד הסוף עם המון גורים, ואישה שכבר אימצה כלב לפני חודשיים, אימצה עוד כלבה, לקחה את אחותה כדי שלא תישאר לבד, ולקחה עוד שגר של חמישה כלבים רק כדי לעזור לעמותה. זה מדהים והלוואי ויהיו עוד אנשים, שיראו כמה שזה מדהים שיש עוד חיה בבית".

עריכה: שני רומנו

15/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: Ingram Images
Paris