103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מעיין אדם

"אחד הקצינים אמר שהייתי צריך לחזור בשקית שחורה"

אביב אברהם מוטלה, לוחם לשעבר הסובל מפוסט טראומה, על התמודדותו המורכבת • מנכ"לית נט"ל אפרת שפרוט: "העמותה הוקמה כדי לצבוע את הפציעה השקופה"


בפנים גלויות ובגוף חבול, התייצב השבוע איציק סעידיאן, נכה צה"ל המתמודד עם פוסט טראומה משירותו הצבאי שהצית את עצמו מול אגף השיקום של משרד הביטחון במחאה על הטיפול במצבו, מול המצלמות. כך, תיאר באומץ כיצד גמלה בלבו ההחלטה להצית את עצמו חרף ההשלכות, והסביר מה הוביל לייאוש התהומי שחש. למרות שהמקרה של סעידיאן הוביל לשינוי בתחום הטיפול והליווי של הלומי הקרב, הדרך עדיין ארוכה ומפותלת.

אפרת שפרוט, מנכ"לית עמותת 'נט"ל - נפגעי טראומה על רקע לאומי' המעניקה סיוע ותמיכה לנפגעי טרור ומלחמה בישראל, שוחחה עם מעיין אדם בפתח התוכנית וסיפרה על פועלה: "נט"ל הוקמה כדי לצבוע את הפציעה השקופה של כל מי ששנים לא הבינו מה עובר עליהם. אנשים שלא ביקשו כלום, לא תבעו כלום, אבל החיים שלהם ושל בני משפחותיהם הלכו והידרדרו. העמותה נותנת מענה טיפולי ושיקומי, ואת החיבוק שמגיע לאנשים האלה. ראינו עלייה מטורפת של מעל 600 אחוזים אחוז בפניות לקו הסיוע, בשבועות שאחרי האירוע של סעידיאן".

עוד הוסיפה שפרוט: "אנחנו נותנים לאנשים כלים להתמודד עם הדברים שחוו. מעבר לזה, אנחנו מעלים מודעות. חזרת מקרב או מפיגוע? תדע שאתה לא לבד. שכל מה שעובר עליך זו תגובה נורמאלית לאירועים לא נורמאלים שעברת. אנחנו מפעילים קווי סיוע בהם יש לך הזדמנות לדבר ולספר על מה שקרה, ולהיפרד מתחושה של בושה ואי נעימות. בהמשך, אנחנו מעניקים תמיכה קלינית, וכלים להתמודדות עם המצב. הארגון עובד עם למעלה מ־100 מטפלים מכל רחבי הארץ".

ומה בדבר הוועדות במשרד הביטחון? למרות שלא מדובר בארגון המעניק תמיכה משפטית, נט"ל בהחלט נותן כתף ללוחמים, ומי שעבר טיפול במסגרת העמותה נמצא במסלול הירוק של וועדות ההכרה. "המטרה של נט"ל היא לא ייצוג משפטי, ואני בכלל לא חושבת שצריך להיות כאן מאבק משפטי. אני חושבת שאגף השיקום, ולשמחתי יש שינויים, צריך לבוא במצב של אמון והכרה, ולכבד את הסיפור שהאדם הביא".

"המערכת הצבאית חשבה שפעלתי לא כמו שצריך"

בהמשך הצטרף לשיחה אביב אברהם מוטלה בן ה־39, לוחם גבעתי לשעבר שחי לצד פוסט טראומה בעקבות אירוע של חדירת מחבלים לו היה עד במהלך שירותו הצבאי. מוטלה שיתף בסיפורו האישי והכאוב. "השנה הייתה 2001, ואני הייתי חייל בגבעתי, בגדוד שקד. שני מחבלים הסתערו עליי כשהייתי בש"ג, ואני ניסיתי להעיר את חבריי שישנו. בהמשך רבע שעה התחולל קרב ביני לבין המחבלים, אין לי ספק שמדובר בהשגחה פרטית. לצערי, המערכת הצבאית חשבה שפעלתי לא כמו שצריך ודרך הפעולה שלי לא הייתה מתאימה כי לא הסתערתי החוצה", הודה בגילוי לב. "אחד הקצינים אמר לי שחבל שחזרתי משם בחיים כי אני הטעות של הצבא, ושהייתי צריך לחזור בשקית שחורה".

לפני כשנתיים נכנס ארגון נט"ל לתמונה והיום, לדבריו, הם מטפלים בו בצורה עוטפת וחמה. "אני מסתכל 20 שנה אחורה, ורואה מה חוויתי, נזכר בהתקפי הזעם שעברתי. הייתה אצלנו אז המון הסתרה, ואנשים לא דיברו על זה, גם אם דברים התחילו לצוץ". בהמשך סיפר שאחרי האירוע המדובר הציעו לו בבית החולים לקבל סיוע נפשי, אבל הוא ניסה לשמור על קור רוח בכל מחיר, וסירב להצעה.

מעוניינים בפרטים נוספים אודות העמותה? כנסו לכאן.

עריכה: עדן בן ארי 

15/07/2022
הישארו מעודכנים

מעיין אדם
מעיין אדם  |  צילום: יקיר שוקרון