ניסים משעל וטל שלו

"ישראל מבינה שארה"ב נחושה להגיע להסכם"

קונסול ישראל לשעבר בלוס אנג'לס יקי דיין על סוגיית הגרעין האיראני על רקע ביקור ביידן בישראל: "ברור שמי שמונע את חתימת ההסכם כרגע הם האיראנים"


נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הגיע אתמול (ד') לביקור בישראל, כאשר היום יחלו השיחות המדיניות, בין היתר, עם ראש הממשלה לפיד ועם יו"ר האופוזיציה נתניהו. הסוגיה המרכזית צפויה להיות הגרעין האיראני. יקי דיין, קונסול ישראל לשעבר בלוס אנג'לס, שוחח על כך עם ניסים משעל וגיא פלג ב-103fm.

תחילה הדגיש דיין כי "ישראל מבינה שארה"ב נחושה להגיע להסכם עם איראן והיא רוצה להבין מה היא יכולה לקבל בתמורה, אם זה אותו הסכם הגנה אזורי, אם זה עסקאות נשק ואם זו המחויבות האמריקנית הבלתי מתפשרת שנשמע אותה עכשיו".

אתה אומר שההחלטה בוושינגטון כבר נפלה ועכשיו הם ינסו למכור את זה עם נייר צלופן לישראל.
"זה לא שאני מספר איזשהו סוד גדול. אתמול הנשיא אמר את זה אפילו בריאיון ליונית לוי. הוא אמר, 'אנחנו רוצים לראות את האיראנים חותמים על הסכם'. זה ברור לגמרי שמי שמונע את חתימת ההסכם כרגע זו איראן שמוסיפה כל הזמן דרישות חדשות".

לדברי דיין, "הנשיא (ביידן) התחייב שאת משמרות המהפכה הוא לא יוציא מרשימת הטרור, אבל יחד עם זאת, ארה"ב מאוד רוצה לראות את איראן חותמת על ההסכם. אם סעודיה יכולה לסייע לה מבחינת הנפט, אז תחשבו מה כניסתה של איראן לשוק הנפט יכולה לעשות. היא באמת יכולה לחולל שינוי עם עוד שני מיליון חביות נפט ביום".

עם זאת, דיין הבהיר כי לדעתו ארה"ב מחויבת שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, אך ציין, "יש המון המון חששות באזור, ברמה כזאת שזה מאחד את כל השחקנים באזור", והוסיף: "יש כאן איזושהי מערכת שהאמריקנים מנסים לבנות שתפיג את החששות של כל המדינות האלה – מהחזרה לאותו הסכם גרעין ומהריצה של איראן".

לטענתו, "צריך לזכור שאיראן, אם תחליט לחתום על ההסכם, יהיו לה מיליארדים נוספים רבים והיא תוכל להשתמש בהם, בחלקם, לפעילות הטרור הענפה שלה בכל רחבי האזור, ולזה אין הסכמים שלפיהם, האיראנים לא יוכלו לעשות את זה. תארו לכם מה המשמעות מול חיזבאללה, מול גורמי טרור אחרים, את הסעודים מפחידים החות'ים שבתימן, ולכן יש כאן חששות אדירים מהרצון האמריקני והאמירה המפורשת של חזרה להסכם גרעין עם איראן".

במקרה והסעודים יתרצו ותיווצר כימיה שם, זה יכול להוריד דרמטית את מחיר הדלק בארה"ב? זה יכול לעזור לו במלחמה באינפלציה?
"קרוב לוודאי שדרמטית לא, אבל זה כן יכול לסייע לביידן. בסופו של דבר, יותר ממחצית מהעלייה באינפלציה זה בגלל מחירי האנרגיה".

לקראת סיום השיחה, התייחס דיין גם למצב הקשה של ביידן מבחינת פופולריות בארה"ב. "הנתונים של ביידן הם בשפל. הוא מאוד לא פופולרי, אפילו בקרב הדמוקרטים", אמר, עם זאת, הסביר: "אנחנו לא שומעים עדיין קולות של אנשים שיקראו לביידן לא לרוץ ב-2024, שזה באמת אירוע היסטורי".

לדבריו, "נראה דמוקרטים שיוצאים כנגד ביידן רק אחרי בחירות האמצע. ובאמת אם תהיה התרסקות מפוארת, כמו שזה נראה עכשיו, אז אין ספק שביידן יהפוך לנשיא עוד פחות פופולרי ולברווז צולע. החשיבות של הביקור (במזרח התיכון) עכשיו היא בסופו של דבר פנימית. בסופו של דבר, מה שמחזיר את ארה"ב למזרח התיכון זו מלחמת רוסיה-אוקראינה וסין. לוואקום שארה"ב יצרה, סין נכנסה, והיא פעילה היום יותר מתמיד בסעודיה, מחברות בנייה, חברות תקשורת, ועד מכירות נשק".

עריכה: אמיתי דואק

14/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ביקור ביידן בישראל
ביקור ביידן בישראל  |  צילום: שריה דיאמנט/פלאש90
Paris