ינון מגל ובן כספית

"שוטרים מפחדים לירות, הם מרגישים חוסר גיבוי"

ניצב בדימוס אריה עמית, מפקד מחוז ירושלים לשעבר, תקף: "אנחנו במצב מאוד מאוד גרוע והעניין הוא שאף אחד לא מתכוון באמת לעשות עם זה כלום"


כבר תקופה שהמשטרה ניצבת בפני משבר קשה ועזיבת דרמטית של שוטרים רבים. כמו כן, אתמול (א') נדרס למוות שוטר בזמן שנכח במחסום בשרון. ניצב בדימוס אריה עמית, מפקד מחוז ירושלים לשעבר, שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm ופרס את משנתו בנושא.

"בואו נשים את הדברים על השולחן, דברים שבדרך כלל לא מדברים עליהם כי כולם רוצים להיות פוליטיקלי קורקט", הכריז עמית בפתח השיחה. "למדינת ישראל יש בעיה אסטרטגית - הפשיעה הבדואית והערבית במדינת ישראל. הפשיעה הזו מנצחת את המשטרה והיא הולכת לנצח את המדינה. אנחנו במצב ששוטרים מפחדים לירות כי הם מרגישים חוסר גיבוי מוחלט, פחד נוראי מכל החקירות והתהליך הנוראי שהם צריכים לעבור אחרי ירי. חלק מהמפקדים הבכירים לא מתאימים כי הם נבחרו בגלל קשרים ולא כישורים. יש מוטיבציה מרוסקת לגמרי במשטרה, ומי שמנצל את זה בצורה מדהימה זה הבדואים בנגב, בגליל, ערביי ישראל ועברייניים שמגיעים מהשטחים".

לדבריו, "יש מצב שאלפי בעלי העסקים נמצאים תחת סחיטה ומי שמעז להמרות את פיהם של הסוחטים שורפים לו את העסק. בחורות בבאר שבע לא מעיזות לצאת מהבית בערב כי הן מפחדות, שוטרים מפחדים מהפראים שנכנסים בהם כדי להראות להם מיש השליט. אנחהו במצב מאוד גרוע ואף אחד לא מתכוון באמת לעשות עם זה כלום. הבעיה היא לא בהוראות הפתיחה באש, הבעיה היא במוטיבציה, בזה שהשוטרים פוחדים להשתמש בנשק שלהם כשהם צריכים כי הם יודעים מה מחכה להם מעבר לירי. יש מפקדים שלא נמצאים בשטח כי הם מתעסקים בעצמם. הבעיה היא המשטרה חלשה מאוד, הפשיעה הערבית הרימה ראש בצורה מטורפת בשנים האחרונות ואנחנו לא נותנים לזה תשובה".

"הייתה פה ממשלה במשך דיי הרבה שנים היה לה אינטרס להחליש את המשטרה"

בהמשך, ביקש עמית להדגיש כי "הבעיה זה שיש בלי סוף גנבי רכב, יש פורצים לדירות, זה לא קשור למשפחות שפע, יש המון צעירים בדואים וערבים שפשוט מציקים לבחורות יהודיות בכל מקום שהם יכולים, כולל בחופי הים. התשובה הייתה צריכה להינתן מזמן אבל הייתה פה ממשלה במשך דיי הרבה שנים שהיה לה אינטרס להחליש את המשטרה והיא הצליחה במשימה. המשטרה חלשה, התרבות של המשטרה לא תקינה. יש יותר מדי אנשי מטה והרבה פחות אנשי שטח, זה נכון, אבל גם פה לא מונחת הבעיה. יש בעיה למשטרה שהיא מאוד קטנה, חלשה, בחלק מהפעילויות שלה דיי פרימיטיבית".

עוד טען: "ההתפרקות לא התחילה ברגע, זה עניין של תהליך ארוך שנים. במשך שנים המשטרה הוחלשה, יש מה שאני קורא לו בצורה קצת קיצונית אולי מינויי מרכז הליכוד. במשך המון שנים מרכז הליכוד התערבו במינויים של אנשי המשטרה הבכירים, קבעו מינויים. יש היום מצב שהוא קטסטרופה, של יותר מדי מפקדים שלא מתאימים לתפקיד שלהם".

"שוטרים עוזבים כי לא משלמים להם כסף", תקף ינון, ועמית הבהיר: "זה לא נכון. הנושא של שכר במשטרה תמיד היה בעייתי, השכר תמיד היה נמוך, תמיד דיברו על זה. זה לא דבר חדש. הנושא של השכר הוא בעייתי במהלך המון שנים, מיום הקמתה השכר היה מחורבן, היו הרבה בעיות שניסו לטפל בהן, תמיד היו פיקים של התעצבנות על השכר. ההתמוטטות הזו, עזיבת השוטרים, היא לא בגלל השכר באמת, היא בגלל התחושה הלא טובה של השוטרים, שהמפקדים שלהם לא איתם, שאין להם גיבוי, שאין להם את הכלים המתאימים, יורדים עליהם מכל כיוון. הם מרגישים תסכול איום ונורא שהם פשוט לא יכולים לבצע את תפקידם כמו שצריך, על זה יש גם את בעיית השכר שגם בה לא מטפלים כמו שצריך".

עריכה: שני רומנו

18/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"פחד נוראי מהחקירות"
"פחד נוראי מהחקירות"  |  צילום אילוסטרציה: דוברות משטרת ישראל
Paris