בן כספית ואריה אלדד

רה"מ לשעבר בוועדת החקירה, הצד הפוליטי

היועץ האסטרטגי ליאור חורב על השלכות עדות נתניהו בוועדת האסון במירון על הבחירות הקרבות: "בעיניי זה יותר משמעותי מהמשפט עצמו"


כשראש הממשלה לשעבר ויו"ר האופוזיציה נשאל בוועדת החקירה לאסון בהר מירון מה לדעתו גרם לטרגדיה שהובילה למותם של 45 מן המתפללים במקום, השיב כי אינו יודע, והוסיף: "אם היו אומרים לי שעומד לקרות אסון נורא - הייתי מטפל". סביב עדותו של נתניהו, בן כספית ואריה אלדד שוחחו ב־103fm עם היועץ האסטרטגי ליאור חורב שהביא את פרשנותו לנושא.

בפתח השיחה, ביקש חורב להזכיר מספר וועדות חקירה אשר אכן הובילו לשינוי מהותי במדינה, זאת על מנת להדגיש את נקודתו: "הוועדה לחקר אסון הכרמל שינתה לחלוטין את מבנה פיקוד האש, הפכה אותו לרשות שלטונית, אפילו בוועדה לחקר אירועי מלחמת הלבנון השנייה הצילה את מערך המילואים בישראל. לכן, אני חושב שהאמירה שוועדות חקירה ממלכתיות לא משנות מהיסוד לא נכונה עובדתית".

"התבלבלנו במושג אחריות", טען חורב, והסביר: "האחריות איננה אשמה. לקיחת אחריות אומרת שאנחנו מתחקרים, שאין דבר שנשאר בלי כתובת, תפיסה ניהולית שהיא מחות למרחב הפלילי. ההתפרקות הזו מאחריות מטרידה אותי. וודאי שהוא אחראי, זה עניין מעמדי ערכי ולא שאלה של אחריות פלילית אלא אחריות מתוקף היותך עומד בראש הפירמידה".

לדבריו, הנזק שעשויה לחולל לנתניהו וועדת החקירה לאסון הר מירון, עשוי להיות הרבה יותר גדול ומשמעותי לעומת משפטו שמתנהל גם הוא בימים אלו. "זה עניין של אופיו של בן אדם, האם עשה או לא מעשה מנהיגותי? האם הוא ניסה להסיר מעצמו אחריות ולהעבירה לאחר? נקודת המבחן גם תהיה יותר קצרה. מכתבי האזהרה יצאו במהלך הקיץ ואם ראש הממשלה יהיו מאלו שנמנים זה יזיק לו בהחלט כי זה עניין של שיפוט אופי וערכי", הדגיש.

עריכה: שני רומנו

24/07/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אסון בהר מירון
אסון בהר מירון  |  צילום: דוד כהן/פלאש90
Paris