103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן וגדעון אוקו

"אנחנו לא מוכנים לסבב ב' - המשטרה בהתפרקות"

ניצב בדימוס אורי בר לב על דוח המבקר באשר להתנהלות בפרעות שומר החומות: "המסקנות לא הפתיעו אותי - אלו לא הפרות סדר, אנו מדברים על פוגרום"


דו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול (ד') באשר להתנהלות כוחות הביטחון במהלך פרעות שומר החומות, חשף מחדלים חמורים בדרך בה ניסו להרגיע את הרוחות, לרבות הזרמת שוטרים באיחור וקריסת מוקד 100. ניצב בדימוס אורי בר לב, לשעבר מפקד מחוז דרום, הגיב על הנתונים המטרידים.

"אנחנו לא מוכנים לסבב ב' בשום היבט", הכריז בר לב בפתח השיחה. "אנחנו לא מוכנים גם לא בהיבט הערכי שבו אנחנו אמורים להתמודד עם פרעות שיהיו יותר חמורות ממה שראינו. הדו"ח חושף חלק, הוא מדבר מאוד טכני, המשטרה בהתפרקות. חסר לה מאות של שוטרי סיור, בלשים וכו', הם השוטרים שיודעים להגיב ראשונים. החלק הראשוני הוא התגובה הראשונית שהיא לא מגובה היום בחוק. לא משנה מה יהיה הטריגר, אנחנו נמצא את עצמנו באירועים הרבה יותר קשים. זה לא הפרות סדר, אנחנו מדברים על פוגרום. אם אנחנו משתמשים במילים האלה אנחנו צריכים לדעת ששוטר שמגיע למצב הזה יורה בלי חשש, היום זה לא קיים".

כמו כן, בצל פרסום דו"ח מבקר המדינה, משה סעדה, לשעבר בכיר במח"ש, התראיין והתבטא בחריפות כנגד בכירים במערכת החוק. בר לב התייחס לאמירותיו: "הדברים שנאמרים הם הבסיס בכלל לפעילות שלנו כאן. משה סעדה, לפחות אדם אחד שאני מאוד מעריך אותו שהיה ראש מח"ש בעברו, מהטובים במערכת אכיפת החוק במשך העשור האחרון ואולי למעלה מזה, כן, זה לא סוד שחלק מהדברים מתנהלים כמו שתיאר סעדה".

"אם אנחנו חוזרים לנקודה שצריכה כאן פתרון מיידי, התחושה היא מאוד קשה. כשהייתי מפקד מרחב מתחיל ואמרו לי שצריכה להיות מסכה לשוטרי תנועה כי אחרת איך ידעו שהוא רשם מספיק דו"חות אמרתי שאני לא רוצה לשמוע על זה אף פעם יותר. מישהו כאן צריך לעמוד ולתת הסברים בשלב הראשון ואחר כך להבין שזו לא השיטה. אכן יש לנו בעיה מאוד כבדה", הדגיש, והוסיף: "אם זה התנהלויות שנשמעות הן באמת הסכנה האמיתית לדמוקרטיה בישראל".

"הגבול בין הפלילי לפוגרום הוא מאוד דק"

בנוסף, בדו"ח מבקר המדינה, הופנתה מעין אצבע מאשימה כלפי מודיעין השב"כ נוכח אי ההתרעות על המהומות בשומר החומות. אורי בר לב, לשעבר מפקד מחוז הדרום, הבהיר: "אנחנו לא שולטים באירוע לא בגלל המודיעין, גם אם נקבל עכשיו בזמן אמת שמיידים בקבוקי תבערה, בסוף צריך להיות לזה מענה מבצעי. תמיד טוב ללכת למודיעין ולשאול איך הוא לא ידע, אני פחות מתחבר לדברי המבקר שמטיל מעין אשמה מסוימת. בסופו של דבר, כשאירוע כזה מתפתח הוא יכול להתפתח מאירוע מקומי, זו לא חוליה שישבה שבועות ותכננה פיגוע. הגבול כאן בין הפלילי לבין הפוגרום, לבין המחבלים, הוא גבול מאוד דק. אנחנו יודעים שחלק ניכר מהם היו עבריינים אבל בסוף הכול נגמר בכלים שאתה נותן למי שאמור להפעיל אותם. מי שמחזיק בקבוק תבערה ועומד להשליך אותו - אתה יורה בו".

"צריך לעשות כאן שני דברים שצריכים לרוץ במקביל", טען בר לב, ופירט: "נושא הגיבוי. בסוף כשאתה עומד ברגע האמת ושוטר יודע שאם הוא יוציא כדור מהקנה גם אם זה מצב שהוא נכון במאה אחוזים, ישבו לו על הראש, הוא לא רוצה להיכנס לצרה הזו וכאן הבעיה הגדולה. אנחנו צריכים לשנות את החוקים, להגיד בצורה מפורשת ולא להתחבא מאחורי מילים, בעברי הרחוק שהייתי חניך במכללה לפיקוד ומטה בצה"ל אמרו שכל מי שפוגע במאמץ המלחמתי משמידים אותו, אנחנו נגיד את זה היום כשומר חומות ב' נמצא מעבר לפינה, האם הפקודה תהיה להסיר את זה? תתנו גיבוי למי שעושה את זה? עכשיו כולם בורחים במילים עד שזה יתפוצץ לנו בפרצוף".

עוד ציין לסיום בר לב כי "שמעתי את כבוד השר בר לב ואת ראש הממשלה לפיד, שאומרים שמותר לפתוח באש במצב של סכנת חיים, גילו את החשמל. זה כל אחד יודע, אבל בוא תתן את הגיבוי לשוטר. אני חושב שאם לא נבהיר את זה באופן חד משמעי, המערכת המשפטית חייבת לגבות את זה, אנחנו מדברים על פוגרום שבהם נפצעים ונהרגים יהודים בסוף. פחות הזדעזענו ממה שקרה בלוד ורמלה, אבל כשנשרף אותו ילד ביפו אז כל הכותרות והתקשורת רצה 'אנחנו הפוגרום ממול', וכשהתברר שמדובר בערבי תושב יפו כולנו נעלמנו. בסוף זו מדינה יהודית שאנחנו צריכים לשמור עליה, אנחנו לא עושים את זה ואנחנו לא מוכנים לפעם הבאה".

עריכה: שני רומנו

28/07/2022
הישארו מעודכנים

מהומות בעכו במהלך מבצע שומר החומות
מהומות בעכו במהלך מבצע שומר החומות  |  צילום: רוני עופר/פלאש90