103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איריס קול

"זה לא שיר עצוב - זה שיר עם חיוך בסוף"

יוני רכטר, שלעד יהיה חלק מהפסקול הישראלי, חבק סינגל חדש - 'הרגע שבו אני מנגן' • סיפר: "יש פה את המוטיב של תחיה את הרגע - לחוות את העכשיו"


זה כבר שנים בהם כישרונו המוזיקלי של יוני רכטר הוא חלק בלתי נפרד מפסקול חיינו. כעת, חובק הזמר האהוב שיר נוסף לשלל הלהיטים שיצאו מאמתחתו - 'הרגע שבו אני מנגן', אותו הלחין בעצמו למילותיו של חברו משכבר הימים דן מינסטר. בשיחה נטולת מניירות ב־103fm עם איריס קול, שיתף רכטר על היכרותו רבת השנים עם מינסטר, על הייחודיות שבשיר ועל המסר שהוא מביא עמו. בהמשך, סיפר גם על המופע שיצר לכל המשפחה.

בפתח השיחה, הסתקרנה איריס קול כיצד הוא ומינסטר הכירו, ורכטר סיפר: "אני מכיר את דני מכיתה ט', היינו באותה הכיתה מכיתה ט' עד י"ב, ישבנו אחד ליד השני, זה ממש היה מפגש משמיים. זה מתחיל בזה שאנחנו בכיתה ט' ופתאום אנחנו יושבים ושומעים את דילן, שבכלל עוד לא היו תקליטים בארץ. ראיתי שיש לנו את אותו הטעם במוזיקה, היה לנו חיבור שלא היה לי עם אף אחד בתקופה ההיא. זה התחיל מזה, היינו עושים תחרויות של שמות של להקות, ממלאים מחברות, ודרך זה התחלנו לכתוב שירים".

"דני היה תמיד אדם עם נפש יתרה ועם אהבה לספרות, שירה והוא אהב את פנחס שדה. מתוך המקום הזה התחברנו רוחנית. דני אחרי זה עזב את תחום הכתיבה אבל תמיד הוא גם כתב, מדי פעם הוא היה שולח לי טקסטים", אמר רכטר, והודה: "את השיר הזה הוא שלח לי לפני שנה ומיד התחברתי".

על משמעותו של השיר, שיתף: "מדבר על החמקמקות של הזמן ועל היכולת להסתכל עליו ועל האבדות שהזמן גורם, גם בצורה אופטימית וגם בצורת השלמה. זה לא שיר עצוב, זה שיר עם חיוך בסוף, שהנה הרגע הזה קד קידה והנה מגיע הרגע הבא. יש פה את המוטיב של 'תחיה את הרגע', שרק צריך לחוות את העכשיו. גם השיר הזה אומר שכל רגע שעכשיו היה כבר לא יחזור, כל אחד יכול לפרש את זה איך שהוא רוצה, גם בפסימיות וגם אופטימיות, אבל ברור שזו עובדה, אנחנו לא יכולים להתחמק מזה".

"אני לא אוהב לבקר אנשים אחרים - לא מרגיש שזה תפקידי"

בהמשך, ביקשה קול להבין מהי עמדתו בנוגע לסוגי הכתיבה שניתן לראות היום בקרב הלהיטים הגדולים, זאת בצל הסערה שחולל קובי אפללו כאשר מתח ביקורת נוקבת אודות כך. רכטר השיב כי "אני חושב שאני מנסה שהדעה שלי תהיה מוגדרת דרך העשייה שלי, אני לא אוהב לבקר אנשים אחרים, לא מרגיש שזה תפקידי, כמובן שיש לי לפעמים דעות וביקורת קשה, כי אני חושב שזה פוגע. הדבר האחרון שאני רוצה זה לפגוע במישהו, אני גם לא רוצה שיפגעו בי. אני מכבד כל אדם שעושה קודם כל, כל אחד עושה איך שהוא רואה את הדברים. ברור מהי דעתי התרבותית על מה שקורה פה, אבל אני לא ארחיב".

מופע לכל המשפחה

בעוד כחודש, בתאריך 03.09.22, יכבוש רכטר את במת זאפה אמפי שוני עם להקתו בהופעה נוספת למופע אשר נבנה לכל הגילאים, כאשר בו הוא מבצע גם להיטי ילדים מוכרים לצד שיריו. "הראשונה הייתה מאוד מוצלחת", ציין רכטר, ותיאר כיצד נולד המופע: "מכיוון שכתבתי המון מוזיקה לילדים, היו המון פניות שתמיד הופעות מתחילות ב־20:30, ואמרנו 'בואו נעשה מופע שנוכל לתת גם לילדים'".

"עשינו מופע בשוני ובניתי אותו שבערך שליש זה שירי ילדים, ועוד שני שליש דברים מוכרים מכל מיני תקופות. קראנו לזה מופע לכל המשפחה, היה נורא כייף ומוצלח. אנחנו 9 אנשים על הבמה. לאור בקשת הקהל קבענו עוד תאריך ונחזור על זה. אני חושב שהעובדה שהאלבום כמו 'הכבש השישה עשר' עדיין מדבר לילדים היום וזה מדהים, זה לא סותר שהם אוהבים את הטיקטוק וכל הדברים האלה, אפשר להראות להם שיש אופציות אחרות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

28/07/2022
הישארו מעודכנים

יוני רכטר
יוני רכטר  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90