103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"איזה עניין היה לי לנצל את כוחי נגד היועמ"ש? שטויות"

פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן בתגובה לריאיון עם סגן ראש מח"ש הפורש: "שום דבר לא מפחיד אותי" • על פרשת הסוהרות: "לא הכרתי את התיק בזמנו"


סגן ראש מח"ש לשעבר משה סעדה טען בריאיון ל'חדשות 12' כי בכירים לשעבר במערכת אכיפת החוק, ביניהם גם פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, טייחו חקירות, כדי לא לייצר לנתניהו תירוץ לתקוף את מערכת המשפט. בשיחה של ניצן עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm, הוא הגיב לטענות הקשות.

במהלך השיחה, התייחס ניצן לסעדה, ואמר: "הצופים צריכים לדעת שזה אדם שפוטר לאחר הליך ארוך מאוד וזה חריג ביותר", והדגיש כי סעדה לא מפחיד אותו עם איומיו לחשוף דברים מהעבר.

עוד אמר ניצן: "הוא מספר שאני כעסתי עליו כי רות דוד התעלפה בבית משפט. החוקר שהיה שם אמר, 'היא סתם מביימת התעלפות', ואני אמרתי לו (לסעדה) 'איך חוקר שלך יכול להגיד דבר כזה?' ואני באמת חשבתי אז וחושב היום – יש גם זכויות לנאשמים, אפילו אם היא פרקליטת מחוז. נכון שכעסתי עליו, אבל הוא הציג את זה כאילו אני עשיתי הנחות לרות דוד בגלל שהיא פרקליטת מחוז".

אבל אני מניח שהיא לא העצורה הראשונה שהתעלפה בבית משפט, האם זו הפעם הראשונה שאתה מתקשר לסגן ראש מח"ש או מדבר איתו על התעלפות של עציר?
"אני בחיים לא שמעתי, לא במח"ש ולא בשום יחידה אחרת שכשעציר מתעלף, אומרים לשופטים – 'הוא סתם עושה את עצמו'. הסיפור הזה הרי בא כדי להראות איזו הנחה אני עשיתי לרות דוד בגלל שהיא הייתה פרקליטת מחוז 5 שנים לפני כן. רק שאדון סעדה שכח לספר כי מי שהורה לחקור ולעצור את רות דוד, הייתי אני".

כשאתה שומע את ההתבטאויות האלה מסגן ראש מח"ש לשעבר וכשאתה שומע התבטאות דומה, 'ניצן מחזיק אותי בגרון', שמגיעה מהיועמ"ש לשעבר מנדלבליט, זה לא מצייר תמונה קצת יותר מורכבת ממה שאתה מנסה להציג?
"תקשיב, יש כאן שלל דברים שאין ביניהם כמובן שום קשר אחד לשני. מנדלבליט בשיחה פרטית עם אפי נוה חברו, אמר לו שהוא כועס כי אני לא מקבל איזושהי החלטה שהוא רצה. היועמ"ש רצה שאני אקבל החלטה לסגור תיק שלו מחוסר אשמה".

אבל זו ההתרשמות שלו והיא דומה מאוד להתרשמות של סעדה, שאתה פועל ממניעים בלתי ענייניים ואתה מנצל את הכוח שלך לרעה.
"איזה עניין היה לי לנצל את הכוח שלי נגד מנדלבליט שבאותה תקופה עבד איתי יום יום?"

רצית לשלוט בו.
"זה שטויות במיץ עגבניות כי אלה שתי תקופות אחרות. הוא רצה שאני אסגור לו את התיק מחוסר אשמה, אני לא רציתי לקבל החלטה כזאת".

לדבריו, "לא היה לי שום מנוף על מנדלבליט, ובדיוק בגלל זה דרך אגב סירבתי להחליט בעניין שלו. הוא פנה אלי וביקש שאני אקבל החלטה לגביו, ואני התלבטתי, ובסופו של דבר החלטתי שכדי להימנע מניגוד עניינים, אני לא מקבל החלטה. זה נקרא שהיה לי מנוף לשלוט בו?"

"כל אדם שעובד בתפקיד כל כך בכיר צובר אויבים"

פרקליט המדינה לשעבר מותקף כבר תקופה ארוכה על ידי בכירים במערכת הפוליטית, והוא התייחס לכך בשיחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב. "כל אדם שעובד בתפקיד כל כך בכיר ושיש בו שליטה על תיקים שונים ועל אלפי אנשים, צובר לו אויבים, חלקם אלה אנשים בעלי כוח והשפעה. עיקר ההתקפות נגדי באו מצד ראש הממשלה לשעבר נתניהו ואנשיו שהם שרים וחברי כנסת, והתקשורת כל יום נותנת להם מיקרופונים", אמר. 

לטענתו, "כנראה כל מי שהיה פרקליט מדינה בתקופה שבה מגישים כתב אישום נגד ראש ממשלה, גורלו נגזר להתקפות איומות לאורך שנים, אבל זה לא תמיד היה כך, כי גם אולמרט הגשתי נגדו לפחות ערעור".

"אם הטענות נכונות, זה פשוט מזעזע ברמות"

ניצן גם הגיב לפרסומים בקשר לפרשת סרסור הסוהרות לכאורה, שהתפרסמה בתקופתו, וכעת חזרה שוב לתודעה עם טענות חמורות יותר מקודם, כאשר אחת מהסוהרות טוענת כי אסיר ביטחוני אנס אותה. "אני לא הכרתי את התיק הזה בזמנו. אמרו לי, 'איך זה יכול להיות?' במוצ"ש בדקתי את העניין עם מי שהיה המשנה שלי והוא אמר לי, 'נכון, אני לא חשבתי שזה תיק שמצריך לעדכן'", הסביר ניצן. 

לדבריו, "הטענות אז היו הרבה פחות חמורות מאשר הטענות היום ולכן הוא (המשנה שלו) אישר את סגירת התיק. מעבר לזה, אני מציע שכל שאלה תפנו לפרקליטות. אם הטענות כפי שפורסמו עכשיו הן נכונות, זה פשוט מזעזע ברמות ואני חושב שצריך להפוך אבן על אבן".

איך אתה יכול לטעון שלא ידעת?
"יש אלפי תיקים".

אבל זה פורסם בעיתונות.
"הייתה לי עבודה שאני לא יכול לעקוב אחרי כל תיק ותיק. אני מניח שכשיש עניין שצריך פרקליט מדינה, מביאים לו את זה. אני לא יודע מה היה בתיק הזה. אני לא יודע מה היו הטענות אז. אני הבנתי שלא מצאו לנכון לעדכן אותי".

עם זאת, טען: "יכול להיות שפרקליט המדינה הנוכחי צריך לעשות בדיקה ולבדוק את השאלה האם היה צריך לעדכן את פרקליט המדינה".

עריכה: אמיתי דואק

31/07/2022
הישארו מעודכנים

שי ניצן
שי ניצן  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90