אודי סגל וענת דוידוב

"חילקתי לאנשים מסמכים מהארץ"

הזמרת שרה'לה שרון חשפה כי הייתה שותפה במבצע סודי במוסקבה • הודתה: "עד היום כשאני שומעת צעדים מאחוריי, אני לא מסתובבת"


לאחר שנים רבות, החליטה הזמרת שרה'לה שרון לחשוף את שעשתה במבצע צבאי במוסקבה שהתרחש בשנות ה־80. גולן יוכפז וענת דוידוב שוחחה עמה ב־103fm ושמעו ממקור ראשון את אשר אירע.

"זה מתחיל בזה שפעם בשנתיים יש יריד ספר במוסקבה", סיפרה שרון. "פנו אליי להיות המזכירה של יריד הספר הבינלאומי בביתן, ומטעם מכון הייצוא ונתיב, הייתי מורה למוזיקה 30 שנה. ההדרכה לקראת הטיסה הייתה מאוד מאוד צמודה ללב ולנפש שלי. אני הייתי בקבוצה עם שישה בחורים וטסנו לווינה, אמרו שלא בטוח שיתנו לנו אישור וכשקיבלנו את האישור לטוס היינו לבד".

עוד שיחזרה כי "הגענו למוסקבה, נכנסנו לבידוק, 3 שעות בדקו אותי 2 נשים. הן העבירו עליי מעין מכשיר כזה כאילו הכנסתי משהו לגוף שלי להעביר. המטוס הגיע מטעם מכון הייצוא עם כל הספרים של התערוכה, עם שירונים, ספרי מוזיקה וקסטות. עד עכשיו זה נשמע תמים, הגעתי רגועה למלון ובלילות התחילו הפחדות, דפיקות בדלת כל הזמן, צלצולים, והם היו אומרים לי 'שרה'לה אנחנו מחכים לך, שמענו שהבאת לנו תרופות מיוחדות'. היו הטרדות כאלה כל שלושת השבועות שהיינו שם".

בהמשך, נזכרה שרה'לה בפעם השנייה שיצאה לשליחות מבצעית כזו, תחת עשרות עיניים ואבטחה דרך המצלמות: "אני זוכרת שבפעם השנייה שנכנסתי לאמבטיה, בשליחות השנייה, הסתכלתי למעלה ואמרתי להם 'לא חל שינוי, אין לכם מה לצלם'. אתמול בעלי סיפר לי שהוא לא דיבר איתי שלושה שבועות, הם לא נתנו לדבר עם אף אחד דרך הארץ. הייתה שמירה צמודה. כשאני הולכת ברחוב לעשות עוד משימות שקיבלתי על עצמי, להעביר ספרים, מפות ודברים שירגשו את היהודים, אסור היה אז בגלל זה התהלכתי כאילו אני מתהלכת עם תיק הקוסמטיקה שלי".

"טראומה אבל מרגשת"

לאור סיפורה, תהתה דוידוב האם כאשר הייתה הולכת להעביר את הדברים ליהודים ברחבי המדינה, הייתה מסתכלת אחורה או לצדדים. שרה'לה הודתה: "לא, אף פעם לא הסתכלתי אחורה. עד היום כשאני שומעת צעדים מאחורי, אפילו שקוראים בשמי, אני כאילו לא שומעת. יש לי שריטה, למרות שהייתי פעם שנייה. נפגשתי עם אנשים ממדינות אחרות, ושאלתי אותם 'למה אתם עושים את זה, זה נורא מפחיד', אז הם אמרו לי 'עכשיו מלחמת לבנון, אנחנו לא יכולים לעזור, זאת העזרה שלנו למדינת ישראל'".

"למה פתחת עכשיו?", שאל יוכפז, ושרון השיבה: "אני גם עכשיו דיי חוששת בגלל שהתחילו להגיד לי אנשים שפוטין יש לו זרועות בכל מקום, אבל כשאני רואה מה שקורה עכשיו בעולם אני אומרת 'אולי לא התעסקו איתי'. כשעשו לי יום הולדת 70 הביאו את יולי אדלשטיין, והוא אמר 'איך נתנו לך להיכנס פעם שנייה?'. אני דווקא רציתי לעשות תיקון, לחזור למקום הפשע ואז להשתחרר כי היו לי חלומות ודברים כאלה. טראומה אבל מרגשת. ברגע שהם אמרו שהייתה הצלחה, שהם רוצים שאני אסע שוב אבל לא בטוח שאני אחזור, אבא שלי אמר 'את חייבת לנסוע, את תחזרי אבל את חייבת לנסוע'".

עריכה: שני רומנו

03/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילום: 103fm
Paris