103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"נכון לטובתה של ישראל למנות רמטכ"ל"

ראש הממשלה יאיר לפיד צפוי לפגוש היום (ד') את המועמדים הסופיים לתפקיד הרמטכ"ל • רונן מנליס, לשעבר דובר צה"ל ופרשן 'כאן חדשות', התייחס לידיעה


היום (ד'), ראש הממשלה יאיר לפיד צפוי לפגוש את המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל, זאת לקראת הכרעתו של שר הביטחון בני גנץ. כאמור, יו"ר הליכוד בנימין נתניהו דורש להמתין עם ההחלטה עד לאחר הבחירות. גולן יוכפז וענת דוידוב דנו על המינוי הקרוב ב־103fm עם רונן מנליס, לשעבר דובר צה"ל, אשר התייחס לדברים.

"השתרש איזשהו נוהל שבעל פה ששר הביטחון מדבר עם המועמדים, מבקש מהם להגיש מסמך שעוסק בתוכניות שלהם לשנותה רמטכ"לות, איזשהו חזון, מה הם חושבים על הצבא", הסביר מנליס בפתח השיחה, והתייחס להיכרותם המוקדמת של המועמדים: "במקומות האלה ובדרגות האלה כולם מכירים את כולם הרבה מאוד שנים. אין פה מועמד שעלה לארץ אתמול או לחילופין פיקד על צבא במדינה אחרת. במקרה הזה גנץ היה רמטכ"ל אז הוא מכיר אותם מצויין ופיקד עליהם במשך הרבה מאוד שנים".

לדבריו, "אחרי השיחות עם המועמדים נהוג לדבר עם שרי ביטחון וראש ממשלה, זה גם הסיפור שגנץ מזמן את יו"ר האופוזיציה נתניהו והוא לא מגיע לפגישה כחלק מאותו מרד על הרצון למנות רמטכ"ל בזמן ממשלת מעבר, והיום למעשה מתנהל כמעט הדבר האחרון בתהליך וזה פגישה כמעט לא פרוטוקולית".

בתגובה לאמירותיו, ציינו המגישים כי מדובר בעיקר בכבוד לראש הממשלה, ומנליס חיזק את אמירתם: "נכון. בתקופת ראש הממשלה נתניהו היה מנהג לעשות את זה יותר מפעם אחת, אבל בסוף ההיסטוריה הראתה שתמיד נבחר מועמד שנתניהו לא רצה, הכוח של שר הביטחון משמעותי מאוד בתהליך הזה. אף אחד לא שם לב אבל לאורך השנים נתניהו תמיד רצה מישהו אחר ומונה מישהו אחר. רצה את וילנאי קיבל את מופז, רצה את גלנט ואחרי זה את איזנקוט, אחרי זה רצה את איזנקוט וקיבל את גנץ, רצה את יאיר גולן ובסוף קיבל את איזנקוט, רצה את זמיר וקיבל את כוכבי".

"כמה הקרבות מלוכלכים?", שאל יוכפז, ומנליס הכריז: "פה צריך להסיר בפניהם את הכובע, אנחנו לא שומעים תדרוכים, לכלוכים, זה שני קצינים שמעריכים מאוד אחד את התשני. הם בוודאי בקשרי ענייניות ויחסים טובים מאוד, אתה רואה את זה ושומע דממה. זה ראוי להערכה. למרות שברור שיש מועמד מועדף בצורה כמעט ואין פה תחרות, שניהם ראויים אבל ברור שהרצי מועדף על שר הביטחון, עדיין יש פה שקט גדול מאוד".

"4 שנים זו תקופה ראויה - מספיק עם המשחק של שנה נוספת"

זה לא סוד שהמועמד המועדף על שר הביטחון בני גנץ הוא אלוף הרצי הלוי. מנליס התייחס להעדפה, והדגיש כי "בסוף מה שיכול להפריע להרצי זה התהליכים הטכניים. זה נראה כמו משהו שיקרה ואני חושב שיש פה זמן רלוונטי לרמטכ"ל מיועד ללמוד, להכין תוכניות וטובתה של מדינת ישראל שרמטכ"ל ימונה בעת הזאת. אולי הגיע הזמן להפסיק עם המשחק הזה של 3 שנים פלוס אחד, 4 שנים זו תקופה ראויה, שאפשר לתכנן בה ולבצע. מספיק עם המשחק הזה של שנה נוספת".

"היה רעיון כזה של בוגי, חוק הרמטכ"ל, לא עבר, הזדמנות מצוינת בממשלה הבאה ליישר את זה. גם אם לא מעבירים את החוק הזה, אני חשבתי שיש מספיק זמן גם אחרי ואפילו בשביל נראות התהליך, לא שווה לחכות איתו, אבל מרגע שהחליטו ומרגע שהדברים נאמרו אני חושב שנכון לבצע לטובתה של מדינת ישראל למנות רמטכ"ל, וזה יהיה בימים הקרובים", טען.

בסיום השיחה, התייחס מנליס לרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט, שטרם ברור אם יחליט להיכנס לפוליטיקה במערכה הנוכחית: "אני מעריך שבשבועיים הקרובים הוא ידע להשמיע מה התהליך שלו עשה ומה הוא עושה. הוא יכול להתמודד רק מהראשון לאפריל השנה, אם מסתכלים על תקופת הצינון המהותית. הוא עושה תהליך רציני, הוא רוצה להחליט מה הוא הולך לעשות ב־15־10 שנים הקרובות".

עריכה: שני רומנו

03/08/2022
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm