103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"התקרה של זהבה היא הרצפה מבחינתי"

סגן השרה יאיר גולן לקראת הפריימריז במרצ: "לא אהיה מכשול בפני שום איחוד" • על סגירת יישובי עוטף עזה מחשש ביטחוני: "החלטה נכונה, הסיכון עצום"


לפני מספר שבועות, החליט סגן שרת הכלכלה וסגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן להתמודד על תפקיד יו"ר מפלגת מרצ, זאת נגד זהבה גלאון, עליה אמר כי "חזרתה לא בריאה, היא מייצגת שמאל עם בעיית זהות עצמית, יש לה בעיה עם המושג ציונות". ניסים משעל וגיא פלג שוחחו עם סגן השרה גולן, אשר הבהיר את עמדתו בנושא.

בפתח השיחה, ביקש סגן השרה גולן להתייחס להחלטה לסגור את הדרום, זאת בעקבות חשש מפעילות של הג'יהאד האסלאמי באזור: "אני באמת חש הזדהות רבה עם שלומי ועם כל האנשים שחיים בעוטף, אתמול הייתי בקיבוץ מגן ואני יכול להגיד לך שמזה קושי בלתי רגיל. הפקקים בכניסה וביציאה גם הם קושי, כל המגבלות האזרחיות. אני חושב שההחלטה היא נכונה, בסופו שלד בר הסיכון הוא עצום ואנחנו שמים חיי אדם לפני כל דבר אחר".

"ברגע שנכנס מודיעין שאומר שיש פה כוונה מפורשת לפיגוע נ"ט, צליפה, שאירוע כזה יכול לדרדר את המצב סביב רצועת עזה במשך תקופה ארוכה, מידת הזהירות היא הנכונה", הדגיש, "חיי אדם זה דבר שאנחנו לא מקלים בו ראש, לכן אנחנו קודם כל עדיף לנקוט משנה זהירות, יעבור עוד יום עוד יומיים, אני מבין את הקושי אבל אין ברירה. כל הדיון הזה שסביב כל אירוע יש הרתעה או אין זה דיון לא רציני. יש לנו מסכת כל כך ארוכה של יחסים אלימים עם חמאס והג'יהאד, זה לא עניין שהם לא יודעים מה יש לנו ואנחנו להם. כרגע יש איום ישיר, הוא עלול להתבטא בחיי אדם, קודם כל אנחנו מגינים על חיי אדם, נחכה עוד 24 שעות, נעשה הערכת מצב, נקבל החלטה שקולה, ההחלטות האלה הן קשות, אף אחד לא מפר את שגרת החיים ביד קלה, אבל כרגע זה מה שנכון. ההרתעה קיימת".

לאור אמירותיו, טען משעל כי ההרתעה של ישראל מול הרצועה וארגוני הטרור נשחקה. גולן סירב להסכים: "אני רוצה להגיד לך, נסראללה יש לו כבר 40 שנים של יחסים אלימים עם ישראל, הוא מכיר אותנו, אנחנו אותו, אירוע אחד, אירוע שני, זה לא מה שיוצר את יחסי ההרתעה. בסופו של דבר, זה עניין של יכולות, נכונות ליטול סיכונים, עליתים אתה לא יודע מה הרף של נטילת הסיכון של הצד השני. ההתנהלות כרגע היא אחראית, שמכירה בסיכון המצב ובסבל שעוברים האזרחים, אבל ההחלטה היא החלטה נכונה".

"חלק משינוי הכיוון זה שינוי מנהיגות"

בהמשך, התייחס סגן השרה גולן לדברים שאמר על זהבה גלאון, המתמודדת גם היא לראשות מפלגת מרצ. "אני חושב שהשמאל הציוני לא הצליח להגביר את כוחו באופן משמעותי בשנים האחרונות, ולכן צריך לשנות כיון. חלק מהשינוי כיוון זה שינוי מנהיגות, במהות, מה אנחנו מסבירים ומחדשים, ואני חושב שאי אפשר לעשות את זה. אני חושב שזו טעות, שהרוב המוחלט של מצביעי מרצ הם אנשים שחשים ציונים, נושאי הציונות על גבם".

"אני לא יודע מה מקנן בליבה של זהבה פנימה, אבל זה לא רלוונטי, הדיון פה לא אישי ופרסונלי, הוא דיון מהותי. אני חושב שנוצרה טעות בשמאל הציוני שכביכול המושג ציונות צריך לקומם עלינו את הציבור הערבי, זה לא נכון, אני שנה שלמה, יותר משנה, פועל לקידום הכלכלה בחברה הערבית, מציג את עצמי בכל מקום שמאל ציוני, שום בעיה. אין להם שום בעיה, השמאל במובן של מגילת העצמאות זה שמאל שקורא לשיווין, לשותפות, הציונות שלנו אנחנו צריכים להיות גאים בה. תחושת האי נוחות עם המושג הזה, צריכים להיפטר ממנה", הכריז גולן.

פלג ציין באוזניו כי הם לא היו עוברים את אחוז החסימה אלמלא גלאון, ואילו גולן דרש ממנו לחזור אחורה לסקרים. "זה לא נכון, תחזור לסקרים, תסתכל עליהם, גם אני וגם זהבה מעבירים את מרצ את אחוז החסימה", טען, והוסיף: "יש לה בחלק המסקרים יתרון מנדט, אני לא מתפלא בשלב זה של הקמפיין, היא הובילה את מרצ פעמיים, דמותה הופיעה על איילון, יש לה דמות בארץ נהדרת. מרצ בהנהגתי יש לה פוטנציאל צמיחה הרב היותר משמעותי. התקראה של זהבה מבחינתי זה התרצפה, אנחנו צריכים לייצר אסטרטגיית צמיחה. אנחנו לא יכולים להגיד שמול הימין, שחלקו השחית את עצמו לדעת, אנחנו לא מציבים חלופה שלטונית אמיתית וצריך לבנות אותה. אנחנו לא 35 מנדטים אבל רציך לבנות את הדברים מלמטה ואין מנוס מלשנות כיוון".

על האפשרות לאיחוד עם מפלגת העבודה, הדגיש: "לטנגו צריך שניים, אבל אם אתה שואל אותי - כן צריך להקים מפלגה אחת של שמאל ציוני, שבאמת תהווה חלופה שלטונית אמיתית. אני דוגל בזה כבר תקופה ארוכה. אני לא אהיה מכשול בפני כל איחוד, אני לעולם לא אשים את האגו שלי לפני החזון של הקמת מחנה שמאל ציוני חזק. כרגע מרב מיכאלי לא מעוניינת, נרוץ לבד, נעשה את זה בהצטיינות".

"יש פה 21 אחוזים של ציבור ערבי - צריכים לייצר איתם פרוייקט משותף"

לקראת סיום השיחה, ביקש סגן השרה גולן לחדד את חזונו כמתמודד לראשות המפלגה, זאת בדגש על נושא הציונות. "חלק מהציונות זה השותפות היהודית ערבית, חלק אינטגרלי מהציונות, זה מופיע במגילת העצמאות שלנו. בואו נממש את מה שכתוב במגילת העצמאות. יש פה 21 אחוזים של ציבור ערבי, אזרחי מדינת ישראל, צריכים לייצר איתם פרויקט משותף".

לדבריו, "אני במשך כל השנה האחרונה מנסה לקדם אתה כלכלה במגזר הבדואי, לקדם תוכניות, אנשי עסקים, נותן תקווה. הדרום זקוק לתקווה בראש ובראשונה, האוכלוסייה הכי ענייה בישראל נמצאת בדרום וזו האוכלוסייה הבדואית. אנחנו לא יכולים להשאיר אותם מאחור, אם אנחנו רוצים חברה בריאה וטובתם של כל אזרחי ישראל צריך לייצר את השותפות הזה, לא להתעסק עם הפשיעה שחשוב מאוד להתעסק בה, חשוב להתעסק בתעשייה, בחינוך ובכלכלה".

"באתי לעשות שינוי, אעשה אותו בכל דרך"

"תוכל להיות מספר 2 של גלאון?", שאלו המגישים, וסגן השרה השיב: "אני רץ מרתון ולא ספרינטים, באתי לעשות שינוי, אעשה אותו בכל דרך, אני מתמודד לא רק לראשות אלא גם לרשימה, אני מחויב לדרך ואני אעשה את ההכי טוב שאני יודע כדי לקדם את החזון של שמאל ציוני גדל שרוצה שלטון, יודע שלטון ועושה מאמצים אמיתיים כדי לחזור לשלטון".

עריכה: שני רומנו

04/08/2022
הישארו מעודכנים

יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90