סיון כהן

"הסיבה שבימין מצביעים בקלפי הוא נושא הביטחון"

האם ההתמקדות של נתניהו בנושא יוקר המחיה יוציא את הבוחרים מהבתים לקלפיות? • על הסוגיה הזו ניסו להשיב היועצים האסטרטגיים משה דבי ואבי בניהו


כמו בכל יום חמישי שוחחו היועצים האסטרטגיים משה דבי ואבי בניהו על הקמפיינים הפוליטים השונים לקראת סבב הבחירות החמישי שבפתח. הפעם סיון כהן שוחחה עם השניים על הקמפיין של נתניהו על יוקר המחיה.

תחילה טען דבי כי "זה טריקי, דיברנו על זה גם בסוף הראיון האחרון. רוב מצביעי הימין, הסיבה העיקרית שהם הולכים להצביע, יוקר המחיה נמצא שם, אבל הדפוס האמיתי שעליו הם הולכים להצביע זה הנושא הביטחוני. הוא הגורם הראשון עליו הם הולכים להצביע. זה ניסוי שנוסה בעבר על ידי ראשת מפלגת העבודה יחימוביץ ולא הביא אותה להישג מדהים בבחירות. הנושא הזה, שדווקא יותר מזוהה עם גוש המרכז שמאל, לא בטוח שזה המקום ששם המשבצת הקלאסית של נתניהו. נתניהו מבחינתו הוא יותר מנהיג בינלאומי ביטחוני, בתדמית שלו זה יותר חזק".

לדבריו, "ללכת למשבצת של יוקר המחיה יש בה סיכון מבחינתו, אני לא אומר שהוא לא יצליח. נתניהו היה 12 שנה ראש הממשלה, הוא לא יוכל להתחמק מזה שנושא הדיור לא נעשה בתקופתו. יש פה סיכון אם הקרב יהיה ללכת רק על יוקר המחיה, יכול להיות שזה בלון ניסוי כי אי אפשר להתעלם אבל אני לא בטוח שהקמפיין של הליכוד ילך על יוקר המחיה".

בניהו הגיב גם כן והודה, "אני לא קונה מכונית משומשת מנתניהו, בטח לא תוכנית כלכלית", המשיך ואמר, "לציבור יש זכרון עמום מאוד אצל הציבור שנתניהו היה שר אוצר טוב, הוא בעיקר היה ראש ממשלה שולט יחיד ב-12 שנים שבה מדינת ישראל התמודדה עם משבר כלכלי". 

על הקמפיין של כחול לבן התקווה החדשה שהכריזו כי לא ישבו עם נתניהו, אמר דבי: "הם הלכו להארד קור של המצביעים שלהם, לשם הם הולכים. צריך להגיד את האמת, הקמפיין הזה לא ממריא. אני לא חושב שהקמפיין הזה עושה את העבודה. הוא לא מפוקס מספיק, הם נשארו בשיח הקודם והם יצטרכו לעשות לו אדפטציה לקמפיין הזה".

"פה יש מהלך מאוד תמוהה מהבחינה שהוא החליט ללכת עליו. לא מובן לי המהלך הזה, אני בטוח שזה לא הקמפיין שישאר. יכול להיות שזה היה בלון ניסוי לא מוצלח", ציין דבי, והתייחס לעוצר בעוטף עזה: "כל אירוע ביטחוני הכי קטן בישראל מקפיץ ומביא לסדר היום את הנושא הביטחוני. כל מערכות הבחירות בישראל בלי יוצא מן הכלל בסופו של דבר הטון היה הביטחון האישי והביטחון שלך. אם נגיד יהיה פה אירוע, אפילו שיימשך שבוע, עוד הפעם הנושא שיחזור לסדר היום יהיה הביטחוני. יש לנו גם אירוע בצפוני, עדיין חזבאללה מאיים, לא הגיעו להבנות, גם שם יכול להיפתח אירוע. כל אירוע ביטחוני משנה פה את כל הקמפיינים ומוריד את נושא יוקר המחיה מסדר היום".

עריכה: שני רומנו

04/08/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris