103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מעיין אדם

"הרגשתי שלא אסלח לעצמי אם לא אעשה זאת"

זהבה גלאון על הריצה לראשות מרצ: "חשבתי שלא יכול שנעלם ולא נעבור את אחוז החסימה - הייתי רוצה שתהיה ממשלה בראשותו של יאיר לפיד"


זהבה גלאון הכריזה על התמודדות לראשות מרצ, לאחר לחצים רבים שהופעלו עליה וסקרים שניבאו, שמרצ בהנהגתה מגיעה ל־6 מנדטים. בשיחה עם מעיין אדם ב־103fm לקראת הפריימריז מול יאיר גולן, היא הסבירה את הסיבות מאחורי חזרתה ושיתפה בחיים מחוץ לכנסת.

בפתח השיחה, שיתפה גלאון על פועלה מהרגע שיצאה מהפוליטיקה ועל הסיבה בגללה החליטה לחזור ולהתמודד לראשות מפלגת מרצ: "הקמתי את מכון זולת לשוויון וזכויות אדם, מכון שרוצה לקדם מדיניות של זכויות אדם מול נבחרי ציבור. לא באמת הלכתי, הלכתי מהפוליטיקה המפלגתית, נשארתי בזירה הציבורית. אחרי 16 שנים בכנסת, שנים באופוזיציה, זה לא קל להיות באופוזיציה ולהגיע להישגים גדולים, הלכתי ונשמתי לרווחה שאני לא צריכה לעמוד יותר בפקקים, אבל נוצרה כאן סיטואציה".

"אכפת לי ממה שקורה כאן, הייתי מעורבת בהקמה של מרצ בזמנו, ואמרתי 'לא יכול להיות שמרצ תעלם, שהיא לא תעבור את אחוז החסימה'", הודתה, והוסיפה: "בהתחלה התייחסתי לזה כדחקה, זוכרים לי חסד, וזה הגיע למצב שהבנתי באיזשהו שלב שגם הבנים שלי ואישי אמרו לי 'לא תצליחי להוציא את הפרצוף לרחוב, תארי לך שמרצ לא תעבור? איך תסתכלי על עצמך במראה?' וזה הכריע אותי, תחושת האחריות הזאת. הרגשתי שאני לא אסלח על עצמי אם אני לא אקח על עצמי את המשימה הזו".

"כמו שלעם היהודי מגיעה כאן מדינה - צריכה להיות מדינה לעם הפלסטיני"

בהמשך, ביקשה מעיין אדם לשמוע מגלאון עצמה מה ההבדל בינה למפלגת הליכוד. גלאון השיבה כי "קודם כל, אני מכבדת את הליכוד. יש כאן וויכוח בין שתי השקפות עולם, הליכוד לפחות בנושא המדיני בא עם אג'נדה שהוא אומר 'אנחנו לא נלך לפתרון שתי מדינות', רצו אפילו לספח את השטחים. אני לא מאמינה בזה, אני חושבת שכמו שלנו לעם היהודי מגיעה כאן מדינה צריכה להיות מדינה לעם הפלסטיני".

עוד טענה כי "הצבעתי בעד יציאה חד צדדית מעזה למרות שהבטן שלי התהפכה, אני חושבת שצריכים להגיע להבנות, שאם היינו עושים את זה בהבנות לא היינו מגיעים למצב הזה שעלה שלטון חמאס ואנחנו מוצאים את תושבי עוטף עזה בסיטואציה הבלתי אפשרית של החיים שלהם. אני מאמינה שבסוף צריך להגיע להסדר, יכול להיות שזה יהיה קשה אבל בסוף אנשים רוצים לחיות, שתהיה להם מדינה, להתפרנס. הפלסטינים הם בני אדם, אנחנו לא צריכים לשלוט עליהם. אני מאמינה שיש ציבור גדול בישראל שאם יביאו לו ערובות ביטחון הוא תומך בזה".

על יוקר המחייה וגל עליית המחירים שטרם נבלם, הדגישה: "אני חושבת שהכול קשור, ומה שבעיקר מטריד שאנחנו הולכים לקראת עולם, בישראל לפחות, שאין מעמד ביניים. מה הצעירים יעשו? יחפשו את החיים שלהם במקום אחר? זו לא גזירת גורל, יש לזה פתרון. יש עודפי גבייה אדירים שאם היו משתמשים אפילו ברבע מהם היה אפשר להציל את השירותים החברתיים מקריסה. תראי את התייקרות מחירי הדיור, המזון, אלה ששוכרים דירות, אלה שמחכים לדיור הציבורי - זה בלתי נסבל. כל האנשים האלה קורעים תחת הנטל. אנחנו צריכים לעלות את הנושאים האלה לסדר היום".

"אני מקווה שתהיה הממשלה שאני רוצה ולא נתניהו, הייתי רוצה שתהיה ממשלה בראשותו של יאיר לפיד", חשפה, והכריזה: "הייתי רוצה להיות שרה משפיעה".

עריכה: שני רומנו

05/08/2022
הישארו מעודכנים

זהבה גלאון
זהבה גלאון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90